VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat Třebíče by se mohl začít stavět po příštích volbách

Třebíč - Se stavbou obchvatu Třebíče by se podle místostarosty Vladimíra Malého mohlo začít již v příštím volebním období. Napomoci tomu měla i schůzka, na kterou vedení města svolalo zástupce Ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Kraje Vysočina.

27.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Na společném jednání si účastníci rozdělili jednotlivé konkrétní úkoly, které je nutné v současné době udělat. „Město Třebíč zajistí k jihovýchodní části obchvatu zpracování oznámení vlivu této stavby na životní prostředí a zažádá příslušné orgány o stanovisko. ŘSD zajistí novou technickou studii k jihozápadní části obchvatu, která konkrétně popíše jednotlivé stavební objekty. Ve studii bude kladen důraz zejména na cenu stavby a ochranu životního prostředí. ŘSD také zajistí zpracování oznámení vlivu na životní prostředí této části projektu," popsal místostarosta Malý.

Tři miliardy nedostaneme

Jakmile bude toto hotovo, přikročí se k ekonomickému posouzení celé stavby. „Předpokládám, že pokud vše dobře půjde, v roce 2016 nebo 2017 budeme mít kompletní ekonomické posouzení stavby. Pokud to vyjde ekonomicky, příští volební období by byla reálná šance, že bychom se stavbou mohli začít," nastínil možný vývoj místostarosta.

Právě na ekonomickém posouzení bude především záležet. „Náklady v současné době na obě dvě trasy jihovýchod i jihozápad činí kolem tří miliard korun. To je naprosto nereálná částka, kterou by nám na stavbu nikdo nedal," vysvětlil Malý.

Místostarosta oznámil ještě jednu důležitou novinku. Obchvat Třebíče se objevil také v aktualizaci Politiky územního rozvoje ČR, kterou minulý týden schválila vláda. „Laicky řečeno, jde o velký územní plán celé republiky," řekla radní Třebíče Marie Černá. Dotčené kraje mají hledat technické řešení propojení mezi Brnem, Třebíčí, Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi především pomocí obchvatů obcí.

„Myslím si, že je to výsledek podzimní konference a memoranda, které podepsalo přes šedesát obcí," dodal Malý.

Třebíč o obchvat usiluje již déle než patnáct let. Množství vozidel zatěžuje hlavně centrum města.

„Nejzatíženějším místem na Masarykově náměstí projede podle údajů z roku 2010 denně kolem 20 tisíc vozidel, z toho tranzitní doprava představuje přibližně 15 procent," řekl vedoucí odboru dopravy na třebíčském městském úřadu Aleš Kratina.

Celková délka obchvatu by měla být kolem 3,6 kilometru. Na jihovýchodě podle Malého proběhla drobná korekce trasy kvůli tomu, aby nezasahovala do průmyslové zóny. Změnu zohlední nový územní plán, který bude Třebíč schvalovat začátkem roku 2016.

Ve směru od Jihlavy by měl obchvat po silnici I/23 vést kolem železniční zastávky Třebíč-Borovina, kde se odkloní směrem k údolí Koželužského potoka. Kolem bývalého areálu firmy BOPO, přes Libušino údolí a po hraně Lorencových sadů se napojí až na Brněnskou ulici.

„Lorencovy sady nejsou významně zasaženy," ujistil Kratina.

Autor: František Vondrák, ČTK

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Češi a Němci poznávají v Jihlavě společnou historii

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Radim Uzel popovídá o sexuálních problémech

Jihlava – V polovině září se na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ) uskuteční 29. konference o sexuálním a reprodukčním zdraví. V rámci programu představí svůj příspěvek i známý sexuolog Radim Uzel a další odborníci. Konference je určena jak zdravotníkům, tak odborné i laické veřejnosti. Přihlášení je možné do 12. září. Akce se koná o týden později, v úterý 19. září od 9 hodin.

Nejchutnější mrkvánek vyberou na Mrkvancobraní

Polná – Novou tradici se snaží zavést v Polné na Jihlavsku, která je proslulá mrkvovými buchtami nazývanými mrkvánky nebo mrkvance. A právě o nejlepší takové moučníky se bude druhým rokem soutěžit tuto sobotu 19. srpna na festivalu Mrkvancobraní. Hlavním bodem festivalu bude soutěž o nejchutnější pokrm a ve dvě hodiny odpoledne začne také doprovodný program.

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení