VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní chumelení odstartuje v neděli

Jihlava – Dobronínský divadelní festival přinese pět představení, hned první bude pro děti.

9.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Mazanec

Zimní festival Dobronínské divadelní chumelení začal v Dobroníně na Jihlavsku již před několika lety. Pokračovat bude pěti představeními i letos. Nabídne úspěšné představení z Třešťského divadelního jara i pohádku pro děti.

V neděli v patnáct hodin odstartuje přehlídku divadelní spolek Nakop Tyjátr. Ten je pravidelným účastníkem Chumelení. Jihlavský amatérský soubor přiveze ze svého repertoáru pohádku. Letos nese název Hrnečku, vař aneb dvě pohádky pro mlsné jazýčky.

Nakop Tyjátr se pravidelně účastní divadelních přehlídek, jako je Třešťské divadelní jaro, Znojemský strom pohádek, Dospělí dětem, Pohádkový mlejnek, Štít města Prachatic či dačická Kostka cukru, na kterých získal již četná ocenění. Hrnečku vař je z pera Vlastimila Pešky a jde o veselou pohádku s písničkami pro tři herce.

Režie se ujal Michael Junášek a hudebního zpracování Jiří Jakeš. Zmíněnými třemi herci pak budou Eva Čurdová coby máma, selka a babka, Dana Holíková jako dcera Madla a Kateřina a Pavel Holík v rolích slepice, stařečka a strýčka a vlka.

Nakop Tyjátr hraje nejen pro děti, ale i pro dospělé. V neděli 15. února se vrátí se hrou napsanou volně na motivy Pavla Kohouta Moje maminka, v níž je celých 75 minut na jevišti jedna žena, Eva Čurdová.

V neděli 25. ledna pak do Dobronína zavítá soubor Voživot z Mladé Vožice. Od 17 hodin rozehraje komedii na vážné téma Moje sestra Maryša. Na divadelní scéně je skoro nováčkem. Byl založen v září 2011.

Jak vtipně říkají, stalo se to, když se sice místní naplaveniny, zato však divadelní profesionálové Kateřina Pokorná a Marian Lichtenberg jednoho dne ve Vožičanu dočetli, že už od roku 1865 se ve Vožici hrálo divadlo.

„S menšími přestávkami tady byl soubor vlastně vždy, až do roku 1993. Přistěhovaným divadelním nadšencům přišlo tak nějak líto, že už Vožičáci své herce nemají. A tak jsme po domluvě s vedením města objížděli všechny sloupy Mladovožicka a vylepovali výzvy pro občany, ať jdou do toho s námi. Sešlo se pár lidí, které můžeme hrdě nazvat Voživoťáci," uvedla vedoucí souboru Kateřina Pokorná.

Sama Pokorná pak volně na motivy hry Aloise a Viléma Mrštíkových napsala před dvěma lety pro vlastní soubor Voživot hru Moje sestra Maryša, s níž od začátku slaví úspěchy. Na přehlídce amatérských divadelních souborů Třešťské jaro 2014 získala cenu za nejlepší text a režii. Cenu za herecký výkon pak obdrželi členové souboru Vít Lichtenberg, Martin Mareda, Vlasta Chrenková a Jana Svačinová.

Hostem v Kroměříži

Letošní Chumelení se protáhne. Ještě na neděli 1. února pozval místní pořádající divadelní spolek Zmatkaři soubor z Kroměříže s kusem Slaměná židle. Kroměřížští s touto hrou postoupili na celostátní přehlídku v Poděbradech a Ondřej Buchta získal na festivalu v Kroměříži cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Tento poetický příběh uvidíte v režii hostujícího Vladimíra Mátla z dobronínských Zmatkařů.

Dějištěm hry je ostrov Hirta, drsná výspa v severním moři. Do této nehostinné krajiny přijíždí pastor se svou mladinkou ženou. Šuměním moře a křikem ptáků pronikají hlasy, které prosí o pomoc a odpuštění, o lásku a pochopení. Hlasy, které svědčí o lidské nezdolnosti.

Posledním kusem bude a celý minifestival uzavře spolek Rádobydivadlo Klapý. „Divadlo Rádobydivadlo Klapý přijede v březnu, termín však bude ještě upřesněn," uvedl principál DS Zmatkaři František Kunst. Spolek patří ke spřízněným souborům ochotníků z Dobronína a je to jeden z předních českých souborů.

Přivézt by měl road movie Dlouhá cesta, na domácích divadelních přehlídkách neméně úspěšné představení, které je na motivy filmového scénáře Lesní jahody Ingmara Bergmana a pod tvůrčí taktovkou Ladislava Valeše.

LUCIE ŽÁČKOVÁ

Autor: Redakce

9.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení