VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Selský rok Jana Veleby – únor

Havlíčkův Brod - Tak jsme vstoupili do třetí dekády února a stále žádná zima.

24.2.2016
SDÍLEJ:

Jan Veleba.Foto: Deník/archiv

Jistě si každý vzpomene na množství lidových přísloví, která s tuhou zimou počítala. Takové to hlavní, které se vybaví každému – „Únor bílý, pole sílí", to letos neplatí ani náhodou. Spíš bych je parafrázoval, asi takto – „Únor šedý, přijdou ještě ledy". Letošní zima je jistě atypická, stejně jako byly ty tři předchozí, ale určitě takovéto počasí zde už bylo. Svědčí o tom další lidové pranostiky, například „Nechce-li severák v únoru váti, v dubnu se to musí přece jenom státi" anebo „Když skřivánek v únoru zpívá, velká zima potom bývá".

Únor je ale především měsícem, kdy začínáme vzhlížet k jaru, které zvěstují Velikonoce. Je měsícem masopustu, který sice začíná už 6. ledna na Tři krále a končí na Popeleční středu, letos 10. února, kdy začíná půst, který už ale není co býval dříve, kdy se na venkově striktně dodržoval a nebylo myslitelné, konzumovat v tu dobu maso. Z té doby jsou už jenom mlhavé pozůstatky, třeba takové, že i v naší senátní jídelně byly letos na Popeleční středu na jídelníčku dvě bezmasá jídla. Dal jsem si čočku na kyselo s vejcem. Ale to jsem trochu předběhl, protože před Popeleční středou, která znamená začátek půstu, jsou na pořadu dny hojnosti a veselí, zabíjaček, svateb a vrcholí maškarním průvodem a ostatky v úterý před Popeleční středou.

Každý si na to ze svého dětství vzpomíná – průvod masek po vesnici, na čele kapela, bujaré veselí se zastávkou před každým domem, slivovice tekla proudem a pak večer vesnická tancovačka. Všechno to bylo bezprostřední, hrozně veselé a lidi k sobě měli velmi blízko, mnohem blíž než teď. To všechno se mně vybavuje, ale nejvíce, je to zvláštní, jsem si uchoval v paměti domácí koblihy, které smažila v ten den maminka. Byly poloviční než ty dnešní z velkých pekáren, ale krásně a dokřupava usmažené, neuvěřitelná dobrota, kterou jsem od té doby už neochutnal.

Tento obrázek bylo na ostatky vidět v mnoha vesnicích a je dobře, že se tyto krásné zvyky zachovaly až dodnes. Jsem velmi rád, že v mém senátním obvodu jsou na Hlinecku obce, kde průvod masek je něco jedinečného, něco, na co se připravují jeho aktéři doslova celý rok, kde se masky, opravdová umělecká díla, dědí z otce na syna a dál. Nejde jenom o masky, ale o vyjádření kulturních tradic území, o vysokou uměleckou hodnotu, o symbolické předávání kulturního dědictví z generace na generaci. Je to zkrátka vrchol lidových tradic, který je možno vidět v dokonalé podobě se zápisem na světovém seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO na Hlinecku ve Vortové, Studnicích, Hamrech a Blatnu. Po tomto bujarém a bezuzdném veselí, kterého si venkovští lidé chtěli užít jakoby do zásoby, přichází Popeleční středa a 14. února na Valentýna první postní neděle, pak druhá, třetí, čtvrtá, po ní květná a celé toto období skončí 28. března velikonočním pondělím a po něm už jaro, světlo, rození mláďat, zkrátka nový život. O tom ale příště a tak na počtenou v březnu.

Autor: Redakce

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas mezi FC Vysočina a Baníkem Ostrava.
12

Vysočina znovu trefila výhru v nastavení. Štastné tři body zajistil Fulnek

Býkovecké fotobraní 2017.
10

Býkovec se stal v průběhu prázdnin nejvíce fotografovanou vesnicí

Dopravní tepna v centru Jihlavy bude mimo provoz už od jara

Jihlava – Náročná rekonstrukce Brněnského mostu v Jihlavě za 83 milionů korun vyřadí na osm měsíců jednu z klíčových dopravních tepen. Vyžádal si to stav mostu. Stavební práce totiž musí s ohledem na napjaté termíny probíhat za úplné uzavírky komunikace. Začít by se mělo už v březnu 2018, pokud však dovolí počasí, už v únoru 2018. Auta budou znovu vpuštěna na most nejpozději v listopadu 2018.

Ze stovek malých cihel postavily nejhezčí rodinný dům děti z Okříšek

Vysočina - Devatenáct týmů z celé Vysočiny stavělo dvoupodlažní rodinný dům. Ve finále krajské soutěže Cihlu k cihle obstáli nejlépe Ondra Fiala a Monika Krátká ze ZŠ Okříšky před Dominikou Štarkovou a Ondou Kafkou z MŠ a ZŠ Třebíč, Bartuškova. Třetí skončili Karolína Palová a Vašek Poul ze ZŠ Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí.

V Třešti rožnili pod dohledem jednorožce

Třešť – Na hlavní silnici na náměstí T. G. Masaryka v Třešti výjimečně nejezdila auta. Přes celou šíři se ale u staré budovy školy roztahoval křídou nakreslený jednorožec. Ten dohlížel na několik grilů plných masa a jiných dobrot, které lemovaly silnici. Druhý jednorožec, který měl roli divokého býka, zase shazoval děti, které se ho snažily zkrotit. V Třešti se totiž v sobotu opět konala akce s názvem Jednorožné rožnění.

V jihlavském parku počtvrté ochutnávali veganská jídla

Jihlava – V pátek 22. září se v jihlavském parku Gustava Mahlera uskutečnily již čtvrté Veganské hody. Akce nabídla nejen bezmasá jídla, ale také otevřený prostor pro výměnu receptů a zkušeností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení