V rámci celosvětové kampaně na ochranu životního prostředí a klimatu s názvem Hodina Země zhasnou světla v Komorovicích a také v jedné třetině Kamenice nad Lipou. Obě obce tak učiní vůbec poprvé.

Jak uvedl Petr Hrouzek z kamenického odboru výstavby a životního prostředí, v Kamenici nad Lipou s úderem půl deváté zhasne veřejné osvětlení v ulicích Pelhřimovská a Na Tržišti. „Kvůli bezpečnosti jsme nechtěli zhasnout osvětlení v celém městě. Nakonec jsme vybrali asi třetinu Kamenice, kterou lze vypnout samostatně," vysvětlil Hrouzek.

Dodal, že se Kameničtí Hodiny Země zúčastní poprvé. „Na jaře se koná řada akcí, které obrací pozornost na ochranu životního prostředí, Tato příležitost je tak další, jak lidi můžeme upozornit na to, že by nám všem mělo na přírodě záležet," přemítal o důvodech, proč se část Kamenice nad Lipou v sobotu od půl deváté do půl desáté večer zahalí pod roušku tmy, Petr Hrouzek.
Také Komorovické celosvětová kampaň zaujala. „Smysl Hodiny Země mi přijde zajímavý. Myslím si, že uděláme něco prospěšného. A hodina tmy nikomu určitě neublíží," zmínil komorovický starosta Přemysl Jež.

Šedesát minut ve tmě by prý nemělo ohrozit ani plánované vystoupení jiřických ochotníků. „Trošku se nám to komplikuje tím, že u nás budeme mít divadlo a přesně nevíme, na kdy vyjde jeho konec. Pokud by představení trvalo déle než do půl deváté, tak bychom obec zhasli až po jeho skončení. Ale určitě tu hodinu dodržíme," ujistil Jež.

Aktivní přístup

V sobotu večer se do tmy ponoří stovky českých měst, památek i domácností. Hodina Země má symbolicky spojit všechny obyvatele „modré" planety, kteří si uvědomují, jak velký problém představuje změna klimatu. „Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet," zdůraznila ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová.

Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku připomněl, že loňský rok byl zatím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii. Loni se také země z celého světa domluvily na ochraně klimatu na setkání v Paříži. „Svět se už na ochraně klimatu dohodl, teď je čas, abychom začali u nás. To znamená šetření s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívá nejvíce," konkretizoval Charvát.

Hodina Země tedy není „jen" hodinou tmy, ale její dopad je trvalejší. Kdo se jí zúčastní, může se zavázat k další ochraně životního prostředí a klimatu. Jednotlivci například mohou přesvědčit své sousedy o výhodách zateplení společného domu či pravidelného používání jízdního kola. „Dolní Hořice chtějí využívat biomasu, Nový Bor připravuje adaptační strategii a Kaplice se zapojí do sítě půjčoven elektrokol a elektroskútrů," zmínil Charvát konkrétní obce, které už hodinu ve tmě zažily a které jsou i dál v ochraně klimatu aktivní.