VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadčasová antická tragédie opět ožívá

Jihlava – Antické drama Médeia vypráví o zrazené 
a oklamané ženě, kterou její muž opouští pro novou lásku a také kvůli moci a svému lepšímu postavení. Premiéru tohoto dramatu uvede na Velké scéně Horácké divadlo Jihlava (HDJ) tuto sobotu. Režie se ujala Věra Herajtová. Hlavní roli kouzelnice 
a léčitelky Médei ztvárňuje Lenka Schreiberová.

17.3.2016
SDÍLEJ:

V moderním pojetí. V podání jihlavských herců Médeu ztvární Lenka Schreiberová, která je na scéně při zkoušce hry zachycena s Františkem Mitášem, představitelem Iásóna.Foto: HDJ/Leoš Skokan

Hru napsal Eurípidés v roce 431 před Kristem, ale za jeho života se ocenění diváků nedočkala. Dramatikova tvorba totiž veřejnost silně pobuřovala. V průběhu času se však stala velice ceněnou. „Není divu, že je Médeia i po těch neuvěřitelných letech stále oblíbenou hrou. Téma nestárnoucí a v některých ohledech možná ještě silnější než tehdy. Proto věřím, že by mohla vzbudit zájem i mladého publika. Eurípidés je mladý autor a my se ho snažíme pochopit a vyložit tak, aby mu rozuměli lidé jednadvacátého století," řekla režisérka Věra Herajtová.

Plno nedorozumění

„Eurípidovy hry mají velký přesah. Oživuje témata, ve kterých si každý najde to své. O tom nepochybuji. Kolem nás je plno neporozumění 
a taky hlouposti, a přesto stále věřím, že moudrost a umění tu hloupost přežije," dodala Věra Herajtová.

Médeia patří k titulům, které dramaturgie divadel nasazují na repertoár ve chvíli, kdy mají pro tuto náročnou roli hlavní představitelky ideální obsazení. Tak se stalo 
i v případě HDJ. Titulní roli hraje Lenka Schreiberová, která je v angažmá v HDJ, 
s dvouletou přestávkou, od roku 1994. Za své dvacetileté působení ztvárnila celou řadu stěžejních rolí repertoáru HDJ. Za všechny lze připomenout třeba alespoň Dolly Leviovou v muzikálu Hello Dolly, Kathy v muzikálu Zpívání v dešti, paní Mannighamovou v Plynových lampách.

Zkáza z lásky

Vlastní příběh Médey je ve zkratce takovýto. Médeia, dcera kolchidského krále 
a vnučka boha slunce Hélia, 
se vášnivě zamilovala do řeckého hrdiny Iásóna. Pomohla mu získat posvátné Zlaté rouno a odplula s ním z Kolchidy do Řecka. Pro svou lásku zradila otce i vlast a dopustila se také dalších zločinů. V řeckém Iólku zabila Iásónova strýce – krále Pélia, který odmítl Iásónovi předat trůn, přestože splnil úkol a Zlaté rouno přivezl. Jako vyhnanci nakonec Iásón a Médeia našli útočiště v Korintu. Když vládce Korintu Kreont nabídne Iásónovi svou dceru Glauké, neváhá Iásón Médeiu i jejich dva syny opustit, aby znovu získal vládu a moc. V této chvíli začíná Eurípidovo drama. Jak příběh pokračuje, to už bude vykládat dramatizace na divadelní scéně tuto sobotu.

Původní Eurípidova tragédie se odehrává před Médeiným domem, režisérka však děj hry přesunula přímo do Kreontova paláce – v den svatby Iásóna s Kreontovou dcerou Glauké. „Renomovaná kostýmní výtvarnice Jana Preková zasazuje Médein příběh do jakési nadčasové reality moderní doby, na scéně se objevuje honosné a chladné sídlo i loď Argó – jako vzpomínka na dávno zašlou Iásonovu slávu. Koneckonců právě toto místo má v příběhu také důležitou roli," přiblížila mluvčí HDJ Miroslava Kvíčalová.

ZDEŇKA HINKOVÁ

Autor: Redakce

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies