VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ke kanalizaci se lidé připojili. Na stočné ale pozapomněli

Rapotice - Ne všichni lidé přiznávají kanalizační přípojku ke svému domu. Potvrdilo se to i v Rapoticích. Neplatiči stočného se ale mohou dodatečně přihlásit, aniž by jim hrozil postih. Starosta však za obyvateli obce stojí.

5.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Foto Deník/ Jan Škvára

Majitelé domů s nelegální kanalizační přípojkou v Rapoticích dostali od provozovatele sítě poslední možnost, jak svůj prohřešek napravit. „Cílem tohoto kroku je dát časový prostor odběratelům nevyhovující stav zlegalizovat bez postihů za předešlé období," řekla obchodně-ekonomická náměstkyně třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Věra Šedová s tím, že toto ultimátum platí do 19. listopadu.

V Rapoticích to ale jako velký problém nevnímají. „Ne každý se v problematice stočného a kanalizačních přípojek orientuje. Mohou to být starší lidé, a automaticky se někam hlásit je nenapadlo. Půjde ale nejspíš jen asi o sedm nebo osm lidí," poznamenal starosta Rapotic Petr Matoušek.

Provozovatel však upozorňuje, že na nelegální přípojky doplácí i poctiví lidé. Problém je tak podle vodárenské společnosti širší a netýká se zdaleka jen Rapotic.

„Vzhledem k růstu cen pro stočné je provozovatel kanalizací nucen hledat úspory ve všech oblastech. Jednou z nich je problematika nelegálního vypouštění odpadních vod," podotkla Šedová. „Tyto úniky zvyšují cenu pro stočné. V důsledku pak nesou dopady nepoctivého chování slušní odběratelé, kteří za vypuštění odpadních vod řádně platí," shrnula.

Vina nemusí být jednostranná

Starosta své lidi částečně omlouvá. Provozovatel kanalizace prý mohl únikům zabránit. „V minulosti vzniklo hned několik seznamů lidí, kteří se připojili nebo se chtějí připojit. Je možné, že se na ty pozdější pozapomnělo. Komunikace mezi provozovatelem a lidmi mohla být lepší a tento problém by možná nenastal," zamyslel se Matoušek. „Nemám k tomu ale podrobné informace, stavba kanalizace totiž probíhala ještě za mých předchůdců," dodal.

Během příštích čtrnácti dní se mohou majitelé nelegálních přípojek přihlásit, aniž by to pro ně znamenalo postih. Vodárenská společnost je ale připravena i na opačnou variantu. „Pokud bude černý odběr odhalen až na základě místního šetření provozovatele, bude to posuzováno jako neoprávněné vypouštění odpadních vod," nastínila Šedová.

Legálnost kanalizačních přípojek v Rapoticích by měla být ověřena speciální kamerovou metodou v období od 20. listopadu do 31. prosince tohoto roku.

„V takovém případě odhalení by se jednalo o správní delikt, za který lze uložit pokutu až do výše 100 tisíc korun. Dále bude provozovatel vymáhat náhradu škody, která tímto nelegálním jednáním vznikla," dodala.

Rapotický starosta však podobné scénáře nepředpokládá. „Výzva Vodárenské k nahlášení přípojek byla takovým startovacím impulsem. Určitě to mělo větší ohlas, než kdyby to zaznělo veřejným rozhlasem. Je ale pravda, že k nám na úřad přišel i jeden starší pán, a i když měl vše v pořádku, přišel se o tom ujistit," řekl Matoušek.

Podle Šedové není rapotická prověrka rozhodně jediná, ani poslední. „Probíhají postupně ve spotřebištích, která budou vybrána na základě určitých indicií v databázi odběratelů, poznatků našich terénních pracovníků a případných podání ze strany veřejnosti. Termíny a způsoby nebudou z taktických důvodů předem zveřejňovány," líčila Šedová.

Podle starosty ale nelegální přípojky nejpalčivějším problémem rapotické kanalizace zdaleka nejsou. „Lidi zkrátka čekali, až se jim někdo ozve. Stejně to bude i teď a oni přípojku přiznají. Důležité ale je, že lidé vůbec vypouštějí splašky do kanalizace. Mnohem horší je, když to někdo pouští do dešťovky a končí vám to na konci dědiny. Tohle nám vadí," poznamenal starosta.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

5.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Letní kina opět táhnou, vstupné je většinou dobrovolné

Takto vypadala dopravní nehoda traktoru u Jersína.

Nevěnoval se řízení a s pluhem zavadil o strom

Během sobotního požáru haly nebyl nikdo zraněn

Jihlava – Škoda téměř patnáct milionu korun. To je výsledek sobotního požáru v hale jihlavské společnosti Kronospan, zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v jihlavské části Bedřichov.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

To je kruté. O cenný bod přišla Vysočina v nastaveném čase

Jihlava - Nepříjemný pocit. Hořká pachuť zůstala v myslích jihlavských hráčů po domácím duelu s Viktorií Plzeň. Vysočina odehrála nejlepší zápas sezony a byla blízko senzaci. Po brance v nastaveném čase však všechny tři body za výhru 2:1 putovaly do Plzně.

Terénní vozy v září opět rozryjí pístovské mokřady

Jihlava – Během třetího víkendu v září se bude konat další ročník offroad akce na pomoc přírodě s názvem Pístovské mokřady. Závodníci budou soutěžit o vítězství v Mistrovství České republiky v offroad trialu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení