VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé parcel chtějí vyšší ploty. Radnice v Chotěboři to nedovolí

Chotěboř – Chceme vyšší ploty, protože chceme mít svůj majetek řádně zabezpečený. Proto nechceme mít ploty jen šedesát centimetrů vysoké, ale výšku aspoň jeden a půl metru.

28.9.2016
SDÍLEJ:

Město Chotěboř nabízí stavebníkům hodně možností, ale s určitými podmínkami.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

S touto žádostí se obrátilo na chotěbořský městský úřad sedm nových majitelů parcel v lokalitě Boží Muka. Není to možné, oponuje radnice, porušili byste urbanistickou studii.

Podle starosty Chotěboře Tomáš Škaryda nelze žádosti vyhovět, protože by tím bylo porušen jednotný ráz čtvrti, v níž by v budoucnu mohlo žít až několik stovek lidí. „Město nechalo na výstavbu v lokalitě Boží Muka zpracovat urbanistickou studii, která má zajistit jednotný estetický vzhled. Součástí studie je rovněž pevně daná výška plotů v čelní části nemovitosti, což je šedesát centimetrů. V zadní části nemovitostí samozřejmě může být plot vyšší. Majitelé poukazují na bezpečnost a ochranu majetku, ale podle mého názoru se jedná o klidnou uzavřenou ulici, kde takové opatření není nutné," vysvětlil Škaryd.

Podle chotěbořského místostarosty Zdeňka Janovského už v době, kdy současní majitelé pozemky kupovali, věděli, že zde panují přísně dané podmínky, co se týče vzhledu budoucí nemovitosti. Tyto podmínky platí už od doby, kdy se na Božích Mukách začalo poprvé stavět, a to je už víc než sedm let. Už tehdy starosta Škaryd uvedl, že ulice města by měly působit jednotným dojmem.

Pozemky pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Boží Muka prodává město Chotěboř obálkovou metodou. Naposledy se pozemky prodávaly loni za průměrnou vyvolávací cenu kolem 550 korun za čtvereční metr, včetně DPH. Šlo o parcely na stavbu nízkopodlažních domků s tím, že budoucí vzhled nemovitostí byl přesně určen. A to stanovením takzvaných zastavovacích regulativů pro konkrétní parcely i stanovením základních architektonických požadavků na umisťované stavby.

„Jedním ze základních jednotících prvků zástavby je právě stavba hlavního oplocení, a proto bude kupující zavázán pod smluvní pokutou tuto podmínku dodržet. Všechny další podmínky pro umístění a projektovou přípravu stavby jsou podrobně stanoveny v územním rozhodnutí vydaném stavebním úřadem MěÚ Chotěboř a budou pro stavebníka závazné," vysvětlil v době prodeje zájemcům tajemník městského úřadu Milan Linhart.

Pravidla určovala i barvu fasády, na pozemku je zakázáno chovat drůbež. Právě přísná pravidla byla důvodem, proč někteří zájemci o pozemek od koupě ustoupili. „Nevím, proč by mi měl cizí architekt říkat, jak má vypadat můj dům, ve kterém chci žít," shrnul svoje dojmy z dražby Radek Pleskač z Chotěboře.

V budoucnu plánuje Chotěboř rozšířit nabídku parcel pro rodinné domky o dalších třináct pozemků, které budou nabízeny v ceně zhruba šesti set padesáti korun za metr čtvereční.

„Radnice vykupuje pozemky od soukromých vlastníků. Myslím, že nabízená cena určená odborníkem je přiměřená. V jiných městech jsou parcely mnohem dražší," podotkl starosta Škaryd.

I na nových parcelách samozřejmě budou opět platit závazná pravidla pro vzhled nemovitostí podle urbanistické studie.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení