VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Janovic ukradli les. Málem padl

Janovice – Těžko uvěřitelný případ se stal v Janovicích. Bez vědomí vlastníka někdo přepsal jeho několikahektarový les na jiného člověka, který ho hned chtěl skácet. Na podvod se ale zavčas přišlo.

18.2.2013
SDÍLEJ:

Les leží na hranicích katastru Janovic a Veselé a je vcelku dobře „schovaný“. Foto: Deník/Jan Mazanec

Spolupráce katastrálního úřadu, policistů a všímavost místních lidí zabránily tomu, aby se harvestor – obří stroj, který vytěží desítky kubíků dřeva za den – zakousl do kvalitního vzrostlého lesa nedaleko Janovic. Les se nachází směrem na Veselou, ale je mimo dohled z obou vsí i ze silnic, takže případné kácení by tam nebylo tak na očích.

Místní jsou případem zděšeni. „Nikdo u nás nechápe, jak se to vůbec může stát," řekl František Haruda z Janovic. O všem byl informován 
i předseda místního osadního výboru Miloslav Marek, který dle doporučení policistů také sledoval pohyb cizích osob 
a techniky ve vsi. Lidé si všimli, že se ve vsi objevil harvestor, i toho, že se pak dal do pohybu. Poté už zasáhli policisté. „Policie o věci věděla dopředu," dodal Marek.

Majitelka tvrdí: Nic jsem nepodepsala

Původní majitelka lesa bydlí v Olomouci, ale má příbuzné 
na Pelhřimovsku. „Nikomu jsem nic nepodepsala ani k ničemu nedala souhlas. Je to podvod. Byla to pro mě infarktová situace, něco jako když přijdete domů a máte najednou vyměněný zámek a nemáte klíče. Asi si mě podvodník vybral proto, že žiju tak daleko od místa, kde leží les," popsala žena, která si nepřála uvést své jméno. V internetovém nahlížení do katastru se totiž adresa bydliště vlastníka zobrazuje.

Žena velmi děkuje všem lidem z Janovic, že byli všímaví a informovali o pohybu stroje. Ona sama do vsi také na čas 
za účelem hlídkování přijela. „Měla jsem strach, protože takový člověk asi může být schopný všeho," dodala žena.

Jak je ale možné, že les změnil tak snadno vlastníka? Podle skutečné majitelky se někdo měl vydávat za jejího bratra, i když ona žádného nemá. Pak zřejmě zfalšoval plnou moc a další doklady včetně smlouvy.

Dne 27. prosince přišla na pelhřimovský katastrální úřad (KÚ) smlouva o prodeji lesa s návrhem na vklad. Dokumenty vypadaly věrohodně, a tak úřadu nezbývalo než vklad povolit. To se stalo 9. ledna, o šest dnů poté bylo ukončeno řízení.

Od té doby je v internetovém nahlížeči do katastru jako vlastník pozemku veden Ludvík Hromádko z Přelouče.

Ovšem o týden později přišlo do Pelhřimova upozornění ze žďárského pracoviště KÚ, že u podobného případu s podobnými jmény se jinde v Česku prokázalo falšování –  zřejmě včetně zneužití razítek.

„Při počtu pět tisíc vkladových řízení ročně nemáme technologie na to zjišťovat, zda jsou razítka pravá a další věci. Naši pracovníci pečlivě studují třeba shodu smlouvy s její kopií, ale tohle odhalit nešlo," říká ředitel pelhřimovského KÚ Jaroslav Kostka.

Hned jak dostal avízo na podezření, začal spolupracovat s vlastnicí a s policií, které pak také pracovníci KÚ podali svědectví. Ženě pak KÚ doporučil, aby vše řešila přes soud.

Ta jeho doporučení vyslyšela. „Nyní je list vlastnictví zablokován a je podaná žaloba na určení vlastnického práva," vysvětluje ředitel Kostka.
Tato informace je uvedena i v nahlížeči. Znamená to, že nikdo včetně Hromádka teď nesmí s lesem manipulovat, jinak jde o trestný čin. Žena z Olomouce věří, že soud jí opět vlastnictví přizná.

Lhůta na popření

Dá se příště podobné věci vůbec zabránit? Podle Jaroslava Kostky by aspoň částečně mohl pomoci nově chystaný občanský zákoník.
„Podle něj bychom měli všem účastníkům posílat výstup z katastru. Bylo by to sice až po povolení vkladu, takže se zpožděním, ale i tak by účastníci měli určitou lhůtu na popření vlastnictví. A to by pak byla jednodušší cesta, než to řešit přes soud," vysvětluje ředitel KÚ.

Jakdodává odborný lesní hospodář původní vlastnice, Jiří Pohan z Nového Rychnova, s podobným případem krádeže lesa se osobně ve své praxi nesetkal.

„Pouze jsem o podobném případu slyšel z druhého konce republiky," říká Pohan, který také několik dní u Janovic pomáhal hlídkovat a spolupracoval s policií.

Pátrání po viníkovi se nyní věnují krajští kriminalisté. „Prověřujeme možné podvodné jednání, které se týká těžby dřeva i v této lokalitě. Celý případ má ale přesah i přes hranice kraje," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Deník se pokusil kontaktovat i Ludvíka Hromádka, ale na jeho adrese není pevná telefonní linka.

Muž stejného jména a stejné adresy pouze v obchodním rejstříku figuruje jako 58letý jednatel firmy HL54. Podle informací Deníku se ale Hromádko měl bránit, že on za nic nemůže a že se prý sám stal obětí podvodu.

Obecně se problémy s nezákonnou těžbou dřeva objevovaly v minulosti i na Pelhřimovsku. Šlo například o vytěžení „mladého" lesa bez povolení lesního hospodáře anebo prokácení cizího lesa.

Tyto případy bylo těžké řešit, protože na sebe často vzájemně svalovali vinu vlastníci a objednaní těžaři. Výjimkou nebylo ani to, že se vytěžený les pak převedl na nemajetnou osobu, z níž nešlo vymáhat peníze.

Autor: Jan Mazanec

18.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autobus. Ilustrační foto.

Autobus jede z vedlejší vsi. Této věty se Vápovičtí obávají

Ilustrační foto.

Jeden řídil auto opilý, druhý zase neměl řidičský průkaz

Rád bych jednou pracoval jako vědec pro vesmírný průmysl, ale je to spíš můj sen

Jihlava – Patnáctiletý student Gymnázia Jihlava Filip Novotný si díky svému talentu a píli vybojoval stipendium na třítýdenní studium v New Jersey na univerzitě v Princetonu v USA.

Youtuber před soudem: Dostal podmínku za vulgarismy

Jihlava – Petr Jelínek z Jihlavy s přezdívkou Pstruh103 je na Vysočině vůbec prvním tvůrcem videí na internetu, takzvaným youtuberem, který skončil před soudem.

Obránci zastínili útočníky. A Dukla brala první výhru

Jihlava – Rozhodli beci. Atraktivní a dramatickou přestřelku předvedli v prvním kole baráže karlovarští a jihlavští hokejisté. O branku šťastnější nakonec byli hostující borci, o jejichž úspěchu rozhodla také produktivita jejich obránců.

V Jihlavě připravují speciální první třídu pro malé einsteiny

Jihlava – Nadprůměrně inteligentní a talentovaní prvňáčci budou moci, pokud jich bude dost, od příštího školního roku nastoupit do třídy pro nadané děti. Ta vzniká v prostorách jihlavské základní školy Demlova. Rodiče mohou děti registrovat k zápisu od tohoto týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies