VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava sukulentů bude i vzpomínkou na Alberta Vojtěcha Friče

Jihlava – Návštěvníci Muzea Vysočiny zde uvidí exotické rostliny, ale také knihy a kaktusy, které objevil slavný cestovatel.

10.9.2012
SDÍLEJ:

Tradiční výstava exotických rostlin, jež zavzpomíná i na českého cestovatele, spisovatele a etnografa Alberta Vojtěcha Friče, potrvá v jihlavském Muzeu Vysočiny od středy do neděle. Letos bude zaměřena hlavně na takzvané okenní pěstitele.Foto: archiv Deníku

Letošní výstava exotických rostlin v jihlavském Muzeu Vysočiny připomene v malé samostatné expozici také 130. výročí narození českého cestovatele, etnografa, spisovatele a kaktusáře Alberta Vojtěcha Friče. „Lidé na výstavě najdou Fričovy knihy a také kaktusy, jejichž objevením se proslavil," řekl autor výstavy Jiří Janda. „Významným exponátem bude především Obregonia denegrii, pojmenovaná po tehdejším mexickém prezidentovi Álvaro Obregónovi, a kaktus bez trnů Astrophytum asterias, dodnes žádaná rostlina, která nesmí chybět v žádné kaktusářské sbírce," řekl Janda.

Výstavy exotických rostlin se zúčastní také Fričovi potomci. Kromě jeho českého vnuka Pavla by měl přijet i Rodolfo Ferreira Fric, příslušník indiánského kmene Chamacoco, žijící v malé osadě v paraguayském Gran Chacu. „Také on je Fričovým vnukem a v Jihlavě pokřtí knihu Indiánská knížka, na níž se se svým slavným dědečkem podílel," uvedl Janda.

Frič o indiánech: Mají poetickou duši

Rodolfo Ferreira Fric napsal své vzpomínky na tradiční kulturu svého kmene. Spolu s texty slavného cestovatele Friče je u příležitosti jubilea vydalo nakladatelství Titanic. „Tajemné území, nepřehledná bažinatá rovina, porostlá nekonečnými neprostupnými lesy palem a ostnitými houštinami, hemžící se jedovatými hady a dravou zvěří – pumami, jaguáry, vlky a krokodýly – a obydlená neméně nebezpečnými divokými kmeny indiánů – nepřístupných a zamračených, kteří se nikdy neusmějí a nenávidí bělochy."

To je dobová charakteristika paraguayského Gran Chaca, domoviny Čamakoků, před sto lety, kdy tam Alberto Vojtěch Frič jezdil.

Sám Frič ale ovšem vnímal Chaco i indiány jinak. Byli to podle něj lidé s poetickou duší, něžnou poezií a radostnými zpěvy. Psal o lesním podrostu, kde mladý zamilovaný bojovník hvízdá tiše na dřevěnou okarínu svou radost a  štěstí a skládá svatební píseň, o úzkosti v srdci a chvění v celém těle, když se pustinou rozléhal temný zpěv čaroděje, zahánějícího zlé duchy. Mezi indiány našel dobrácky vtipkující starce, rozesmáté tváře a přátelské přijetí, takže se mezi nimi cítil jako mezi svými.

Syn právníka a náměstka pražského primátora Frič poprvé odcestoval do Jižní Ameriky v osmnácti letech za kaktusy. Po setkání s domorodci však usoudil, že kaktusy odolají civilizaci déle než domorodé kultury, a tak své botanické zájmy odložil. Poznávání indiánských kmenů se věnoval i na dalších cestách.

Frič pronikl do neprozkoumaného vnitrozemí, shromáždil tisíce dokladů indiánských kultur, sestavil slovníky šestatřiceti indiánských jazyků a nářečí, zaznamenal mytologii a poznatky o životním způsobu domorodců i kolonistů v paraguayském Gran Chacu v jižní Brazílii a v argentinské pampě.

U Čamakoků se zamiloval do indiánky Černé Kachny. Nikdy se však nedověděl, že se jim narodila dcera.

V době, kdy napsal v Praze knihu Indiáni Jižní Ameriky, si zřejmě myslel, že Čamakokové padli za oběť bojům o Chaco. Napsal do ní totiž, že ji věnuje svým přátelům indiánům, kteří padli, jak čest a zákony kázaly jim.

Frič zemřel 4. prosince 1944.

Odborníci pomohou praktickými radami

Tradiční jihlavská výstava exotických rostlin potrvá od středy do neděle 16. září. Letos bude zaměřena hlavně na takzvané okenní pěstitele, kteří své rostliny pěstují pouze na okenních parapetech svých obydlí.

Zájemci získají od odborníků praktické rady pro jejich pěstování. „Návštěvníci uvidí také řadu sukulentních bonsají, jejichž tvarování je mnohem jednodušší než u bonsají klasických," dodal Janda.

Autor: ČTK

10.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi a Němci poznávají v Jihlavě společnou historii

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Jihlava – V polovině září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční 29. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví. V rámci programu představí svůj příspěvek i známý sexuolog Radim Uzel a další odborníci. Konference je určena jak zdravotníkům, tak odborné i laické veřejnosti. Přihlášení je možné do 12. září. Akce se koná o týden později, v úterý 19. září od 9 hodin.

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Polná – Novou tradici se snaží zavést v Polné na Jihlavsku, která je proslulá mrkvovými buchtami nazývanými mrkvánky nebo mrkvance. A právě o nejlepší takové moučníky se bude druhým rokem soutěžit tuto sobotu 19. srpna na festivalu Mrkvancobraní. Hlavním bodem festivalu bude soutěž o nejchutnější pokrm a ve dvě hodiny odpoledne začne také doprovodný program.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení