VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ringo Čech: Patřím mezi ty šťastlivce, pro které je práce koníčkem

JIHLAVA - Do Domu odboru a Kultury již poněkolikáté zavítala, se svoji divadelní veselohrou Dívčí válka, známá postava českého showbyznysu František Ringo Čech. Při této příležitosti jsme mu položili pár otázek nejen o této hře, která se v Jihlavě nehrála poprvé a snad ani naposled.

26.4.2007
SDÍLEJ:

František Ringo ČechFoto: DENÍK/Josef Němec

Abychom zjistili přesné číslo, zeptali jsme se samotného autora, kolikátou reprízu mohli Jihlavané ve středu shlédnout?
Měla přes 2600 repríz a hrajeme ji 38 let. V Jihlavě jsme byly stotisíckrát, se Šilingrem, se Semaforem, s Helekalem, furt. Minimálně 10krát až 15krát.

Hru jste sám napsal, co vás vedlo k takovéhle interpretaci Starých pověstí českých?
Jsem Čech, tak píšu o svým prapradědečkovi, dokonce jsem o něm natočil televizní seriál. Cítím se jako jeho potomek, takže mám právo mluvit o tom, jak to bylo.

Proběhla tato inscenace za dobu, co ji hrajete nějakým výraznými změnami?
K mé velké nelibosti se občas něco malinko změní. Já se snažím to vrátit do původní podoby. Jediný co se tam mění, s mým souhlasem jsou aktuální fóry, pokud nějaké jsou. Třeba tam řešíme problém, že se ženským říká, že jsou slepice a oni se proti tomu bráněj. Michal Gulyáš teď přišel s takovým fórem, že si koupil podkladek a ten vyprdne na jeviště. Nejdřív říká, že není slepice a pak z něj vyleze vajíčko. To jsou aktuální fóry nebo momentální fóry samoúčelný, který tam samozřejmě jsou, ale základní kostra zůstává stejná.

Stále vás to baví?
Je to moje zaměstnání. Co bych dělal, jsem kumštýř a jak říkal Jan Werich „hra se nestahuje, dokud choděj lidi“. Dokud bude o to zájem a dokud to Pragokoncert někde udá, tak pojedu.

Podle čeho obměňujete herecké obsazení, jak herce vybíráte?

Kluky podle kvality, holky podle krásy a ochoty sblížit se mnou. To se dělá všude i v ČKD Praha, akorát u nás se to rozmazává, protože mají pocit, že tady je to zajímavý.

V čem spočívá to sblížení?
To sblížení spočívá ve velmi lehkejch ústních zkouškách, který byste složila i vy, pokud nejste lezba nebo magor, jednoduše nenormální.

Bez toho tam nikdo neprojde?
Co by tam dělal? U nás pracujou pouze normální plnohodnotný lidi, který maj rádi život, sex, který jsou emotivní a né frigidní a imbecilní zamindrákovaní introverti.

Jak vzniklo Čechovo prozatímně osvobozené divadlo a kdy?

S Helenou Růžičkovou a Ottou Jirákem a Andreou Čundrlíkouvou jsem ho založil nevím kdy. Nepamatuji si to. Je to asi těch 38 let. Od začátku Hrajeme jen jako zájezdový divadlo.

Kolik her máte v současnosti ve svém repertoáru?
Pět: Loupežníky na Chlumu, Dívčí vála, Na Brusel Vávro na Brusel, Titanik a Svět za vaše peníze.

Zaměřujete se jen na odlehčený žánr, nebo hodláte zařadit do programu i vážnější věci?
Jsme autorské divadlo a děláme lidovou zábavu, proto jsme jakoby naivní divadlo. My řešíme vážné problémy, ale způsobem, který je nám vlastní. Děláme si z toho legraci. To někdy víc naštve, než nějaká sžíravá kritika vážně myšlená.

Jméno Ringo jste si vypůjčil od slavného zpěváka Beatles Ringo Starra. Setkal jste se s ním osobně, jste jeho skalním obdivovatelem?
Já jsem obdivovatelem Beatles vůbec. Jsem z jejich generace, jsem stejně starej jako Ringo. Myslím si, že Beatles byla bezesporu největší kulturní událost minulého století a nebude už překonaná. Beatles je malej zázrak ve světě takzvaně lehký zábavný hudby. Bohužel jsem se nesetkal s nikým z nich. To není tak snadný setkat se s Beatles ani pro Brity.

Býval jste aktivním bubeníkem, bubnujete ještě?

Jsem konzervatorista, ale momentálně není čas, nehraju. Ani v mý kapele jsem potom už nehrál. Nevím co mi život ještě připraví za překvapení. Jen když se ožeru, tak lezu k bubnu.

