VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bystřičtí pokračují v boji o trávu kolem silnic, u soudu se odvolali

Bystřice nad Pernštejnem – Ke krajskému soudu v Praze se odvolali zástupci Bystřice v souvislosti s dlouholetým sporem s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) kvůli sečení trávy podél státních silnic v průjezdním úseku obce, konkrétně kolem silnice I/19. Tedy mezi cedulemi označujícími začátek a konec města, což by měl podle zákona, jak si ho vykládají v Bystřici, dělat vlastník komunikace. V tomto případě zastupovaný jejím správcem, což je ŘSD.  To si to ale nemyslí.

6.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Klára Alešová

„U městského soudu pro Prahu 4, kam ŘSD náleží, naši žalobu zamítli, proto jsme se odvolali ke krajskému soudu. Nejde nám ani tak o peníze, které na sečení musíme vynaložit, ale o princip, a proto chceme ve sporu pokračovat," vyjádřil se bystřický starosta Karel Pačiska.

Svoje odvolání Bystřice založila na zákonu o veřejné zeleni, ve kterém je zjednodušeně definováno, že veřejná zeleň je to, co se může veřejně využívat. „Silniční příkop přece nikdo veřejně nevyužívá, nechodí tam na procházky. A kdyby nebyla silnice, neexistoval by ani příkop, ten snad logicky účelově patří ke komunikaci," je přesvědčen bystřický starosta.

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic se oproti tomu odvolávají na zákon o pozemních komunikacích s tím, že zeleň uvnitř obce není součástí komunikace, jejím vlastníkem je obec a že pro tuto údržbu nemají vyčleněny žádné finance. „Potýkáme se s tímhle problémem už dlouho. Ale máme ze stran Státního fondu dopravní infrastruktury zjištěno, že údržba této zeleně není v souladu s rozpočtovými pravidly, protože se nejedná o činnost, ke které byla organizace zřízena," opakovaně uvádí ředitelka jihlavské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Ve výsledku věc pak vypadá tak, že Bystřičtí nechají trávu, která řidičům brání ve výhledu, několikrát za rok posekat, což je vyjde asi na deset tisíc korun, a zároveň si „pinkají" se ŘSD rozdílné právní výklady. „Když jde o nějaký strom u silnice a potřebuje se třeba udělat odbočovací pruh, svolení ŘSD potřebujeme. I při jeho ořezání, když hrozí pád větví na komunikaci. To děláme také my a za naše peníze.  A svolení ŘSD potřebujeme, i když chceme u silnice instalovat nějakou ceduli," upozornil bystřický místostarosta Vojta. „Je to nelogické. Tráva je prý naše, ale stromy podél silnice už jsou ŘSD s tím, že my se máme starat o údržbu obojího. Jablka, švestky nebo jeřabiny, co na těch stromech uzrají, silničáři prodávají. Zákon si vykládají tak, jak jim vyhovuje," dodal Pačiska.

Řidičům je celkem jedno, kdo vegetaci podél „devatenáctky" mezi cedulemi poseká, hlavně když bude pryč. Kvůli přerostlé trávě totiž není mnohde vidět do silnice, zvyšuje se tak riziko dopravních nehod a hrozí nebezpečí od neudržovaných a většinou přestárlých stromů rostoucích podél komunikace. „Ta tráva by se mohla sekat častěji. Když chci někdy z vedlejší vyjet na devatenáctku, musím si najet hodně do silnice, abych pořádně viděla a nevjela někomu rovnou pod kola, případně nesrazila cyklistu nebo chodce," popsala Petra Smažilová z Bystřice nad Pernštejnem.

Bystřičtí, stejně jako v jiných městech a obcích, si sami sečou i trávu v průjezdních úsecích města i jeho místních částí podél krajských silnic. „To je stejná situace. Podle našeho právního výkladu by měl toto sečení zajišťovat kraj jako vlastník komunikací. Ten však aspoň tuto údržbu obcím proplácí," dodal Karel Pačiska.

Autor: Lenka Mašová

6.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi a Němci poznávají v Jihlavě společnou historii

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Jihlava – V polovině září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční 29. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví. V rámci programu představí svůj příspěvek i známý sexuolog Radim Uzel a další odborníci. Konference je určena jak zdravotníkům, tak odborné i laické veřejnosti. Přihlášení je možné do 12. září. Akce se koná o týden později, v úterý 19. září od 9 hodin.

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Polná – Novou tradici se snaží zavést v Polné na Jihlavsku, která je proslulá mrkvovými buchtami nazývanými mrkvánky nebo mrkvance. A právě o nejlepší takové moučníky se bude druhým rokem soutěžit tuto sobotu 19. srpna na festivalu Mrkvancobraní. Hlavním bodem festivalu bude soutěž o nejchutnější pokrm a ve dvě hodiny odpoledne začne také doprovodný program.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení