„V minulém týdnu jsem byl s kurátorem z městského úřadu v terénu za lidmi bez přístřeší. Zhruba desítku osob jsme informovali o tom, že pokud klesne teplota pod minus deset stupňů Celsia, mohou přijít, v tomto případě muži i ženy, do tepla azylové ubytovny," sdělil Veselý.

Služby zdarma

Bezdomovci mohou ve vyhřáté místnosti na přistýlkách nebo sedačkách jednorázově přespat či se ohřát, a to jak ve dne, tak v noci. Mohou se také umýt a převléknout se do čistého oblečení. Pracovníci jim rovněž uvaří polévku a čaj. Vše zdarma. V průběhu loňské zimy nabídky využilo patnáct osob. „Touto aktivitou nad rámec těch klasických chceme předejít situacím, kdy nám na ulici umrzne člověk," vysvětlil vedoucí azylové ubytovny pro muže Veselý.

Do ubytovny jsou přijímáni přednostně muži, kteří mají nahlášeno trvalé bydliště ve Žďáře nad Sázavou, ocitli se v tíživé sociální situaci a nemají kde bydlet. V případě volných kapacit ubytují lidi z jiných míst. Podle slov Veselého spolupracují s azylovými domy v kraji a v případě, že by měli plno, odkážou člověka na nejbližší podobné zařízení s volnými lůžky. „Momentálně u nás nejsou ubytováni žádní amnestovaní vězni," vyjádřil se Karel Veselý.

S jedním amnestovaným vězněm jsou v tuto chvíli v rámci projektu Al Paso, podpůrného sociálního programu, v kontaktu pracovníci Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou. „Jakmile se dozvěděl o amnestii, psal nám ihned po propuštění z vězení na e-mail. Nyní intenzivně spolupracujeme," řekla Jana Kincová Křížková, jedna ze zainteresovaných pracovníků. Ve Žďáře jsou tři pracovnice projektu Al Paso, v celém Kraji Vysočina se na něm podílí zhruba dvanáct lidí.

Dopisy i setkání

V okresním městě je služba Al Paso určena dospělým osobám vracejícím se z výkonu trestu odnětí svobody s bydlištěm na Žďársku. Cílem je nabídnout pomoc při začleňování do společnosti, nebo jejich rodinným příslušníkům.

Projekt Al Paso byl spuštěn v červenci za podpory Ministerstva vnitra České republiky. Od léta do konce loňského roku uspořádali čtyři besedy přímo ve věznicích, především ve Světlé nad Sázavou, Znojmě, v Rapoticích či Břeclavi. O besedy mají podle Kincové Křížkové ve věznicích zájem také letos. Dále rovněž udržují se sedmi vězni písemný kontakt, se čtyřmi se pak osobně setkávají.

„Pět osob blízkých uvězněnému nás samo oslovilo s prosbou o individuální poradenství. Bavili jsme se společně o problematice financí, bydlení, ale také o tom, jak se připravit na situaci spojenou s návratem odsouzeného domů. Oni sami se již vyrovnali s tím, co jejich blízký udělal, osoby v jejich přímém okolí však mohou reagovat různě," přiblížila práci lidí ze žďárské charity Kincová Křížková s tím, že konzultace nepořádají pouze v kanceláři v Horní 22 ve Žďáře nad Sázavou, ale na žádost klientů dojíždějí i přímo k nim do domácností.

Od ledna je služba poskytována jako sociální, jde o terénní programy, a spadá pod Oblastní charitu Třebíč. „Jedná se však jen o administrativní záležitost, pro klienty se tím nic nemění. Požádali jsme o příspěvek na fungování Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky. Zda nás podpoří, to se dozvíme začátkem února," doplnila ještě pracovnice oblastní charity.

Setkání je potřeba si předem domluvit, a to buď na e-mailu alpaso.zdar@charita.cz nebo na telefonu 777 755 469 či 603 799 074.