Na Pávově bylo živo. A to i přesto, že bylo chladno a kolem pěti stupňů. „Byl rekord, překvapivě vysoká účast. Je vidět, že počasí na to nemělo vliv. Všichni byli natěšení,“ říká hlavní pořadatel Běžce Vysočiny Bohumil Novák, který měl ze 173 běžců,a hlavně 115 mužů a žen na startu, opravdu velkou radost.

Jarní běh v Pávově byl jako obvykle vypsaný na distanci 8,8 km, dorostenci běželi čtyři, žákovské kategorie dva kilometry a ti nejmladší 350 metrů.

V hlavním závodě kraloval Jaroslav Vítek z Batelova, který byl v cíli v čase 30:45, hned za ním doběhl se ztrátou čtyř vteřin jihlavský Vladimír Srb. Třetím nejrychlejším byl vítěz mužské kategorie do 39 let, Libor Eremka z Humpolce.

Stejnou tratí běžely i ženy, a mezi nimi nebylo od prvních metrů pochyb, kdo zahájí novou sezonu vítězně. Polenská Olga Krčálová si na necelých devíti kilometrech vytvořila obrovský náskok a pomyslnou cílovou pásku proťala v čtyřiadvacátém nejlepším čase (36:04). Druhou nejlepší ženou byla Soňa Částková ze Znojma, vítězka kategorie do 34 let. Vyhrát svou kategorii nad 45 let dokázala Soňa Dvořáková, která byla třetí v celkovém pořadí.

Běží se už dnes

Již dnes se běží znovu. Okolo trpaslíka Hybrálec budu organizátoři pořádat podesáté. Závod na 10 kilometrů startuje v 17.30 na návsi v Hybrálci. „Uvidíme, kolik přijde běžců, i tam jich bývá hodně. Možná bude více dětí, bude pěkné počasí,“ přál by si Bohumil Novák.

Pohár Běžce Vysočiny má jako tradičně dvacet etap. „Novinkou je to, že se v jarní a podzimní části vyměnily dva závody. Ještě se vrátila Dačická 14, a místo závodu v Třebíči, která znenadání odstoupila, bude nový – Roštejnskou oborou, což by mělo být zpestření. Poběží se v lese, to bude pěkný závod,“ doplňuje Novák.

Běžec Vysočiny, ilustrační foto
Kam za sportem na Jihlavsku

Výsledky

Muži 20 – 29 let (8,8 km): 1. Vaněk (Jihlava) 31:37, 2. Vacek (OK Jihlava) 31:49, 3. Nesporý (Jiřice) 34:40.
Muži 30 – 39 let: 1. Eremka (Humpolec) 31:14, 2. Miláček (Ledeč nad Sáz.) 32:28, 3. Koreček (H. Brod) 33:31.
Muži 40 – 49 let: 1. Vítek (Běžec Vysočiny Batelov) 30:45, 2. Srb (Běžec Vysočiny Jihlava) 30:49, 3. Tuna (Elitavers Jihlava) 33:11.
Muži 50 – 59 let: 1. Tichý (AZ tým Světlá) 35:26. Muži 60 – 69 let: 1. Havlík (Kunžak) 38:31.
Muži nad 70 let: 1. Havlis (J. Hradec) 44:49.
Ženy 20 – 34 let: 1. Švestková (Znojmo) 40:16.
Ženy 35 – 44 let: 1. Krčálová (Polná) 36:04, 2. Blažková (Třebíč) 43:03, 3. Polednová (Růžená) 43:26.
Ženy nad 45 let: 1. Dvořáková (Záborná) 42:24.
Junioři: 1. Pokorný (Znojmo) 33:15.
Dorostenci (4 km): 1. Štýbnar (Pteam Jihlava) 16:47.
Dorostenky: 1. Havlíčková (Přibyslav) 19:13.
Žáci 14 – 15 let (2 km): 1. Dolák Žďár n. S. SK Ante) 7:30.
Žákyně 14 – 15 let: 1. Uhlířová (Kněžice Orel) 9:51.
Žáci 12 – 13 let: 1. Trnka (Štoky) 8:53.
Žákyně 12 – 13 let: 1. Mácová (OK Jihlava) 8:59.
Žáci 10 – 11 let: 1. Staněk (Pteam Jihlava) 8:56.
Žákyně 10 – 11 let: 1. Dreisigová (Atletika Jihlava) 9:19.
Žáci 7 – 9 let: 1. Vašků (Pteam Jihlava) 1:58. Žákyně 7 – 9 let: 1. Trněná (Jiřín) 2:08. Chlapci 4 – 6 let (350 m): 1. Dáňa (Jihlava) 1:29.
Dívky 4 – 6 let: 1. Miláčková (Melechov Team Ledeč) 1:30.