Zemřel na septický šok a selhání orgánů. Z jeho smrti byl obžalován tehdejší i současný primář chirurgického oddělení Miroslav Zahálka.

Rodina Jaroslava E. po jeho smrti odmítla pitvu s tím, že mu už v nemocnici dost ublížili, ale později na primáře podali trestní oznámení. Podle našich informací jedním z důvodů bylo to, že mezi rodinou a primářem vázla komunikace. „Nejsem si vědom žádného pochybení,“ prohlásil včera u soudu osmačtyřicetiletý primář Zahálka.

Jenže včerejší vystoupení soudního znalce Františka Antoše vyznělo v lékařův neprospěch. „První operace byla naprosto unáhlená. Pacient byl ve stavu, kdy mohl být spíše propuštěn. Byl indikován v době, kdy byl jeho organismus po zánětu, který se teprve hojil, značně oslaben,“ řekl soudní znalec František Antoš.

Obhájce primáře Zahálky se hned od začátku snažil zpochybnit profesní kvality znalce a upozornit na jeho možnou podjatost. „Nehovořil jste o případu s třetími osobami ještě před tím, než jste byl určen jako znalec?“ ptal se obhájce. „Ničeho takového si nejsem vědom,“ odpověděl Antoš.

Z jeho znaleckého posudku vyplynulo, že lékaři pochybili hned v několika rovinách. Indikovali operaci, která nebyla nutná, navíc se jim podařilo z nedbalosti zcela přeříznout žlučovod. Takzvaný T drén, pak vyndali z těla pacienta o několik týdnů dříve, než podle znalce měli.

„To způsobilo obrovské zdravotní potíže, kdy měl pacient čtyři dny bolesti. Místo toho, aby do dvou dnů pacienta znovu operovali, tak mu dávali utišující léky, které maskovaly mnohem horší vnitřní problémy,“ popsal pochybení lékařů a zejména primáře Zahálky, který nesl za pacienta v této fázi léčby zodpovědnost.

Zdravotní stav Jaroslava E. se po další operaci výrazně zhoršil, protože žluč, která mu vtékala do těla, způsobila zánět pobřišnice a lékařům se ho již nepodařilo zachránit. Vedle těchto potíží ale trpěl dalšími nemocemi. Měl například cukrovkou a slabé srdce. Zemřel na oddělení ARO.

Hlavní líčení s primářem Zahálkou bylo včera odročeno na červenec, kdy bude přednesen další znalecký posudek, tentokrát revizní.

V případě prokázání viny hrozí primáři až tříleté vězení. Rodinní příslušníci, kteří se včerejšího líčení neúčastnili, požadovali po nemocnici odškodné ve výši 240 tisíc korun. Soudkyně Jitka Papežová je ale s těmito nároky odkázala na občansko právní soud.