VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jirsa: Nehledejme toho, kdo si o jaderný odpad řekne

Dolní Cerekev - V souvislosti s výstavbou úložiště jaderného odpadu se v tuzemsku uvažuje o šesti lokalitách. Jednou z nich je okolí Rohozné a Dolní Cerekve na Jihlavsku.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Takto vypadá výstavba úložiště ve Finsku.Foto: Archiv Zdeňka Jirsy

Zatímco pod rohozenskými pozemky by vedly štoly, ve kterých by se vyhořelé palivo z tuzemských jaderných elektráren ukládalo, na pozemku Dolní Cerekve se potom – eventuálně – počítá se stavbou nadzemní správní budovy a se vstupem do podzemí.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa se problematice úložišť věnuje delší dobu. Několikrát byl ve Švédsku, které je v souvislosti s výstavbou úložiště hodně daleko.

Dál je v Evropě už jen Finsko. „Tam se úložiště již staví,“ zmínil se Zdeněk Jirsa. V rozhovoru odpověděl i na další otázky.

Jaká lokalita je favorizována pro výstavbu úložiště v Česku?

Dokud nebude hotový geologický průzkum, tak nemůže nikdo říkat, že je nějaká lokalita favoritem. Na Karlovarsku leží například obec Lubenec, která s geologickým průzkumem souhlasí. My v Dolní Cerekvi také nemáme s průzkumem problém – pod podmínkou, že průzkum proběhne ve všech šesti lokalitách: Blatně, Rohozné, Lodhéřově, Budišově, Božejovicích a Pačejově.

K čemu poslouží výsledky průzkumu?

Ty by byly základem pro diskuzi o místě, na kterém lze úložiště vybudovat. Nehledejme toho, kdo si o úložiště řekne, hledejme lokalitu, která bude nejvhodnější z geologického a společenského hlediska.

Může stát zahájit geologický průzkum bez souhlasu dotčených obcí?

Může, ale nebylo by to dobré ve vztahu k citlivosti problematiky, zapojení veřejnosti do procesu je vážná věc. Vyjadřovat by se k tomu měla zatím jen zastupitelstva obcí. Dokud lidé nebudou mít o problematice dostatek informací, nemá cenu dělat referendum.

Jaký názor zaznívá v Evropě na bezpečnost úložišť?

Bezpečnost je prioritou všech aktivit. Jakmile experti řeknou, že jde o nebezpečnou záležitost, měl by se projekt zastavit. I ve Švédsku je jasně řečeno, že technologie musí být zajištěna do maximální možné míry. A garantovat to musí i expertízy oponentů.

Ve Švédsku se hovoří o dvou lokalitách, Česko jich má zatím vytipováno šest. A třeba v případě lokality Rohozná se k záležitosti vyjadřuje daleko více obcí včetně Dolní Cerekve.

Ano, specifikem Česka je, že úložiště jsou zpravidla navržena na několika katastrech. Podobný problém má i Francie. Ve Švédsku ale takové úskalí není. Tam se rozhoduje mezi dvěma místy, přičemž úložiště se nachází vždy na katastru jednoho z nich. My na Jihlavsku třeba máme úložiště na katastru šesti obcí. Šest obcí se tedy musí domlouvat. Nadzemní areál by ležel na katastru Dolní Cerekve – poblíž cesty vedoucí od hlavní silnice na Batelov do Rohozné.

Jakou plochu by zabíral?

Nadzemní areál by vyrostl na ploše pět až deset hektarů. Každé místo má svá specifika. Na podrobnější údaje je ale zatím čas, úložiště je během na dlouhou trať, stavět by se mělo po roce 2050.

Jaderný odpad by se ukládal do žulového podloží. Proč právě tam?

Jde o podloží, které tvoří přirozenou dokonalou geobariéru, která je dlouhodobě homogenní. U nás například geofyzika říká, že horniny jsou stabilní asi tři miliony let. Poločas rozpadu u použitého jaderného paliva je sto tisíc let.

Myslíte si, že nějaká obec jaderné úložiště bude chtít na svém katastru?

Plynová krize letos ukázala, že si všechny země musí hlídat energetickou soběstačnost. A nám v České republice nyní nevychází nic jiného než využívat jádro. Kdyby bylo po mém, tak také nic nechci. Třeba chemičku. Ale na druhou stranu, výrobky z umělé hmoty k životu potřebujeme. Podobné je to s úložištěm a veřejnost by si měla celospolečenské potřeby uvědomit.

Celý rozhovor přinášíme v pátečním vydání Jihlavského deníku.

Autor: Jaroslav Paclík

Místo události:
23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nově opravená kašna na Masarykově náměstí v Jihlavě.

V Jihlavě vypsali dotace na opravy památek

Ilustrační foto

Most na růžovo v Lukách natřel mladý muž

Přehnal to v Kozlově s alkoholem, tak jel do Jihlavy na záchytku

Kozlov - Třiačtyřicetiletý muž to v Kozlově přehnal s alkoholem a skončil v jihlavské protialkoholní záchytné stanici. V opilosti si totiž ohrožoval nejen své zdraví ale i svůj život. Případ se stal v této malé obci v úterý 15. srpna před sedmou hodinou večer.

Příběhy polenského hradu se odehrají už naposledy

Polná – Druhé pokračování nočních prohlídek s názvem Příběhy polenského hradu je na programu tuto sobotu 18. srpna v půl deváté večer a v deset večer. Zájem o prohlídky pod taktovkou Společenstva meče a ohně Novus Origo a Městského muzea v Polné je veliký. V současné době už jsou pouze lístky na program v deset hodin večer.

Borová nás ničím nepřekvapila, říká Votava

Kostelec – Fotbalisté Kostelce slavili o víkendu první tři body v I. A třídě! V Havlíčkově Borové vyhráli 2:0, a díky tomu jsou v tabulce se čtyřmi body čtvrtí.

Stáří je krásné, dokáže výstava fotografií

Vysočina – Kalendář seniorů z Mitrova a snímky žďárského fotografa Milana Šustra putují na Krajský úřad Kraje Vysočina, kde budou zdobit odbor sociálních věcí. Od 30. srpna, kdy proběhne vernisáž, si tak lidé mohou zkrátit čekání na úřadě prohlídkou unikátních fotografií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení