Přestože má čerpací stanice na kamerovém záznamu zachycenou registrační značku hříšníkova auta, není jí to nic platné. Policie velmi rychle zjistí, že značka byla kradená.

A o to právě jde. Po celém kraji se ve městech ročně ztratí z volně zaparkovaných aut desítky registračních značek. Nejde sice o nijak závratnou škodu, nová registrace stojí 450 korun, ale majiteli auta to způsobí nepříjemné chození po úřadech a policii.

Své o tom ví i Pavel Mikeš z Jihlavy. Ze soboty na neděli měl v Jihlavě před domem v ulici Čajkovského zaparkované své auto. Když se s ním večer vydal za svým kamarádem, nestačil se divit.

„Když jsem přijel na místo schůzky, tak si ze mě dělal kamarád srandu, že jezdím po městě jako pirát bez značky. Teprve díky němu jsem zjistil, že ji nemám. Jsem si jistý, že jsem ji po cestě neztratil, a když jsem auto před tím ve čtvrtek parkoval, tak značku ještě mělo,“ je přesvědčen Pavel Mikeš.

Nezbylo mu nic jiného, než krádež ohlásit policii. Tam mu vystavili doklad, kterým se bude moci prokázat, kdyby ho kvůli chybějící značce kontrolovala policejní hlídka.

„Je to nepříjemné kvůli vyřizování celé záležitosti, člověk s tím stráví hodiny navíc,“ upozorňuje okradený řidič.

Ochrana neexistuje

Na Jihlavsku vyšetřují policisté od začátku letošního roku čtyřiadvacet krádeží registračních značek. Stejný počet značek byl ukraden také na Pelhřimovsku.

„V některých případech jde i o vandalismus. Kradou se ale i kvůli tomu, aby si někdo mohl natankovat pohonné hmoty bez zaplacení,“ vysvětluje pelhřimovský policista Jaroslav Chába. Všechny ukradené či ztracené značky se okamžitě objevují v centrálním registru.

Policejní hlídky tak při silniční kontrole během chvilky zjistí, zda řidič, který se například vymlouvá na to, že doma zapomněl technický průkaz, nemá na autě kradenou značku.

Ochrana proti zlodějům značek ale bohužel neexistuje. Řidiči ale upozorňují na to, že nové značky se dnes již nešroubují, ale pouze nasazují do rámečků. Pro zloděje je proto krádež značky velmi snadnou záležitostí.