Na druhém místě se 164 body se umístil Jihočeský kraj, třetí se ziskem 138 bodů skončil Jihomoravský kraj. Jedné z největších celostátních sportovních akcí pro mládež se od 19. do 24. ledna zúčastnilo přes 1000 závodníků a přes 240 trenérů ze všech 14 krajů České republiky. Zatím nejlepšího výsledku v historii dětské olympiády dosáhl pořadatelský Kraj Vysočina, který skončil se 134 body čtvrtý.

Součástí závěrečného ceremoniálu v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou bylo dekorování medailemi ze závěrečných dvou dnů soutěží a vyhlášení nejlepších sportovců. Ve druhé části večera zhasl olympijský oheň a byla stažena olympijská vlajka. Převzali si ji zástupci Plzeňského kraje, kde se v roce 2015 uskuteční letní olympijské hry dětí a mládeže. "Letní a zimní hry probíhají střídavě ve dvouletém intervalu," řekla Ivana Šteklová z organizačního štábu.

Předsedkyně Českého klubu fair play při olympijském výboru Květa Jeriová-Pecková při zahájení her zapalovala olympijský oheň a ještě dnes sledovala poslední běžecké a biatlonové závody v Novém Městě na Moravě. Dětská olympiáda podle ní propojuje bývalé úspěšné olympioniky, kteří se akce účastní například v roli vlajkonošů, s nastupujícím mládím.

"Dětem se přiblíží olympijská myšlenka, to má velký smysl," řekla bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích a trojnásobná olympijská medailistka Jeriová-Pecková. Z dětských her podle ní vzešly přibližně dvě desítky opravdových olympioniků. "Dětské olympiády se v minulosti zúčastnili například (snowboardistka) Ester Ledecká nebo (krasobruslař) Tomáš Verner," uvedla. Pro řadu účastníků podle ní představuje dětská olympiáda startovací pozici do světa velkého sportu.

Boje o medaile začaly na Vysočině v pondělí. Ve Vysočina Aréně v Novém Městě na Moravě se uskutečnily soutěže v běžeckém lyžování, biatlonu a lyžařském orientačním běhu. Na sjezdovce Šacberk v Jihlavě mladí sportovci soutěžili v alpském lyžování a snowboardingu. Do Jihlavy se tyto soutěže musely kvůli nedostatku sněhu přesunout z původně plánovaného Fajtova kopce ve Velkém Meziříčí. Plánovaný snowboarding - free style byl z programu her vypuštěn.

Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou hostil soutěže v krasobruslení a rychlobruslení, hokejový turnaj se uskutečnil na zimních stadionech v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Kromě typicky zimních sportů mladí lidé soutěžili také ve hře na akordeon.

Historie olympiády dětí a mládeže se začala psát v roce 2003, kdy se v Pardubickém kraji uskutečnila letní premiéra této soutěže. Zimní varianta olympiády byla na programu poprvé v únoru 2004, kdy mladé sportovce hostil Středočeský kraj.