Považujete se více za výtvarníka, herce, nebo něco jiného?
Pro mě má velkou cenu literatura, nejvíc si vážím literatury. Literaturu považuju za nejtěžší uměleckou discilplínu, ale živí mě teď momentálně malování, obrazy.

Učil jste se někde malovat nebo se považujete za amatéra či naivního malíře, který tvoří pro své potěšení?
Já jsem naivní malíř. Začalo to tím, že jsem tvořil pro svoje potěšení, teď už zdaleka ne.

Kolik jste za svůj život namaloval obrazů, kolik let se malování věnujete?
Téměř už 500 kusů. Věnuji se tomu již třicet let.

Prodávají se vaše obrazy, v Čechách nebo v zahraničí?
Ano. Mám španělskýho galeristu v Madridu. Visím v prestižních galeriích naivního umění ve světě, v Paříži, v Lionu, ale i v Tokiu. Mám slavný zákazníky. Moje obrazy má Arnold Schvanzeneger, Michel Picoli, Roberto Enrico i Franko Nero.

A vaše součastné výtvarné projekty?
Teď mám výstavu v Úštěku. To je město mezi Litoměřicema a Českou Lípou. Další bude velká tříměsíční výstava, která začne od poloviny října v Divadle U Hybernů v Praze.

Zaujal mě nápad Golfového kalendáře pro horních 10 000, ve kterém chybí všední dny, protože jak známo boháči nepracují, Údajně vyšel jen v nákladu 300ks. Kam chodíte pro takovéhle nápady a kolik ten kalendář stojí?
V kalendáři jsou jen svátky a ty jsem tam napsal jen proto, aby boháči věděli, kdy nemají chodit do svejch bank a továren, protože tam nikdo není, všichni jste doma. Je to od dubna do dubna. Je jich jenom 350. Kalendář se rozdává. Vydal ho jeden velmi bohatej majitel golfovýho hřiště v Plzni. 300 jich má on a 50 jich dal mě autorskejch a z těch já rozdávám vyjímečnejm lidem.

Vy sám respektujete dny v týdnu?
Ne, já pracuju furt. Patřím mezi ty šťastlivce, pro který je práce koníčkem. Já se rozčiluju, když je někde zavříno, že tam lidi nejsou na svým pracovišti, proč odcházej, když já jsem na něm furt.

Plánujete nějaký další kalendář, třeba pro těch dolních 10 000?
Ten už vyšel loni Týdenník a také kalendář Praha. Já neplánuji nic, musí přijít zájemce. Přijdou lidi a řeknou „My bysme chtěli vydat váš kalandář“ já řeknu kolik za něj chci, oni omdlej, uraženě odejdou a poraděj se svým šéfem. Druhej den přijdou a dají mi to.

Býval jste poslancem, hodláte se vrátit ještě někdy na politickou scénu?
Byl, před osmi lety, já jsem politická mrtvola. Vidím, že to stačilo. Musel by mě národ zavolat. Zavolá a jdu.

Jaký projekt v nejbližší době plánujete, plánujete vůbec něco?
No, musím, mě to živí, ale nechce se mi do ničeho. Mám teď takovej záchvat lenosti.

Do důchodu se nechystáte?
Já už v něm jsem několik let, ale my umělci umíráme na jevišti. To je činnost, která má tu výhodu, že vás neštve ani vteřinu.

 

František Ringo Čech
Bubeník, herec, šoumen, malíř, spisovatel a politik narozen 9.července 1943 jako syn kapelníka Františka Čecha Pražského. Studoval bicí na konzervatoři, v 60. letech byl bubeníkem skupiny Olympic.
Potom přešel do divadla, nejdříve do Černého divadla, pak do Semaforu. Později založil svůj vlastní divadelní soubor Čechovo prozatímně osvobozené divadlo. Po roce 1989 byl také poslancem.

 

26.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Radnice připravuje vyhlášku o pouličním umění

Magistrát města Jihlavy.

Počtvrté projednají územní plán

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Firma Bosch Diesel podpořila koncertem urgentní příjem v Jihlavě

Jihlava – Firma Bosch Diesel a Smyčcový orchestr Bosch (Bosch Streichersolisten) ze Stuttgartu uspořádaly společně 10. června 2016 v Horáckém divadle v Jihlavě úspěšný benefiční koncert. Více než 250 návštěvníků, mezi nimi významní hosté a zaměstnanci jihlavského závodu firmy Bosch, zaplnilo koncert do posledního místa.

Právě jsme se narodili. Podívejte se

Jihlava - V jihlavské porodnici se narodila další krásná miminka. Podívejte se. 

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies