Velké slovo, zejména co se týče klasiky, má v něm Vít Fousek (na snímku vpravo) ze Tří Studní na Novoměstsku.

V Novém Městě se uskutečnily čtyři závody Tour de Ski. Mazali jste na ně podobným stylem, nebo každý z nich vyžadoval zcela jiný přístup?

Připravit lyže na všechny čtyři závody bylo velmi obtížné. Každý si myslí, že když jedeme doma, tak se to maže úplně samo. Samozřejmě zde rozdíly byly, ne třeba až tak v samotné máze, jako ve výběru lyží. Ono se dá v podstatě říci, že každý závod zvolíme jiné.

Takže neexistoval nějaký univerzálnější recept, který by zvolila většina servismanů?
Takhle bych to přímo neformuloval. Namazat ideálně na celý okruh totiž nejde, leží na něm totiž několik druhů sněhu. Jiné vlastnosti má sníh v lese, na stadionu a pochopitelně úplně jiné přírodní, který napadne do stopy. My podle jednotlivých úseků musíme zvážit s ohledem na závodníka, jaký typ mázy zvolit.

Vy znáte v novoměstském areálu snad každý metr…
(skočí do řeči). Dá se to tak říct. Za ta léta mám jednotlivé úseky vyzkoušené a dokážu si spočítat, jak výhodně namazat.

Mají novoměstské tratě nějaké specifikum?
Problém je, když padne jinovatka. Některé vosky nesmekávají, jiné drhnou. Je to složitá alchymie. Dobří závodníci si s tím ale dokážou poradit.

Vy se staráte hlavně o Lukáše Bauera, kolik párů lyží s sebou na závody vozíte?
Tady nejde říct, že mám na starosti jen Lukáše. Jsme celý tým, kde má každý něco na starosti. Když vypadne, třeba z důvodu nějaké nemoci, je to znát. Ale abych odpověděl na otázku, je to zhruba čtyřicet párů. Jsme už dlouho spolu (od olympiády v Salt Lake City - pozn. autora), u Fischera jsme si vydobyli lepší pozici. Já tvrdím, že vyrábí nejlepší lyže a jsem rád, že s ním máme moc dobrou spolupráci.

Stále používáte přístroj od Sportenu, který změří tlak na lyže, a napoví vám tak, jakou délku mázy udělat?
Ano, stále měříme a myslím si, že to děláme dobře. Tenhle přístroj využívají i Norové nebo Švédové. Je to velmi důležité, protože na centimetru hrozně moc záleží.

Při výběru lyží máte rozhodující slovo vy, nebo Lukáš?
Lukáš o lyžích nerozhoduje. Vezme si ty, které mu dám. Musel jsem si však získat jeho důvěru.

Stal jste se už servismanem na hlavní pracovní poměr?
(smích) Ne, od jara do podzimu pořád dělám s pilou v lese.

Co je horší, starat se o lyže, nebo kácet stromy?
To první.

Proč?
Když jsem nemocný, tak se můžu na pilu vykašlat. U lyží to nejde. Teď jsem marod, už nemůžu, ale musím pořád dál.

Do týmu přibyl Kučera

Nové Město na Moravě - V servismanském týmu českých běžců vedle Víta Fouska figuruje i další jméno z Vysočiny. S přípravou lyží na klasiku pomáhá novoměstský Josef Kučera (na snímku vlevo).

„Nabídku jsem dostal po mistrovství světa v Oberstdorfu (v roce 2005 – pozn. autora) a jsem tu doteď,“ usmívá se Kučera.

Jeho doménou jsou lyže na klasiku. „Mám na starost výběr mazacích vosků,“ hlásí. „Pepa potom lyže také zkouší a dává mi informace. Podílí se tak na rozhodnutí na výběru lyží z posledních pěti šesti párů,“ doplňuje Fousek.

To však neznamená, že když se jedou závody volnou technikou, tak má Kučera „padla“. „V tom případě zkouším parafíny a prášky. Testuju v buňce i ve stopě. Je to všechno týmová práce,“ upozorňuje bývalý výborný klasik.