V Jihlavě se hrál skvělý fotbal. „Zápas měl náboj, emoce, děla se spousta věcí na obou stranách. Obě mužstva se snažila útočit, hrálo se hodně ofenzivně,“ zhodnotil zápas hostující kouč Pavel Vrba.

Jeho domácí protějšek si představení také pochvaloval: „Naši hráči předvedli velmi dobrý výkon, favorita dostali do úzkých.“

Hodně tomu patrně přispěl snový začátek Vysočiny. Hronek si nebojácně naběhl na první vysoký míč mezi plzeňské stopery, ze skrumáže se odrazil míč k volnému Ikaunieksovi a ten po sedmadvaceti sekundách prostřelil Kozáčika!

První vstřelená branka Vysočiny, zároveň první inkasovaná Plzně, v této sezoně otevřela útočná stavidla obou týmů. Před Kozáčikem měli další šance Hronek, Tlustý, Ikaunieks i Klíma. „Je velká škoda, že jsme nedokázali naše vedení potvrdit,“ mrzelo Kopeckého.

Na druhé straně nejvíce zahrozil Krmenčík, který ze pěti kroků poprvé vypálil na branku domácích, Rakovan předvedl fantastický reflex a vyrazil na roh. Blízko gólu byl i Řezník, jehož ránu z vápna Tlustý hrudí tečoval na druhou stranu, Rakovan stačil opět v posledním okamžiku zasáhnout. „Rakovan domácí podržel, další příležitosti jsme nevyřešili dobře,“ zlobil se Vrba.

Offroady u Pístova.
Terénní vozy v září opět rozryjí pístovské mokřady

Po půlhodinovém uragánu se hra uklidnila. Taktovku přebrala Plzeň, na obranu domácích vyzrát nedokázala. Hosté nic nevytěžili ani ze série rohových kopů a do kabin tak spokojenější odcházeli domácí. A to i přesto, že ve 38. minutě neproměnil své další sólo na Kozáčika Ikaunieks.

Ani po pauze se sympaticky Jihlavané nesnažili jen bránit vedení. Jenže v nadějné pozici byl podezřele ve vápně poslán k zemi nabíhající Novotný, o chvíli později Klíma ze šesti metrů pálil vysoko nad. „Z mého pohledu jasná penalta,“ glosoval moment Kopecký.

K trvalejšímu tlaku se dostali prohrávající Viktoriání až po hodině hry. Po sérii standardních situací, které neznamenaly velké nebezpečí pro domácí svatyni, přišla nenápadná skákající střela Hrošovského z velké dálky, která zaplula přesně k Rakovanově tyči – 1:1.

Vyrovnání paradoxně ještě více nastartovalo Jihlavské. V 77. minutě po nadýchaném centru Ikauniekse hlavičkoval osamocený Dvořák na malém vápně, jeho slabý pokus ale stačil Kozáčik udržet před brankovou čárou.

Poté přišel další sporný moment. Sudí Julínek nepochopitelně za stažení unikajícího Dvořáka udělil pouze žlutou kartu a na hřiště se vkradla nervozita.

Vedení mohl strhnout v poslední minutě Nový, ale Kožáčikův špatný odkop nepotrestal. Už v nastaveném čase byl faulován ve vlastním vápně Keresteš, sudí zákrok nepostřehl a z následného rohu nekrytý Bakoš otočil skóre. „Jihlava hrál velmi dobře, pro nás to je hodně šťastné vítězství,“ uznal Vrba.

Domácí ztrátu alespoň bodu trávili hodně těžce. „Dostat gól v nastaveném čase je vždy nepříjemné. Myslím, že kluci mohli na nějaký bodový zisk pomýšlet, Plzeň byla hratelná. Nic dalšího hodnotit nechci,“ uzavřel utkání Kopecký.

Zřejmě podáme protest, uvedl Staněk
Jihlava – Emoce cloumaly po utkání útrobami jihlavského stadionu. Domácí se cítili poškozeni výroky sudího Julínka. „Především bych chtěl vyzvednout výkony obou týmů. Hrál se krásný fotbal, který se musel divákům líbit,“ uvedl po utkání šéf Vysočiny Jan Staněk.
Jenže ani on nemohl pominout tři zcela zásadní momenty celého utkání z druhého poločasu. „Na celém světě mají menší kluby pocit, že jsou ty movitější protežovány. Proto nechci hned po utkání dělat nějaké závěry. Musíme nejprve vše prostudovat na videu,“ snažil se být klidný Staněk.
Přesto poté novinářům popsal, co se mu nelíbilo. „Asi to viděli všichni. Zákrok na Novotného se nám jevil jako penaltový, jsme přesvědčeni o tom, že Hájek měl být za svůj zákrok vyloučen. A před rozhodujícím rohovým kopem byl faulován náš obránce. Uvažujeme o podání protestu proti řízení utkání,“ naznačil Staněk.

JIHLAVA – PLZEŇ 1:2

Góly: 1. Ikaunieks – 64. Hrošovský, 90.+2 Bakoš. Rozhodčí: Julínek – Pospíšil, Antoníček. ŽK: Zoubele, Vaculík – Hájek, Zeman. Diváci: 4013. Poločas: 1:0.
Jihlava: Rakovan – Nový, Tlustý, Krejčí, Keresteš – Vaculík, Zoubele (89. Štěpánek) – Hronek, Ikaunieks, Novotný (66. Popovič) – Klíma (73. Dvořák).
Plzeň: Kozáčik – Řezník, Hejda, Hájek, Limberský – Hrošovský, Živulič (38. Bakoš) – Kopic (87. Řezníček), Čermák (80. Hořava), Zeman - Krmenčík.