„Pro diváky to byl velmi dobrý zápas, dramatický až do konce. Přestože jsme prohráli, jsem s výkonem kluků spokojený,“ bilancoval po zápase kouč poražených Bedřich Ščerban.

Přitom začátek zápasu vypadal pro Duklu hodně nadějně. Už po 71 vteřinách otevřel skóre šikovnou tečí kapitán Bakus. Jenže pak se hned v 5. minutě v brodské přesilovce zblízka prosadil Němec, a začínalo se znovu.

Dukla měla více ze hry a tlačila se před Nerudovu klec. Ale domácí nevyužili ani dlouhou přesilovku pět na tři, kterou rozdělila první přestávka. „Považuji za velkou chybu, že jsme při našem tlaku v první třetině nedokázali dát nějaký gól navíc, což se nám potom vymstilo,“ litoval Ščerban.

Na brzký gól totiž nikdo z hráčů v červenožlutém nedokázal navázat. Zato hosté se dvakrát prosadili ve druhé třetině. Nejdřív při vyloučení bývalého brodského beka Martinky všechno v cestě propálil Šulc. A v 39. minutě v brejku Řehoře překonal Stromko, i když při střele zlomil hokejku.

Tým kouče Petra Nováka přestál ještě jedno dvojnásobné oslabení, které opět rozdělila pauza. „Rozhodla naše ubráněná přesilovka pět na tři, Jihlava má určitě hráče na to, aby tohle proměňovala,“ vypíchl zlomový moment Novák.

Kouzlo Stanislava Nerudy fungovalo spolehlivě až do třetí třetiny. Odčaroval jej až Man, který dal ve 45. minutě kontaktní gól. Jenže po půl minutě využil chyby Ficence Endál – 2:4.

Přesto červenožlutí závěr nevypustili. Po time outu zkusili hru bez brankáře už v 56. minutě. A dorážkou po ledě uspěl Bakus – 3:4.
Jenže vlnu nadšení zchladil na začátku 59. minuty druhým gólem Endál – 3:5.

Odcházející diváky zastavil na cestě domů ještě jednou úspěšnou tečí v čase 58.56 Bakus – 4:5. Vyrovnání se už domácí nedočkali, i když znovu zkoušeli power play.

„Bylo to pro nás zlomové utkání i v tom, že věčně opěvovaný Míra Třetina nehrál, a přesto jsme zvítězili,“ poukázal trenér Novák na absenci tradičního kata Dukly.

HC DUKLA JIHLAVA – HC REBEL HAVLÍČKŮV BROD 4:5

Branky a nahrávky: 2. Bakus (Malena, Hodek), 45. Man (Malena), 56. Bakus (Hodek, Andersons), 59. Bakus (Andersons, Hodek) – 5. Němec (Varga, Ondráček), 36. Šulc (Endál), 39. Stromko (Kubeš, Ondráček), 46. Endál (Varga, Němec), 59. Endál (Svoboda). Rozhodčí: Smitka – Žídek, Podrazil. Vyloučení: 10:14, navíc Kubeš (Havlíčkův Brod) 10 minut. Využití: 2:3. Diváci: 2460. Třetiny: 1:1, 0:2, 3:2.
Jihlava: Řehoř – Ficenc, Malena, Kašpar, Andersons, Martinka, Novák – Říha, Bakus, Hodek – Man, Dolníček, Bezděk – Krupka, Hradecký, Suk.
Havlíčkův Brod: Neruda – Vyhlídal, Soldán, Šulc, A. Jelínek, Borůvka, Špelda – Kraučuk, Němec, Křišťan – Endál, Dušátko, Varga – Kubeš, Stromko, Ondráček – Holec, Svoboda, Zohorna.

Endál přebral Třetinovu funkci

Jihlava - Havlíčkobrodští hokejisté si výhru na ledě krajského rivala pořádně užívali. Na děkovačku k sektoru svých fanoušků se někteří Rebelové vrátili až ze šatny, i když už byli napůl svlečení.

Zato dukláci rychle zmizeli v kabině. Kapitán Oldřich Bakus, autor hattricku, se s novináři o svůj dojem z derby podělit nepřišel. „Zase jsme byli o jeden gól horší,“ povzdechl si střelec druhé jihlavské branky Jiří Man. „Holt je budeme muset porazit u nich,“ dodal.

Zato Havlíčkobrodští odjížděli v odlehčené náladě. „Soustředil jsem se jen na sebe. Slyším hecování diváků, ale nesleduji, jestli se někdo pere. Jenom kouknu do hlediště, jestli mi drží palce přítelkyně,“ smál se dobře naložený gólman Stanislav Neruda, jeden z hrdinů večera. „To není rozptylování, ale příjemná koncentrace,“ žertoval.

Euforie si užíval střelec dvou brodských gólů Lukáš Endál. Po čtvrté brance skákal na plexisklo, po páté oslavně pumpoval zatnutou rukou. V roli zhasínače jihlavských nadějí 22letý útočník nahradil absentujícího Miroslava Třetinu. „Jsem rád, že jsem ho napodobil. Až se dá Míra zdravotně do pořádku, doufám, že bude góly nejen Jihlavě dávat dál.“