Zviditelnit produkty výrobců z Vysočiny pomáhá označení výrobků značkou Vysočina – regionální produkt. Toto označení nejen garantuje původ výrobků z Vysočiny, ale pomáhá prosadit i výrobky z tohoto regionu na trhu. Vysočinské produkty se díky regionálnímu označení představí nyní i v Rakousku.

Značku Vysočina – regionální produkt nesou od loňské poloviny roku i vinuté perly Jany Paškové z Třebíče. Ta Deníku řekla: „Myslím si, že moje výrobky jsou originální, proto jsem je k certifikování přihlásila. Teď mi označení regionální produkt pomáhá. Málokdo o technice výroby vinutých perel něco tuší. Prostřednictvím společných akcí, kde se výrobky s regionální značkou propagují, se mi lépe daří dostat do povědomí více lidí.“ Stejný certifikát, jakým se pyšní Jana Pašková, už na Vysočině vlastní více než šestatřicet výrobců.

Na trh do Vídně

V srpnu se tito výrobci chystají na velkou akci, která jim pomůže výrobky představit na půdě sousedního Rakouska. „Producenti z Vysočiny, kteří mají výrobky označené značkou Vysočina – regionální produkt, se poslední tři srpnové dny účastní na akci Waldviertelpur,“ nastínila Simona Budařová za organizaci zaštiťující zmíněnou regionální značku.

Na trhu na Heldenplatzn, v samém srdci Vídně, kde se bude prezentovat region Waldviertel řadou stánků, bude možno spatřit také některé vysočinské výrobky a ochutnat kulinářské dobroty z Vysočiny. „Představit výrobce z Vysočiny za hranicemi můžeme jen díky projektu Waldviertelpur, financovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013,“ zdůraznila Budařová. Vysočinští výrobci tak nabídnou své výrobky a služby vedle rakouských zemědělců, sládků, řemeslníků, hudebníků a podnikatelů nabízejících služby v oblasti ubytování, kultury a cestovního ruchu.

Na akci do Vídně se už chystá s prezentací svých vinutých perel také Jana Pašková z Třebíče. „Těším se, že to bude opět něco nového,“ poznamenala k další společné akci regionálních produktů. Kromě ní se do Vídně chystá například Zuzana Bohuslavová z Náměště nad Oslavou se svými patchworkovými výrobky, s čerstvými mléčnými výrobky přijede i farma rodiny Němcovy z Netína a se včelími produkty včelař Jiří Bula z Dolních Vilémovic.

Držitelů certifikátu vysočinské regionální značky přibývá. Jejím nejmladším držitelem je v současnosti jedenadvacetiletý Marek Šemík z Havlíčkobrodska se svým stylovým dveřním kováním s originálním designem. Certifikát mohou získat nejen produkty řemeslné, ale i zemědělské a potravinářské a také produkty z přírodních materiálů a výrobky šetrné k životnímu prostředí.