VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škromach potvrdil Černého jako kandidáta na senátora

Třebíčsko - V tomto roce mají soupeři, kteří se utkají o senátorský post za Třebíčsko, docela jasno: Důležité bude, koho postaví ČSSD, pokud by to byl František Bublan, naše šance by klesly. Je to osobnost, měl by velkou šanci u voličů uspět.

2.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Novák

Myslí si to ovšem patrně všichni kromě sociálních demokratů z Třebíčska. Na okresní konferenci minulý týden určili jiného kandidáta pro senátní volby, nepříliš známého starostu Rouchovan Vladimíra Černého. V tajné volbě dostal jednadvacet hlasů, Bublan pouhých jedenáct. Sám František Bublan sice zatím neztrácí nadhled a říká: „Uvidíme, jak se k tomu postaví krajský výkonný výbor a centrála. Definitivní jméno kandidáta padne v dubnu.“

Rozhodnutí je prý konečné

Jenže místopředseda strany Zdeněk Škromach takový postup včera nepotvrdil: „Kandidáty projednává předsednictvo ČSSD předem. Rozhodnutí nominační konference je konečné. Vedení strany již do něj nemůže zasahovat. Rozhodnutí členské základny v tomto volebním obvodě je potřeba respektovat. Nakonec nesou i politickou zodpovědnost za konečný výsledek. Věřím, že náš kandidát uspěje.“

Bublan je přístupem okresních oranžových lehce pobavený, má to podle něj příchuť „kmotrovství v malém“.

Sám Vladimír Černý o svém zvolení řekl: „Byla to zcela legitimní a demokratická volba kandidáta na okresní úrovni. Před šesti lety na příkaz shora od Jiřího Paroubka mě také nakonec stáhli a nasadili Miloše Maška, bývalého starostu Třebíče. A jak to dopadlo? Vyhrál Jonáš z ODS.“ Ono ovšem srovnávat Maška s Bublanem je ošidné, Bublan má mezi lidmi nesporně vyšší kredit.

Za Starosty a nezávislé přijal kandidaturu budějovický starosta Vlastimil Bařinka. Celostátní výbor mu ji nabídl už před měsícem a půl, on ale váhal. Vyčkával na volbu kandidáta sociálních demokratů. „Čekal jsem, jak se rozhodnou, Bublan by byl jako chartista, disident a bývalý ministr vnitra opravdu hodně silný soupeř. Prostě velký kalibr. Tím se nechci Vladimíra Černého nijak dotknout, pouze konstatuji fakta,“ podotkl.

Vladimír Černý přidal ještě jeden argument, který prezentoval jako společný pro sociální demokraty na Třebíčsku: prý se domnívají, že František Bublan je velmi užitečný v poslanecké sněmovně. A bylo by dobré, aby tam zůstal. Zároveň by bylo dobré, aby ČSSD měla taky senátora za Třebíčsko. Tím by získala dva důležité posty.

Občanští demokraté opět posílají do boje o křeslo v senátu Vítězslava Jonáše. I on je zvědavý především na to, koho nominuje ČSSD. Jonáš nepatří mezi výrazné senátory. Co mu nelze z hlediska zdejšího regionu upřít, jsou zásluhy v několika směrech.

Pozďátky i Dukovany

Jednak i on silně „tlačil“ na zainteresované lidi a instituce, aby se začala likvidovat skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách. To se nakonec podařilo. Jako jediný se postavil za lidi, kteří dříve pracovali ve zkrachovalém třebíčském Unipletu a pokusil se s nimi vymoci dlužné výplaty. Dlouhodobě apeluje na příslušné politiky, aby začali dělat konkrétní kroky pro dostavbu dukovanské elektrárny.

Křesťanští demokraté nabídli kandidaturu na post senátora starostovi Rokytnice nad Rokytnou Josefu Herbrychovi. On ji po zvážení přijal.

Zatím ještě nemají jasno komunisté, kdo z jejich řad nakonec zahájí předvolební kampaň. V kuloárech se hovoří o starostovi Studence Josefu Zahradníčkovi. On to odmítá jakkoli komentovat s tím, že jméno bude známo po okresní konferenci, která se uskuteční 24. března.

Volby do senátu se letos uskuteční na podzim společně s volbami do krajských zastupitelstev. Přesný termín dosud není znám, v dohledné době jej určí prezident Václav Klaus.

Volby probíhají každé dva roky v jedné třetině z 81 obvodů. Senátor je na svém postu šest let. Za každý obvod je zvolen jeden kandidát, který v prvním kole volby získal alespoň 50 procent hlasů. Pokud se to žádnému nepodaří, postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem získaných hlasů v prvním kole do kola druhého. V něm uspěje ten s nejvyšším počtem získaných hlasů. V případě uvolnění nebo neobsazení některého místa se konají pro příslušný obvod doplňovací volby. Kandidátovi musí být v první den voleb nejméně 40 let. O volby do senátu mezi voliči není velký zájem.

