Desetidenní letní školu v kulisách renesanční Telče na Jihlavsku absolvovalo 82 studentů z Česka, Japonska, Finska, Francie, Polska a Slovenska. Podle místostarostky města Hany Müllerové je to rekordní počet, jenž hraničí s možnostmi technického zabezpečení akce.

"Mistrovské kurzy umožňují studentům konzervatoří a vysokých hudebních škol setkat se s předními evropskými hudebníky a pod jejich vedením se zdokonalovat, objevovat nový repertoár, možnosti interpretace," řekla ČTK. V Telči se akademie konala letos potřinácté a v tradici se bude pokračovat i příští rok.

Mladí umělci během svého pobytu vystupovali na veřejných přehrávkách a společně se svými profesory na koncertech v kostele svatého Jakuba a také v klášteře v Kostelním Vydří, které se každoročně těší velkému zájmu posluchačů. Loni akademie poprvé překročila hranice, když se závěrečný koncert studentů a profesorů opakoval v premonstrátském klášteře v rakouském Gerasu. Stejně tomu bude i letos.

Flétnisté se v Telči zdokonalovali pod vedením Catheriny Cantinové, jež ve svých 19 letech zaujala místo první flétnistky a hlavní sólistky v orchestru pařížské opery. Kurzy ve hře na hoboj vedl Jérome Guichard, profesor Národní konzervatoře v Nancy a konzervatoře v Lyonu. K tradičním účastníkům kurzů patří André Cazalet, sólista na lesní roh v řadě významných orchestrů. Vyučuje mimo jiné v Národní hudební a taneční konzervatoři v Paříži. Klarinetisty vedl profesor Michel Raison, člen orchestru Octuor Paris-Bastille.

Jan Talich od počátku akademie v Telči vede houslové kurzy. Jako sólista a komorní hráč vystoupil v prestižních koncertních síních v různých městech světa. Violoncellisté se vzdělávají v Telči tradičně pod vedením Jiřího Bárty. Hráči na violu u Vladimíra Bukače, jenž má za sebou mimo jiné dlouhodobé hostování v Japonsku.