VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štoky: Čtyři vzrostlé lípy musí k zemi

Štoky – Stav sedmadvaceti nejstarších a nejmohutnějších listnatých stromů, které rostou ve Štokách, nechala prověřit tamní radnice.

11.9.2012
SDÍLEJ:

Tomograf Arbotom pracuje na principu měření doby zvukových impulsů ve dřevě a posuzuje stav hnilobných procesů uvnitř kmene. Počítačovým výstupem je graf.Foto: Tomáš Orany

Využila k tomu nejmodernější technologii: impulsní tomograf Arbotom. Ten do praxe uvádí, a to jako diagnostickou novinku v ČR, královéhradecká společnost Lesprojekt východní Čechy.

„Samozřejmě nám jde o to, aby při zachování co největšího množství vitální zeleně nebyly žádným způsobem ohroženy životy, zdraví ani majetek lidí," uvedl starosta Štoků Pavel Královec. Ten dodal, že  diagnostické měření navázalo a rozšířilo projekt Revitalizace vzrostlých stromů v městysi Štoky a jeho místních částech, který si radnice nechala vypracovat již v loňském roce.

„Impulsní tomograf Arbotom funguje na principu měření doby zvukových impulsů ve dřevě a posuzuje aktuální stav hnilobných procesů uvnitř kmene," vysvětlil Tomáš Orany ze štockého   pracoviště společnosti Lesprojekt východní Čechy.

„Na každém z vytipovaných stromů jsme provedli jedno nebo dvě měření příčného průřezu kmene. Sondy byly umístěny ve výškách od půl do tří metrů nad zemí," pokračoval Orany.

Všechna měření byla podle jeho slov provedena osmi měřicími senzory rovnoměrně rozmístěnými po obvodu kmene. „Po instalaci senzorů a jejich vzájemném propojení s počítačem byl každý senzor opakovaně poklepán speciálním kladívkem a doba jednotlivých zvukových impulsů zaznamenána. Program posléze vyhodnotil dobu zvukového přenosu mezi jednotlivými senzory a na základě toho určil přesný rozsah poškození kmene hnilobou," popsal Orany, jak vlastně přístroj funguje.

Počítačový výstup tvoří čárový i plošný graf. „Grafika převádí impulsní rychlosti mezi senzory do barevného znázornění. V základním nastavení se používá barevná paleta červená, žlutá a zelená, přičemž červená barva indikuje hnilobou nejvíce poškozené dřevo a zelená dřevo bez poškození," řekl Orany a poznamenal, že součástí měření byla i přesná inventarizace stromů, detailní fotodokumentace a popis, který hlavní důraz kladl zejména na viditelná poškození kmenů stromů.

„Z výsledků jasně vyplynulo, že téměř všechny, a šlo hlavně o lípy srdčité, jsou zasaženy hnilobou dřeva v různém stupni. Je jasné, že všechny čtyři lípy u hřbitova jsou v tak špatném stavu, že budou muset být pokáceny. Stejný osud s největší pravděpodobností postihne i lípu u knihovny a několik dalších v centru Štoků. Závažné poškození hnilobou ale vykazují i další lípy," řekl Královec.

Ten zdůraznil, že vlastnímu pokácení, popřípadě zdravotnímu zásahu, který provede v období vegetačního klidu autorizovaná firma, budou předcházet jednání s příslušnými orgány a úřady. „Dodávám, že po případném pokácení stromů bude následovat adekvátní náhrada novou výsadbou," podotkl starosta Královec.

Odborná diagnostika stavu dalších vzrostlých stromů, které v současné době ve Štokách a jejich místních částech rostou, bude prostřednictvím přístroje Arbotom pokračovat i nadále. „Původním povoláním jsem lesní inženýr a popsanou diagnostickou metodu, která se obejde bez invazivních zásahů, považuji za šetrnou, ekologickou a dostatečně průkaznou," uzavřel Královec.

Autor: Jaromír Kulhánek

11.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Navšívili místa, kde před několika lety studovali

Jihlava – Budovu Vysoké školy polytechnické (VŠPJ) a nepřístupný zámeček v lesoparku Heulos si nedávno prohlídli bývalí česko-slovenští studenti, kteří tam před téměř čtyřiceti lety studovali a měli tam i internát.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Naboural cizí auto a ujel

Jihlava – V noci z neděle na pondělí neznámý řidič poničil auto zaparkované na parkovišti v Březinově ulici a ujel. Majiteli auta tak způsobil škodu za dvacet tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení