VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvonokosy v podání Horáckého divadla balancují na hraně dvou rovin

Jihlava - První polovina inscenace má spád, je překvapivá a diváka v žádném ohledu nenudí, o té druhé se to ale říct nedá.

6.10.2015
SDÍLEJ:

Premiéru v Horáckém divadle měly letos v sobotu 12. září. Na snímku je Martin Dobíšek v roli Ferdy Čupra a vpravo Lenka Schreiberová coby slečna Eulalie Čubíková.HDJ/archiv Foto: HDJ/archiv

RECENZE

Zvonokosy. To je první premiéra současné divadelní sezony Horáckého divadla v Jihlavě. Vcelku banální zápletka o stavbě veřejných záchodků před kostelem ve francouzském městečku Zvonokosy v podání jihlavských profesionálních herců má dvě roviny.

Hned na začátku si vypravěč příběhu v podání Jakuba Škrdly, který ztvárňuje roli polního hlídače Matěje, získá publikum, a to díky přímé komunikaci s diváky. Ty začne zasvěcovat do dění ve francouzském městečku Zvonokosy. K tomu jsou ideální povídačky. Takže jak jinak uvést diváky do děje než vykládáním drbů u sklenky vína?

Příběh hry, přestože její děj je postaven v podstatě na banalitě, dokáže pobavit a potěšit oko. Například různorodými kostýmy, hezkou a chytře rozvrženou scénou, na níž nechybí obchod, kostel, hospoda ani lavička, kde se místní rádi sházejí a povídají si. Zkrátka a dobře před zraky diváků stojí vše, co ve středu správného maloměsta být má.

K tomu všemu rychle přibývá ještě něco navíc, čím každé společenství zřejmě oplývá. Je to nevěra, nenávist, nevyřízené účty těch, jenž si vidí navzájem skoro až do ložnice, ale také každodenní hospodské divadélko u sklenky vína. Do toho proniká politika, která nakonec zamíchá děním v městečku tak, že divák je svědkem hned několika chmurných konců. Ty ale nejsou zase až tak špatné, aby divák odcházel rozladěn.

O co vlastně šlo? Příběh se točí kolem veřejných záchodků, které z čistě populistických důvodů v duchu „pokroku a modernizace" nechal postavit starosta Bartoloměj Pěšinka v podání Petra Soumara. Bohužel, zmiňovaná toaleta však vyrostla právě před místním svatostánkem, což se znelíbilo především postarší slečně Eulalii Čubíkové, přezdívané Čubice. Tu brilantně sehrává Lenka Schreiberová. Na pozadí této zápletky se odehrávají příběhy ostatních obyvatel francouzského městečka, a to vše pod dohledem a nadhledem vypravěče, polního hlídače.

Na komičnosti celému příběhu přidávají příznačně vybraná jména postav i rekvizity, jako jsou neustále se objevující a zase mizící sklenky vína nebo staré a rozvrzané kolo, na kterém by se rád proháněl, kdyby to šlo, František Mitáš v roli uhlazeného oficiála a proutníka Lorence Pořízka.

Hraní si s rvačkou

Děj dotváří i taková banalita, jako je zelené jablko, které prakticky při jakékoliv příležitosti chroustá Tereza Otavová v roli ne příliš chytré služebné Mařky Firnajsové. Atmosféru Zvonokos dokreslují příjemné francouzské písně, u kterých si ale snad žádný z diváků není zcela jist, zda jsou zpívané naživo. A přestože těm, jež nevládnou francouzským jazykem, není zcela jasné, o čem se na scéně pěje, hudba publiku jednoznačně udělá radost.

Hra zaujme především davovými scénami, jako je například rvačka, která je vypravěčem příběhu zastavována, zpomalována, ale i přetáčena. Divákovi je tak dopřáno pocitu, že si se scénou může nakládat jak chce, což ho potěší i pobaví. Technika střihu se v tomto případě skutečně vyplatila. Co se ale hostujícímu režisérovi Petru Novotnému nevyplatilo, bylo dohrát hru až do konce.

Ano. Protože přestože první polovina má spád, je překvapivá a diváka v žádném ohledu nenudí, o té druhé se to říct nedá. Chvíli po přestávce ve tříhodinové hře totiž publikum čeká už jenom na to, až to celé tak nějak skončí. Ne že by snad všechno, co se týká příběhu, bylo již řečeno. Přesto ale divák nemá pocit, že to, co se na scéně v druhé části odehraje, by celé představení něčím obohacovalo. Hra, jež diváka strhla natolik, že se sám cítil být součástí Zvonokos, se totiž na scéně odehraje již v první polovině, a ta druhá už ji v žádném ohledu nedokáže překonat.

Ivana Holzbauerová

Autor: Redakce

6.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Býkovecké fotobraní 2017.
10

Býkovec se stal v průběhu prázdnin nejvíce fotografovanou vesnicí

Dopravní tepna v centru Jihlavy bude mimo provoz už od jara

Jihlava – Náročná rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě za 83 milionů korun vyřadí na osm měsíců jednu z klíčových dopravních tepen. Vyžádal si to stav mostu. Stavební práce totiž musí s ohledem na napjaté termíny probíhat za úplné uzavírky komunikace. Začít by se mělo už v březnu 2018, pokud však dovolí počasí, už v únoru 2018. Auta budou znovu vpuštěna na most nejpozději v listopadu 2018.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Vysočina - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

V Třešti rožnili pod dohledem jednorožce

Třešť – Na hlavní silnici na náměstí T. G. Masaryka v Třešti výjimečně nejezdila auta. Přes celou šíři se ale u staré budovy školy roztahoval křídou nakreslený jednorožec. Ten dohlížel na několik grilů plných masa a jiných dobrot, které lemovaly silnici. Druhý jednorožec, který měl roli divokého býka, zase shazoval děti, které se ho snažily zkrotit. V Třešti se totiž v sobotu opět konala akce s názvem Jednorožné rožnění.

V jihlavském parku počtvrté ochutnávali veganská jídla

Jihlava – V pátek 22. září se v jihlavském parku Gustava Mahlera uskutečnily již čtvrté Veganské hody. Akce nabídla nejen bezmasá jídla, ale také otevřený prostor pro výměnu receptů a zkušeností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení