VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídři stran diskutovali dvě hodiny o problémech kraje

Vysočina – Lídři devíti politických subjektů, které mají podle sociologických průzkumů šanci získat místa ve vysočinském krajském zastupitelstvu, se v pondělí večer utkali v regionální předvolební debatě pořádané Českou televizí (ČT).

21.9.2016
SDÍLEJ:

Na Vysočině se uchází o místa v krajském zastupitelstvu 21 politických subjektů. Podle průzkumů pro ČT má šanci překročit pětiprocentní hranici volitelnosti devět stran. Jejich zástupci v pondělí večer diskutovali v brněnském studiu ČT.Foto: repro web ČT

Celou diskusi otevřelo hodnocení kvality života v kraji, které je v podstatě velmi pozitivní. Tedy podle dotázaných obyvatel kraje dostala Vysočina hodnocení dvě minus. S tím byli diskutující politici spokojeni. I s perspektivou toho, že v jiných krajích nevychází toto hodnocení lépe.

Bohužel v případě Vysočiny však lidé hlasují nohama. Tedy i mladí lidé jsou podle sociologických dotazníků s kvalitou života na Vysočině spokojeni a v kraji se jim líbí, ale stejně se masivně stěhují mimo náš region. Podle odhadu Českého statistického úřadu by na Vysočině, která má nyní 509 tisíc obyvatel, mohlo žít za čas pouze 450 tisíc obyvatel, což by byl oproti současnosti dvanáctiprocentní úbytek.

Právě tento nepříznivý demografický vývoj byl jedním z hlavních témat debaty. Tedy jak udržet na Vysočině její obyvatele. Kraj se totiž nejen vylidňuje, ale i stárne. „Dochází k odlivu lidí spíše mladších," uvedl pro ČT sociolog Daniel Herzog.

Jedním z kroků, který by mohl pomoci udržet obyvatele na Vysočině, je podle lídrů pro krajské volby zavedení jednotného dopravního systému a zlepšení kvality silnic. Sociálnědemokratické vedení kraje připravuje nový dopravní systém několik let, ale termín uvedení do praxe nestanovilo.

Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) v této předvolební debatě řekl, že pokud k tomu bude vůle v novém krajském zastupitelstvu, mohl by tento systém začít fungovat od 1. ledna 2018. „Předpokládáme, že v roce 2017, pokud bude mít zastupitelstvo vůli, ho může schválit," řekl.

Integrovaný systém dopravy už má řada krajů. Pro jeho zavedení na Vysočině se v úterý vyslovila většina ze zbývajících osmi lídrů, kteří se zúčastnili debaty ČT. Objevily se však různé výhrady. „Návaznost vlaků a autobusů je špatná," řekl kupříkladu Zdeněk Kopecký, lídr koalice Změna pro Vysočinu. Lídr ODS Zdeněk Geist zase nebyl spokojen s tím, že ČSSD slibuje dopravu zadarmo některým skupinám lidí, kterou však budou muset zaplatit ostatní daňoví poplatníci.

Vylidňování Vysočiny se chtějí strany bránit různými způsoby hovořilo se o zkvalitňováním služeb, včetně zdravotnictví, a také lepším zaměřením středního školství. „Školství je nastaveno špatně, nepokrývá potřeby podnikatelů," uvedl lídr ANO Josef Pavlík.

Podle diskutujících by kraj měl také vyvíjet tlak na podporu zemědělství, které na Vysočině zaměstnává nejvyšší podíl obyvatel mezi kraji v Česku. „Mnoho lidí ztratilo práci v zemědělství. Takže já si myslím, že je třeba dát příležitost zemědělství a českým potravinám. Zkrátka a dobře hledat pracovní místa," soudí bývalý prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

Koho ČT pozvala

ČSSD  Jiří Běhounek
ODS  Zdeněk Geist
KDU-ČSL  Jaromír Kalina
ANO  Josef Pavlík
KSČM Milan Plodík
TOP 09 + zelení  Libor Honzárek
STAN + SNK-ED  Lukáš Vlček
Změna pro Vysočinu: Změna + Nezávislí  Zdeněk Kopecký
SPD + SPO Jan Veleba

Autor: Marcel Moržol, ČTK

21.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies