„Ideální je stihnout očkování do konce listopadu, ještě před sezonou respiračních onemocnění a před začátkem chřipkové epidemie, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky," vysvětlil havlíčkobrodský lékař Břetislav Hanzel.

Mezi nejohroženější skupinu patří senioři, chronicky nemocní, těhotné ženy, kuřáci či obézní jedinci. Očkování je vhodné pro všechny věkové skupiny včetně dětí, které jsou častým zdrojem onemocnění. Očkovat se zájemci mohou nechat u svých praktických lékařů či ve Zdravotním ústavu. Cena jedné vakcíny se pohybuje kolem tří set korun. Nejohroženějším skupinám, tedy lidem nad pětašedesát let, chronicky nemocným a těhotným ženám ji hradí některé pojišťovny.

„Chřipka bývá často mylně zaměňována s běžným nachlazením, její následky však mohou být tragické. Projevuje se především vysokými horečkami, třesavkou, bolestí kloubů a svalů a výraznou únavou. V České republice se chřipka šíří především v lednu a únoru. Přenáší se kapénkami, takže je vysoce nakažlivá," upozornil Břetislav Hanzel.

Jedna z největších epidemií chřipky zasáhla na Vysočině Havlíčkobrodsko na přelomu let 2012 a 2013. Tehdy počet nemocných dosáhl 1 800 na 100 tisíc zdravých. Hygienici na to reagovali i vyhlášením zákazu návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Dotkl se nejenom havlíčkobrodské nemocnice, ale také psychiatrické nemocnice či zdravotnického zařízení v Háji u Ledče nad Sázavou.

„Zákaz návštěv ale u nás 
v nemocnici platil, a to v souvislosti s chřipkovou epidemií, také letos, a to skoro celý únor," připomněla mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.