Proč chtějí být senátory?

VÍTĚZSLAV JONÁŠ (ODS)

„Protože chci dále dělat politiku, chci dále dělat ve prospěch regionu. Už jsem politik, každopádně už si nedovedu nic jiného představit a celkem musím říct, že mě to zaujalo, ta funkce. Můžu ovlivňovat věci veřejné, sice částečně, ale můžu. Můžu přispět tomuto regionu.“

(57 let, současný senátor za Třebíčsko, bývalý starosta Dukovan)

VLADIMÍR ČERNÝ (ČSSD)

„Protože okres Třebíč má vždy senátora. A chci být senátorem proto, že bych rád pomáhal prosazovat názory občanů, vnímat jejich potřeby a chtěl bych se stát jejich prodlouženou rukou v Praze. Vidím senát jako komoru regionálních zástupců. Úloha senátu, tak jak je dnes parlamentní pojistkou, by mohla se trošičku překopat na soubor, souhrn zástupců regionů. Takových těch, řekl bych, velvyslanců v Praze.“

(51 let, současný starosta Rouchovan, předtím působil v České pojišťovně, a.s.)

JOSEF HERBRYCH (KDU - ČSL)

„A proč ne? Lehce položená otázka, těžší odpověď. Mě celkem zajímá veřejné dění a politika vůbec. Minimálně deset let se jí věnuji ve funkci starosty, i když už předtím jsem pracoval v zastupitelstvu. Protože se mi nelíbí některé věci, které se dnes dělají a nejsem z těch, který bude jen sedět a nadávat v hospodě. V senátu je možnost něco ovlivnit.

(49 let, současný starosta Rokytnice nad Rokytnou, předtím působil jako referent stavebního úřadu v Třebíči)

VLASTIMIL BAŘINKA (STAN)

„Na to v tuto chvíli nechci naplno odpovídat, abych si nevystřílel munici před předvolební kampaní. V zásadě bych to shrnul takto: Chci, aby byla nějaká změna v parlamentu, kde nejsilnější strany nechtějí pomoct venkovu, peníze tak zůstávají v Praze. Co jsem starostou, snažím se, aby se venkov nevylidňoval, aby sem přišlo víc peněz, které tu chybí, jak sůl.“

(54 let, současný starosta Moravských Budějovic, předtím soukromý podnikatel. V letech 1996 1998 byl v poslanecké sněmovně za ODS)

FRANTIŠEK BUBLAN (ČSSD)

„Mou motivací je zůstat dělat politiku. Ne nějaké politikaření, ale skutečně politiku. Už jsem si zažil ministerský post, dvě období ve sněmovně, tak si myslím, že senát je v politice poslední štace, kde bych mohl být ještě prospěšný, užitečný. Už jsem si v sobě naskládal mnoho zkušenosti. A pokud má být senát zákonnou pojistkou, tyto zkušenosti dobře využiju.“

(61 let, v současnosti poslanec za ČSSD, bývalý ministr vnitra, bývalý ředitel civilní rozvědky)

Autor: Hana Jakubcová

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kraj opět vypisuje dotace na kotle. Bez nutnosti zateplování

Na novorozeneckém oddělení JIP v Nemocnici Jihlava mají nové pomocníky. Pletené chobotnice.
4

Malá miminka se zabaví uchopením chobotniček

Hráli jsme tragicky, láteřil trenér Votava

Telč, Kostelec – Jedni se plácali po ramenou, druzí odcházeli ze hřiště se sklopenými hlavami. Fotbalové „átřídní“ derby mezi Telčí a Kostelcem vyznělo jasně pro domácí, kteří slavili výhru 4:0.

Krpálek se trefil sedmnáctkrát

Jihlava – O víkendu začala nová sezona pro národní házenkáře SK Autonot. Jihlavští muži vstoupili do oblastního přeboru jasnou výhrou nad rezervou Drakenu Brno, stejného soupeře přejeli i starší žáci. Pouze starším žákyním vstup do nového ročníku nevyšel.

Místní části Třeště budou mít vlastní kanalizaci

Třešť – Město Třešť se rozhodlo v příštích letech investovat do svých místních částí. Konkrétně do Salavic a Bukové. Chce lidem udělat splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. V obou částech jde o investici za necelých 30 milionů korun. Budovat by se mohlo začít v roce 2019 a 2020.

Žáci z jihlavské školy se dost často stěhují

Jihlava – Základní škola (ZŠ) Jungmannova v Jihlavě se od těch ostatních odlišuje. Její žáky představujeme ve středečním seriálu Deníku s názvem Moje první školní tablo. Školu tvoří speciální třídy od prvního až do devátého ročníku, a také jedna přípravná třída.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení