A to školám přidělává vrásky o to víc, že jsou financovány podle počtu žáků. Proto řada z nich láká uchazeče na různé projekty a akce, a přijímá je i na základě nižšího prospěchu na základní škole.

Školou, nad níž už delší dobu visí otazník, je pacovské víceleté gymnázium. Krajská radní pro školství Jana Fialová minulý týden na manažerské konferenci v Agrostroji připustila, že právě tohoto gymnázia se může negativně dotknout chystaná krajská koncepce. Manažeři mimocho- dem na akci kritizovali zejména humanitní školy v malých městech, a to zvlášť v regionu, kde je většina dospělých pak zaměstnána ve strojírenství.

„V připravované koncepci klademe velký důraz na technické vzdělávání, zachování učebních oborů a oborové nabídky v kraji," uvedla radní Fialová, podle které chce kraj rozšířit spolupráci škol a firem. Radní už dříve vedení města avizovali, že víceleté gymnázium chtějí udržet, i kdyby přešlo od kraje pod radnici.
„Bude se jednat dále, ale zatím se nic nemění," říká ředitel gymnázia Josef Novák. „Příští rok žádná změna ve výuce nebude, letos jsme ale přidali k výuce jazyků francouzštinu," dodává Novák.

Škola se aktivně zapojuje do projektu Comenius, díky kterému se kupříkladu příští týden tři studenti podívají do Turecka. Přijímací zkoušky se na tomto gymnáziu budou konat 22. a 24. dubna.

Prospěch na webu

Pelhřimovské gymnázium otevírá pro své uchazeče dvě třídy po 30 studentech čtyřletého oboru a jednu po 30 studentech osmiletého oboru.
Škola se může chlubit mj. tím, že se její studenti zúčastnili slalomového Memoriálu Pepy Šlaka, soutěže v českém jazyce a zahráli si simulační hru Fishbanks. Jaké změny čekají nové studenty, zmiňuje ředitel školy Aleš Petrák: „Plánujeme větší nabídku výuky jazyků. Kromě češtiny, němčiny a angličtiny plánujeme začít například s výukou španělštiny, italštiny, ruštiny nebo latiny. Budeme také posilovat výuku přírodních věd, které budou sice vyučovány v češtině, ale začneme při nich vyučovat anglickou terminologii." A ředitel Petrák dodává, že od září také budou moci rodiče sledovat prospěch svých dětí na internetu.
Na Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti v Pelhřimově může uchazeč vybírat ze sedmi oborů s maturitní zkouškou a osmi oborů s výučním listem. Přihlášky je nutné stejně jako jinde odevzdat do 15. března.

Přijímací zkoušky na tuto školu se konají 22. a 23. dubna. Na Středním odborném učilišti jsou studenti přijímáni na základě dosaženého průměrného prospěchu na základní škole.

Novinkou na této škole je obor ošetřovatel v sociální oblasti, který se od září otevře v Kamenici nad Lipou. Obor je vhodný zvláště pro dívky, hlásit se mohou bez přihlášek.

„Chtěli jsme sociální oblast podpořit, věřím, že to bude perspektivní tříletý učební obor," uvedl ředitel školy Pavel Hlaváček. Ten je přesvědčen, že i ostatní obory se podaří naplnit. Procento oborů, které dostávají krajská motivační stipendia, je na této škole asi 30 procent.

Česká zemědělská akademie v Humpolci nabízí na další školní rok celkem šestnáct oborů.
Jde o šest oborů čtyřletých zakončených řádnou maturitní zkouškou a deset tříletých oborů s výučním listem. Škola je také zapojena do projektu Odborné filmy.

Michaela Blehová, Jan Mazanec