„Záměrem akce bylo představit mladým studentům speciální dieselové technologie a závod v Jihlavě. Personální oddělení zájemcům podalo informace o možnostech profesní kariéry ve firmě Bosch Diesel,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Mojmír Kolář.

Studenti se do Bosche na takzvaný High Tech den začali sjíždět už ráno. Po úvodní prezentaci jihlavského závodu vyrazili i přímo do výroby. Zde prošli například montážní linky vysokotlakých čerpadel CP3 a CP4 pro vstřikovací systém common rail. Viděli také, jak vypadá obrábění jednotlivých částí čerpadel, nebo jakou kontrolou přicházejí dílce od dodavatelů, než jdou do výroby.

„Rozšířil jsem si tady své obzory. Viděl jsem, jakým směrem jde vývoj v automobilovém průmyslu. Viděl jsem, že vývoj v Boschi je cíleně řízen,“ podělil se o své dojmy Emil Schwarzer, který studuje na VUT v Brně. Mezi ostatními vysokoškoláky patřil k menšině. Má už totiž zaměstnání u vyškovské firmy, která rovněž působí v automobilovém průmyslu. Na Vysokém učení technickém však

„Teoreticky bych určitě o práci v Boschi uvažoval, ale kvůli jazykové bariéře a nutnému stěhování to nevidím reálně,“ vyjádřil se ke své případné budoucnosti.

V řadách zaměstnanců výrobce komponentů pro vstřikovací systémy pro dieselové motory by naopak v budoucnu mohla skončit Jana Grulichová. „Zatím je ale brzy mluvit o budoucnosti, jsem teprve v prvním ročníku. Ale myslím si, že strojírenství je perspektivní obor. I proto jsem si ho vybrala,“ vysvětlila svou volbu studentka VUT.

Pro tu byla víkendová prohlídka premiérovým setkáním s průmyslovými podniky. „Je to má první zkušenost, poprvé jsem se dnes podívala přímo do nějaké podobné výroby,“ přiznala.

Vysokoškolsky vzdělaní technici jsou dlouhé roky na českém pracovním trhu nedostatkovým zbožím. I proto se je strojírenské společnosti snaží přilákat všemi možnými způsoby.