VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklistům a motorkářům začala sezona o měsíc dříve

Pelhřimovsko – Zima je 
u konce, a tak opět nastala sezona motorkářů a cyklistů. Ti se letos na své cesty mohli díky příznivému počasí vydat ještě před „oficiálním" začátkem jara.

8.4.2014
SDÍLEJ:

Loňské Žehnání motorek sklidilo v Pelhřimově velký ohlas. Letošní akce je naplánována na sobotu 24. května. Foto: Petr Černík

Například cyklista Libor Voplakal z Humpolce na svou první jízdu nové sezony vyrazil hned na Nový rok. „Sezona vlivem počasí téměř vůbec neskončila, a tak se na kole dalo jezdit kromě zhruba dvou týdnů v únoru velmi často. První vyjížďku jsme podnikli už 1. ledna. Zvolili jsme oblíbený okruh na Valchy, Petrovice, Jiřice a zpět do Humpolce," prozradil Voplakal.

Otrlejší motorkáři rovněž nenechali svoje stroje ani 
v zimě odpočívat, jaro ale pro ně znamená mnohem více. Musí odzimovat svoje miláčky, naleštit chromy, dofouknout kola, vyměnit olej, natankovat – a vyjet na první jízdu. „Každý rok tento okamžik prožívám stejně jako další motorkáři. První nastartování, lahodný zvuk výfuků a konečně první kilometry. Černá kůže a chromovaný kov, rychlé stroje, mohutný zvuk motorů, volná jízda a pocit volnosti, to pro motorkáře znamená vše. Každý by si ale měl uvědomit, že motorka se musí řídit hlavou, a ne řídítky," řekl Petr Černík z Pelhřimova.

Je důležité rovněž si uvědomit, že motocyklisté patří 
k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu,
a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů tragicky. Jenom loni se na silnicích Pelhřimovska stalo od začátku roku do 31. srpna třináct nehod právě s účastí motorkáře. Jedna si navíc vyžádala lidský život.

Bezpečná jízda

Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy je proto používání bezpečnostních prvků. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a rukavice. „Ale ani sebekvalitnější výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu pozemní komunikace, hustotě provozu a počasí," informoval koordinátor prevence krajských policistů Martin Dušek. Riziko nehody se zvyšuje, pokud jsou na vozovce olejové skvrny, dilatační spáry na mostech nebo je povrch silnice pokrytý dlažebními kostkami či spadaným listím.

Na silnicích patří mezi nejohroženější také cyklisté.

„V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a oblečení," zdůraznila tisková mluvčí krajských policistů Dana Čírtková.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu.

„Při šetření tragických dopravních nehod policisté zjistili, že ze čtyř zemřelých cyklistů tři z nich neměli na hlavě ochrannou přilbu," upozornila Dana Čírtková s tím, že je vhodné používat ochrannou přilbu i pokud je cyklistovi více než osmnáct let. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola.

Policisté proto kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se ovšem často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením.

Servis vidlice

Richard Valenta, majitel prodejny a opravny kol v Pelhřimově, přitom uvedl, že jejich servis je v současné době absolutně přetížený.

„Už přes měsíc trvá nová cyklistická sezona a o celkový servis kol je enormní zájem," řekl Valenta. Ten dále poradil, co by cyklisté měli po zimě na svém kole zkontrolovat především. „Je potřeba zhlédnout, zda není nutné vyměnit řetěz. Výměnu si zaslouží i lanka. Lidé ale zbytečně nejvíce podceňují servis vidlice, ke kterému by mělo dojít každý rok," zdůraznil Valenta. Policisté se také setkávají s cyklisty, kteří na kolo vyrazí pod vlivem alkoholu. Za tento přestupek jim může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Motocyklista Petr Černík na závěr dodal, že kalendáře motorkářů se již nyní plní moto-akcemi, jako jsou žehnání, otvírání silnic, nebo jiná setkání.

„Náš klub Rebels Czech o.s. Plánuje letos již třetí podobnou akci na pelhřimovském náměstí. Žehnání motorek spojené s vyjížďkou po Vysočině se zakončením v Motorkářském Doupěti. Letos nám s akcí pomáhá pan Petr Studený z Motocentra Olešná. Loni nám počasí při akci Žehnání motorek přálo a náměstí se zaplnilo více jako stovkou motorek všech značek a kubatur. Věřím, že i letos 24. května nám počasí vyjde a že bude přinejmenším stejná účast jako loni. Motorky se začnou na náměstí scházet krátce po obědě a ve 14 hodin proběhne jejich žehnání," přiblížil Petr Černík.

Ani cyklisté s přípravou akcí nezahálejí. „Koncem dubna začíná místní závodní cyklistická sezona. Chystáme se na Částkovickou tříhodinovku. Také přípravy na Humpoleckou padesátku pomalu začínají. Respektive bylo zapotřebí naplánovat celý pohár Triatlet Humpolecka, který sestává ze čtyř samostatných závodů. Letos jsme opět připravili překvapení v podobě věcného dárku pro každého startujícího. A těšíme se, že potkáme co nejvíce známých a jednotlivé podniky si užijeme," uzavřel Libor Voplakal.

Alexandra Knapová, Aneta Slavíková

Autor: Alexandra Knapová

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výkresy žáků reálky hledají jejich potomci na půdách

Ilustrační foto.

Třešť doma smetla Černíč

Jihlavský levhart odcestoval za francouzskou nevěstou

Jihlava – Své druhé narozeniny oslaví Armin, jihlavský levhart sněžný, už ve francouzské zoologické zahradě Doué-la-Fontaine, která se nachází na západě Francie.

Nový postrach ligových obran? Vysočina vsadila na útočný arzenál

Jihlava – Komplikace se sestavou přinesly geniální tah. Rozhodně se nečekalo, že fotbalisté Jihlavy vlétnou do důležitého záchranářského souboje s Hradcem Králové s ryze ofenzivní taktikou. Opak byl pravdou.

Expediční kamera opět přijíždí do kina Dukla

Jihlava – Největší outdoorový festival v Česku a na Slovensku – Expediční kamera – zavítá příští týden do Jihlavy. Do kina Dukla přiveze dobrodružné filmy v úterý 7. března.

Okradl šestaosmdesátiletou ženu o šedesát tisíc korun

Jihlavsko – Policisté minulý týden dopadli dvacetiletého muže z Třebíčska, který distribuoval na Telčsku drogy a ve ve vesnici na Třešťsku začátkem loňského roku okradl seniorku. Sebral jí šedesát tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies