„V září se chystáme navštívit Seč a Vranov nad Dyjí, abychom zjistili, jaké tam mají zisky z rekreačních aktivit u sečské a vranovské přehrady. Ty stejně jako přehrada ve Víru jsou nádržemi pitné vody, ale lidé se tam koupat smí. Potřebujeme znát přesná čísla, abychom mohli po Povodí Moravy požadovat finanční náhradu," uvedl bystřický starosta Karel Pačiska.

Obce kolem přehrady před nedávnou změnou vodohospodářských pásem požadovaly omezenou rekreaci. Aby se lidé mohli v části přehrady vykoupat, lovit tam ryby či se třeba projet na lodičce. „Nešlo nám o masovou rekreaci, žádné kempy a hotely. Místo očekávaného uvolnění režimu ale přibyly další uzamykatelné závory na přístupové cesty. Nová vyhláška jenom oficiálně zlegalizovala přístup na pravobřežní komunikaci pro pěší a cyklisty, která se ovšem s tichým souhlasem Povodí Moravy užívala už dlouhá léta předtím," dodal Pačiska.

Povodí Moravy ovšem s jakoukoliv formou rekreace z důvodu ohrožení kvality vody v přehradě nesouhlasí. „V sázce je ohrožení vydatnosti, jakosti a zdravotní nezávadnosti jednoho z nejstrategičtějších zdrojů pitné vody na Moravě, takže jiné rekreační a ostatní aktivity přímo na vodním díle nejsou možné," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Doplnila, že přehrada ve Víru zásobuje pitnou vodou přibližně půl milionu lidí. Co se týče možnosti finančního vyrovnání, podle mluvčí to nevypadá schůdně. „Ochrana životního prostředí v souladu s právními předpisy ČR nemůže být hodnocena jako újma, takže státní podnik Povodí Moravy nepředpokládá, že by měl hradit z důvodů ochrany životního prostředí jakési finanční náhrady," dodala mluvčí Tomíčková.

S podle jejich názoru nadsazenou ochranou životního prostředí zástupci obcí nesouhlasí. „Největšími znečišťovateli vody v přehradě jsou její přítoky, hlavně Bílý potok, to přece všichni vědí. Nejde o pár lidí, kteří by si za pěkného počasí zaplavali v přehradě," poznamenal starosta Pačiska. Rozladění neskrývá ani starosta Víru Ladislav Stalmach. „S Bystřicí a dalšími obcemi jsme domluveni na společném postupu, a když to nepůjde jinak, budeme se bránit soudně. Shromažďujeme argumenty, poohlížíme se po právním zástupci, zřejmě to bude jediná cesta. Chceme poukázat na to, že tímhle způsobem obce být omezovány nemohou, navíc ta omezení neplatí u všech nádrží s pitnou vodou, ale jen u některých, což je také zvláštní," vyjádřil se Ladislav Stalmach.