Za rostoucím věhlasem závodu horských kol Merida Bike Vysočina stojí bývalý excelentní silničář a spurter, Ján Svorada. Letos na Vysočinu zamíří bikeři ze třinácti zemí, ale ambice sahají ještě výše.

„Od příštího roku bychom chtěli pořádat závody Světového poháru, už letos jsme byli náhradníky. Potvrzení by mělo přijít z UCI (Mezinárodní cyklistická unie – pozn. autora) někdy v polovině června,“ tvrdí Svorada.

Jak se zrodila myšlenka pořádat takhle velký cyklistický festival?

Závod horských kol Merida Bike Vysočina vznikl na podnět ředitele Meridy Petra Vaňka. Účastnil se podobných závodů v Jedovnicích. Napadlo nás, že bychom mohli vytvořit něco výjimečného, závod, který by skloubil profesionální cyklistiku s výkonnostní amatérskou. Myslím, že se nám to celkem daří. Máme za sebou dva vydařené ročníky, které nalákaly kvalitní účast.

Proč jste se rozhodli pro sportovní areál v Novém Městě na Moravě?

Tohle místo nebylo vybráno náhodou. Dobře víme, že Nové Město hostilo mnoho závodů Světového poháru v běžeckém lyžování i závody Tour de Ski.

Sice tady vzniká biatlonový areál a je tady asfaltový okruh, ale i tak se nám zdálo, že je přes léto málo využitý. Navíc tratě a okolní terén jsou pro horskou cyklistiku dokonalé.

Odhadujete, že letos by se mohlo Meridy zúčastnit okolo osmi set padesáti závodníků. Může ještě prestiž závodu v budoucnosti růst?

(úsměv) Určitě. Příští rok bychom dokonce měli pořádat závod Světového poháru, rozhodne se o tom v polovině června. Tyhle závody jsou velmi sledované, už letos očekáváme návštěvu mezi čtyřmi až šesti tisíci diváky.

Na která jména chcete fanoušky mountainbiku nalákat?

Startovat bude třeba třetí muž Světového poháru Španěl José Hermida, Francouz Cedric Ravanel a nemůžu zapomenout i na Jardu Kulhavého, který skončil letos už dvakrát na čtvrtém místě a jednou třetí. Je jen škoda, že kvůli nemoci nemůže startovat Švýcar Ralph Näf. Mezi ženami budou patřit mezi favoritky Francouzka Cecile Ravanelová, Slovenka Janka Števková nebo nejlepší Češka Tereza Huříková.

Letošní festival zahrnuje tři závody ve třech dnech, sprint, cross country a maratonský závod point to point…

Bude zajímavé sledovat konfrontaci specialistů na různé disciplíny. Třeba sprint je absolutně odlišný od cross country. Ta zase trvá zhruba okolo dvou hodin a jezdí se úplně nadoraz. Světová špička v cross country nemusí hrát prim ve sprintu. Otázkou je, kolik sil zbude závodníkům do závěrečné etapy. V maratonu mohou zaútočit vytrvalci, navíc velkou výhodou bude znalost trati. Takže se vyplatí přijet dřív.