K ochraně zdraví před tímto onemocněním vyzývá i Ministerstvo zdravotnictví a  Všeobecná zdravotní pojišťovna ho svým klientům hradí. Za úvahu by to podle zdravotníků stálo, neboť poslední chřipková vlna v lednu a únoru letošního roku byla silná.

Podle havlíčkobrodského hygienika Ladislava Koblížka nepřekvapil odborníky tehdy ani tak vysoký počet případů chřipkových onemocnění, ale spíš jejich průběh. „A také poměrně vysoký počet závažných případů chřipkových onemocnění, která skončila úmrtím pacienta," poznamenal hygienik.

V nemocnici v Havlíčkově Brodě tehdy zaznamenali dokonce osm případů prasečí chřipky. Jak upozornil primář infekčního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Jiří Kubát, chřipkové viry se v období pěti až deseti let zcela přestaví. „Změní se a lidský organismus jim pak obtížně čelí," vysvětlil Kubát.

Oslovení praktičtí lékaři Deníku potvrdili, že se jim v současné době pomalu začínají plnit ordinace. O klasické chřipce ale zatím nehovoří. Podle nich  teď nejčastěji stůňou děti předškolního věku, a to nejčastěji s rýmou a kašlem. Dospělí nachlazení většinou přecházejí, nebo se ho snaží zbavit například během volného víkendu.

„S očkováním proti chřipce mám docela dobré zkušenosti. Nechám se očkovat také letos, pracuji totiž jako prodavačka, a denně tak přicházím do kontaktu s mnoha lidmi," řekla Jana Novotná z Havlíčkova Brodu.

Podle odborníků je chřipková vlna nejsilnější na podzim a v zimě. Hlavní hygienik Vladimír Valenta očekává, že letos přijde v prosinci, nejpozději počátkem ledna.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto rozhodla od 1. října do 31. prosince nabídnout svým klientům bezplatné očkování," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Ten dodal, že cílem tohoto opatření je zvýšit proočkovanost populace. Ta se u nás pohybuje jen kolem pěti procent. „Ve vyspělých zemích je toto číslo několikanásobně vyšší," dodal Tichý.

Očkuje se na podzim. „Účinné je vždy jednu sezonu," upozornil v této souvislosti hygienik Ladislav Koblížek. Očkování snižuje riziko nákazy chřipkou až o devadesát procent.

Jenže kolem něho panují i různé mýty, které snižují zájem pacientů o prevenci. Například mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy.

„Nesmysl. U nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci způsobit nemohou," zdůraznil Tichý.

Hlavní hygienik Valenta doporučil vakcinaci zejména seniorům, u nichž má snížit riziko úmrtí až o 80 procent a výrazně omezit nutnost léčení se zápalem plic v nemocnici. U zdravých dospělých zabrání očkování až v 90 procentech samotné nákaze.

Hlavní hygienik připomněl, že senioři nad 65 let a lidé se závažnými chronickými chorobami se mohou nechat zdarma očkovat u kterékoliv zdravotní pojišťovny. Očkování doporučil také těhotným a lidem, kteří se pohybují ve větším uskupení lidí a v rizikových prostředích, tedy zdravotníkům, sociálním pracovníkům či třeba zaměstnancům pošt.

Oběti na životech

Připomeňme, že chřipka si také vyžádala oběti na životech. Podle Ministerstva zdravotnictví na chřipku zemřelo v poslední sezoně více než 30 lidí,  s komplikacemi jich bylo hospitalizováno téměř 200.

V Kraji Vysočina zemřeli na chřipku tři lidé, z toho jeden pacient byl devětadvacetiletý muž.