VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy v nemocničním parku spějí do závěrečného finiše

Havlíčkův Brod – Projekt revitalizace parku kolem havlíčkobrodské nemocnice rych-le pokračuje a není vyloučeno, že bude dokončen o dva měsíce dříve, než se plánovalo.

12.8.2013
SDÍLEJ:

Poslední úpravy. Doslova oázou klidu by se měl stát „omla- zený“ nemocniční park v Havlíčkově Brodě.Foto: Petra Černo

„V současnosti se budují nové chodníky v nemocničním parku pod budovou A bývalé chirurgie. Nový altán, který vznikne před budovou plicního oddělení, přinese pacientům větší komfort a příjemnější prostředí pro odpočinek," informovala mluvčí nemocnice Petra Černo.

„V období vegetačního klidu došlo k odstranění dřevin určených ke kácení. Jednalo se o napadené dřeviny a stromy v nevyhovujícím stavu. Na tyto práce navázalo odstranění pařezů a výsadba nových, projektem předepsaných stromů. Vysazovány byly stromy v předepsané velikosti s obalem ze zeminy, která umožní snadnější zakořenění stromů a rychlejší začlenění těchto stromů do parku. V současné době máme již zasázenu většinu předepsané výsadby," sdělil k průběhu projektu technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Stromy potřebovaly ozdravnou kúru

Výsadba zbývajících stromů proběhne podle Černo v září tohoto roku. V minulém měsíci byl proveden  zdravotní a  bezpečnostní řez a zpevnění koruny na stávajících stromech i plochách. Nyní se budují dva hlavní chodníky přes spodní park, které budou dlážděné a umožní  lepší přístup do objektu nemocnice. Dále se upravuje část parku kolem sochy zakladatele nemocnice, lékaře Františka Zahradnického.

„Na tyto práce bude navazovat vybudování altánu před plicním oddělením a domovem pro seniory, čímž se vylepší podmínky pro využívání parku pacienty nemocnice i seniory z domova," doplnila mluvčí Černo.  Před dokončením náročného projektu revitalizace nemocničního parku bude ještě provedena výsadba projektem předepsaných keřů a na některých místech bude nový trávník.

„Projekt bude hotov do konce října, oproti plánovanému dokončení v prosinci 2013," sdělil náměstek Tvrdý.  V roce 2009 vznikl za podpory Kraje Vysočina projekt nazvaný Revitalizace parků v zařízeních zřízených Krajem Vysočina, do tohoto projektu byla zařazena i Nemocnice Havlíčkův Brod.

Následně vypracoval autorizovaný architekt pro krajinářskou architekturu  Vít Doležel kompletní projektovou dokumentaci na revitalizaci parku v areálu nemocnice.

Jak doplnila mluvčí Černo, uvedený projekt byl projednán na odboru životního prostředí města Havlíčkův Brod a schválen Českou inspekcí životního prostředí. Po schválení Ministerstvem životního prostředí a získání finanční podpory z fondů EU byla vyhlášena odborem životního prostředí Kraje Vysočina na realizaci projektu veřejná soutěž.

Uskutečněním uvedeného projektu byla pověřena firma GREEN PROJECT s. r. o., která tuto soutěž vyhrála. S uvedenou firmou uzavřel Kraj Vysočina smlouvu na realizaci projektu. V lednu 2013 začala firma GREEN PROJECT s. r. o. s realizací revitalizace parku v areálu Nemocnice Havlíčkův Brod. Dokončení celé akce je nyní plánováno na říjen 2013. Park leží v intravilánu města Havlíčkův Brod a zahrnuje nejen stromy, keře a květiny rostoucí a zkrášlující prostředí areálu krajské nemocnice, ale zároveň zeleň, která náleží k domovu důchodců. Málo známou skutečností zůstává, že historie nemocnice sahá až do doby habsburské monarchie, přesněji k roku 1897, kdy byla na oslavu 50tiletého panování „Jeho veličenstva císaře a krále Františka Josefa I. nákladem okresu německo – brodského vystavěna „Nemocnice císaře a krále Františka Josefa I.". Věk nejstarších stromů lze potom odhadovat okolo sta let, a tedy  ošetření, dohled a péči dendrologů nutně potřebují.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Navšívili místa, kde před několika lety studovali

Jihlava – Budovu Vysoké školy polytechnické (VŠPJ) a nepřístupný zámeček v lesoparku Heulos si nedávno prohlídli bývalí česko-slovenští studenti, kteří tam před téměř čtyřiceti lety studovali a měli tam i internát.

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

Naboural cizí auto a ujel

Jihlava – V noci z neděle na pondělí neznámý řidič poničil auto zaparkované na parkovišti v Březinově ulici a ujel. Majiteli auta tak způsobil škodu za dvacet tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení