Její roční syn byl pět dní hospitalizovaný na dětském oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě. „Od druhého dne našeho pobytu se mezi maminkami dětí šuškalo, že na oddělení jsou děti s infekčními průjmy. Nikdo nám ale oficiálně nic nesdělil. Žádná zvýšená hygienická opatření jsme nezaznamenali. Osobně mám pocit, že celkově se na oddělení hygieně moc nedá. Stříkačky na podávání léků malým dětem nejsou omývány patřičně často a důkladně," stěžuje si paní Jana. V den propuštění její malý synek začal zvracet, ale ona, jak tvrdí, se rozhodla, že půjde se synkem raději domů a tam se pokusí zvládnout infekci sami. Oslovili jsme proto havlíčkobrodskou nemocnici, aby se ke stížnosti maminky vyjádřila. Mluvčí nemocnice Petra Černo zaslala stanovisko nemocnice s vysvětlením celého problému, které zveřejňujeme po dohodě v plném znění.

Pacienty nelze zcela izolovat

„Velice nás mrzí, že malý Kryštof onemocněl rotavirovou infekcí v průběhu léčby zánětu průdušek, s nímž byl hospitalizován v naší nemocnici. Jsme zdravotnické zařízení, tedy poskytujeme léčbu pacientům s různými diagnózami, i léčbu rotavirových gastroenteritid. I tito malí pacienti potřebují naši pomoc. Není v našich silách a možnostech izolovat pacienty jednotlivě na pokojích, pouze v případech závažných infekčních onemocnění jsou pacienti samozřejmě hospitalizováni na infekčním  oddělení," píše Deníku mluvčí nemocnice.

Rotavirové infekce jsou podle mluvčí celosvětovým problémem. Dle odborné literatury jsou dle mluvčí Černo rotaviry nejčastějšími původci nozokomiálních gastroenteritid na dětských odděleních nemocnic a procento dětí postižených průjmovým onemocněním během hospitalizace dosahuje 5 až 30 procent.

Je prokázáno, že jediným účinným řešením je očkování, které však není povinné. Hlavním zdrojem těchto infekcí jsou děti přijaté k hospitalizaci s akutní gastroenteritidou. K rizikovým faktorům pro získání nákazy patří především věk dítěte a doba pobytu v nemocnici.

Rizikem je období „rotavirové sezony" v populaci, pobyt na vícelůžkovém pokoji a další,  přenos na okolí je bohužel velice snadný.  „I na dětské oddělení jsou aktuálně hospitalizovány děti i s infekčními onemocněními tohoto typu, neboť právě toto roční období je  charakteristické zvýšeným výskytem rotavirových infekcí," podotýká mluvčí.

Odolný virus a hygienická opatření

„Nemocnice přijala v této souvislosti celou řadu opatření, avšak stejně jako v jiných nemocnicích nelze definitivně  problém vyřešit. Dle odborníků je virus výrazně odolný k běžným dezinfekčním prostředkům," vysvětluje mluvčí Černo.

Z výše uvedených důvodů jsou dle jejích slov preventivní opatření účinná jen omezeně, účinnou prevencí je pouze očkování. I při důsledném dodržování všech opatření se dosud nepodařilo nozokomiální rotavirové infekce významně ovlivnit. (Nozokomiální nákaza vzniká v přímé souvislosti s pobytem osob ve zdravotnických zařízeních, trápí lékaře po staletí).

„V nemocnici je nozokomiální sestra, která pravidelně provádí kontroly, maminky hospitalizované s dětmi jsou informovány lékaři a personálem o nutnosti zvýšené hygieny během pobytu. K dispozici jsou například na chodbách dezinfekční roztoky na hygienu rukou, prostory jsou častěji dezinfikovány. Vyzýváme též maminky na vícelůžkových pokojích k omezení návštěv rodinných příslušníků, neboť i tím se zvyšuje  riziko nákazy," pokračuje mluvčí Černo.  Ovlivnit hygienické návyky pacientů však může nemocnice jen do určité míry a zamezovat malým dětem kontakt s rodinou  není řešením, neboť může ovlivnit psychiku malých pacientů.

„I na to musíme brát ohled," vysvětluje mluvčí a dodává: „Věřte, že naší hlavní snahou je, aby pacienti odcházeli z nemocnice v dobré kondici, avšak nozokomiální nákazy patří k rizikovým oblastem pobytu ve všech nemocničních zařízeních. Nozokomiální nákazy jsou problemtikou, které věnujeme dlouhodobě zvýšenou pozornost a řešíme je i ve spolupráci s hygienickou stanicí. „ Nicméně na základě  podnětu od nespokojené matky se  rozhodlo oddělení a vedení nemocnice prohloubit instruktáž  hospitalizovaných rodičů na dané téma. V rámci možností se je budeme snažit přimět k minimalizaci návštěv zvenku a zdůrazňovat nutnost dodržování hygienických zásad při hospitalizaci. Taktéž zvýšíme četnost návštěv úklidové firmy, jejíž práce je pravidelně  kontrolována," zdůraznila mluvčí."

Stříkačky budou na jedno použití

Co se týká užívání stříkaček pro podávání léků, zde podle mluvčí Černo každé dítě má k dispozici vlastní stříkačku na 24 hodin, která je vždy po použití omyta a vyčištěna.

„I v tomto ohledu jsme se rozhodli přijmout opatření spočívající v užívání stříkaček pouze jednorázově.  Velice děkujeme za  podněty a bude-li mít paní zájem, nabízí naše dětské oddělení schůzku, na které rádi vysvětlíme současně prováděná hygienicko-epidemiologická opatření v souvislosti s infekčními onemocněními," vzkazuje paní Janě mluvčí nemocnice. Ke kontaktu mezi paní Janou a nemocnicí v Havlíčkově Brodě nakonec došlo a obě strany po opadnutí emocí společnou řeč našly.

Když opadly emoce

„Děkuji za odpověď a vyjádření k problému. Nechala jsem se unést zjitřenými emocemi a tón mojí zprávy pro Havlíčkobrodsky deník byl velmi negativní. Zpětně toho lituji, ale přesto jsem rada, že se tím někdo zabývá. Věřte, že pokud bych našla na stránkách nemocnice možnost zpětné vazby, využila bych ji. Vážím si přístupu lékařů i sester k malým pacientům a děkuji za pomoc v nemoci, se kterou jsme si doma nevěděli rady. Na oddělení je příjemné prostředí, pokoje jsou hezké a prostorné. Celkově  byl náš pobyt pozitivní a přínosný," napsala nakonec paní Jana havlíčkobrodským lékařům.