VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadčasová antická tragédie opět ožívá

Jihlava – Antické drama Médeia vypráví o zrazené 
a oklamané ženě, kterou její muž opouští pro novou lásku a také kvůli moci a svému lepšímu postavení. Premiéru tohoto dramatu uvede na Velké scéně Horácké divadlo Jihlava (HDJ) tuto sobotu. Režie se ujala Věra Herajtová. Hlavní roli kouzelnice 
a léčitelky Médei ztvárňuje Lenka Schreiberová.

17.3.2016
SDÍLEJ:

V moderním pojetí. V podání jihlavských herců Médeu ztvární Lenka Schreiberová, která je na scéně při zkoušce hry zachycena s Františkem Mitášem, představitelem Iásóna.Foto: HDJ/Leoš Skokan

Hru napsal Eurípidés v roce 431 před Kristem, ale za jeho života se ocenění diváků nedočkala. Dramatikova tvorba totiž veřejnost silně pobuřovala. V průběhu času se však stala velice ceněnou. „Není divu, že je Médeia i po těch neuvěřitelných letech stále oblíbenou hrou. Téma nestárnoucí a v některých ohledech možná ještě silnější než tehdy. Proto věřím, že by mohla vzbudit zájem i mladého publika. Eurípidés je mladý autor a my se ho snažíme pochopit a vyložit tak, aby mu rozuměli lidé jednadvacátého století," řekla režisérka Věra Herajtová.

Plno nedorozumění

„Eurípidovy hry mají velký přesah. Oživuje témata, ve kterých si každý najde to své. O tom nepochybuji. Kolem nás je plno neporozumění 
a taky hlouposti, a přesto stále věřím, že moudrost a umění tu hloupost přežije," dodala Věra Herajtová.

Médeia patří k titulům, které dramaturgie divadel nasazují na repertoár ve chvíli, kdy mají pro tuto náročnou roli hlavní představitelky ideální obsazení. Tak se stalo 
i v případě HDJ. Titulní roli hraje Lenka Schreiberová, která je v angažmá v HDJ, 
s dvouletou přestávkou, od roku 1994. Za své dvacetileté působení ztvárnila celou řadu stěžejních rolí repertoáru HDJ. Za všechny lze připomenout třeba alespoň Dolly Leviovou v muzikálu Hello Dolly, Kathy v muzikálu Zpívání v dešti, paní Mannighamovou v Plynových lampách.

Zkáza z lásky

Vlastní příběh Médey je ve zkratce takovýto. Médeia, dcera kolchidského krále 
a vnučka boha slunce Hélia, 
se vášnivě zamilovala do řeckého hrdiny Iásóna. Pomohla mu získat posvátné Zlaté rouno a odplula s ním z Kolchidy do Řecka. Pro svou lásku zradila otce i vlast a dopustila se také dalších zločinů. V řeckém Iólku zabila Iásónova strýce – krále Pélia, který odmítl Iásónovi předat trůn, přestože splnil úkol a Zlaté rouno přivezl. Jako vyhnanci nakonec Iásón a Médeia našli útočiště v Korintu. Když vládce Korintu Kreont nabídne Iásónovi svou dceru Glauké, neváhá Iásón Médeiu i jejich dva syny opustit, aby znovu získal vládu a moc. V této chvíli začíná Eurípidovo drama. Jak příběh pokračuje, to už bude vykládat dramatizace na divadelní scéně tuto sobotu.

Původní Eurípidova tragédie se odehrává před Médeiným domem, režisérka však děj hry přesunula přímo do Kreontova paláce – v den svatby Iásóna s Kreontovou dcerou Glauké. „Renomovaná kostýmní výtvarnice Jana Preková zasazuje Médein příběh do jakési nadčasové reality moderní doby, na scéně se objevuje honosné a chladné sídlo i loď Argó – jako vzpomínka na dávno zašlou Iásonovu slávu. Koneckonců právě toto místo má v příběhu také důležitou roli," přiblížila mluvčí HDJ Miroslava Kvíčalová.

ZDEŇKA HINKOVÁ

Autor: Redakce

17.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení