VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní prodejci stále cílí na seniory. Lidé se nebrání

Pelhřimovsko – V některých městech na Pelhřimovsku platí už tři roky zákaz pouličního a podomního prodeje. Problém
ale zcela nevymizel.

8.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Informace v této oblasti poskytují některé organizace. „Na žádost přijedeme do jakéhokoliv města 
a poskytujeme poradenství a přednášky. Při naléhavých případech jezdíme 
i ke klientům domů," vysvětlil Antonín Křoustek, vedoucí jihlavské poradny Bílého kruhu bezpečí.

Okres Pelhřimov je podle něj v této problematice tím nejméně angažovaným okresem z celé Vysočiny. „Bohužel z Pelhřimovska přichází z měst velmi málo žádostí o naše služby. Přitom kriminalita je tam přibližně stejně vysoká jako v jiných okresech," posteskl si Antonín Křoustek.

Škála pomoci, kterou tato organizace nabízí, je široká. „Nabízíme pomoc psychologickou, právní, ale nově také i finanční. Pokud byl někdo okraden, jsme schopni poskytnout až patnáct tisíc korun na pořízení nejnutnějších věcí," vysvětlil Křoustek.

Poslední přednášku na Pelhřimovsku pořádali zmínění odborníci v Humpolci. „Byli jsme tu už podruhé. Na jaře jsme měli přednášku v humpoleckém gymnáziu a ta měla ohlas. Teď v říjnu jsme byli na městském úřadě a účast byla velká," pochvaloval si vedoucí poradny s tím, že účastníci přednášky navíc o problému živě diskutovali.

K vyhláškám o zákazu podomního a pouličního prodeje se organizace staví kladně. „Myslím, že to má smysl. Pouliční prodej klesl na minimum a prodejci už nejsou tak drzí jako dřív," těšil se ze změn Křoustek.

Mezi města, která se danou vyhláškou řídí, patří například Pelhřimov. „Vyhláška platí od roku 2012. Dříve byl na úřadě zaměstnaný muž, který na toto dohlížel. Dnes musí občané kontaktovat přímo policii," řekla k tématu mluvčí města Pelhřimov Alexandra Knapová.

Dodala také, že v současné chvíli město o přednáškách varujících před prodejci neuvažuje, protože nezaznamenalo žádné problémy.
Stejnou vyhlášku mají 
i v Kalištích u Humpolce. Právě v této obci se podle zmíněné vyhlášky řídí už tři roky. „Od té doby se počty prodejců ve vsi hodně zredukovaly," vysvětlil starosta Kališť Pavel Kutiš s tím, že problémy s prodejci měli v obci velké. „O přednáškách by se dalo uvažovat, ale někteří lidé jsou prostě nepoučitelní," dodal jedním dechem Kutiš.

Přednášku o pouličním a podomním prodeji v Humpolci iniciovalo město. „Akci zaštítil odbor zdravotnictví a sociálních věcí města Humpolec. Snažíme se pořádat pro seniory užitečné přednášky alespoň jednou ročně," řekla místostarostka Humpolce Lenka Bartáková. Humpolec však patří k těm městům, které vyhlášku nemá a ani o ní neuvažuje. „Obyvatelé města nedali podněty k tomu, že by něco takového bylo potřeba. Lidé přímé negativní zkušenosti nemají," objasnil důvody místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo.

Případy by se navíc neřešily jednoduše. „Humpolec nemá městskou policii, a tak by vymahatelnost byla složitá," dokončil Namyslo.

Autor: Klára Šafusová

8.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za ohlášení bomby dostal invalida 300 hodin obecně prospěšných prací

Zoo Jihlava.

Rodiče poslali zoologické zahradě první splátku za ubitého plameňáka

Pátý ročník Vysočina festu je za dveřmi

Jihlava – Největší hvězdy nejen české hudební scény se objeví v krajském městě Vysočiny již začátkem prázdnin. Ve dnech 6. až 8. července se totiž uskuteční pátý ročník hudební přehlídky Vysočina fest, kterému bude předcházet dvoudenní akce Fest na rozjezd. Tato předskokanská akce každoročně vyprodaného festivalu se uskuteční v úterý 4. a ve středu 5. července na jihlavském Masarykově náměstí.

Nejlepší steak v Brně připravil gastrotým z Vysočiny

Brno, Jihlava – Nejlepší steak jako Brno připravil o víkendu na hradě Veveří nedaleko Brna tým Gastroakademie Kraje Vysočina. Pod vedením Libora Homolky z jihlavské střední školy se o kulinářskou megapoctu zasloužili jihlavský David Hájek a havlíčkobrodští Jakub Karbusický a Jakub Brož.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies