Její kůže je zohyzděná, a nebýt statečnosti zdravotní sestry, která dítě velmi rychle vyndala a sama při tom utrpěla popáleniny na rukách, tak vše dopadlo mnohem hůř.

To je jeden příběh. Druhý je mediálně mnohem známější. Dvěma rodinám vyměnili v třebíčské nemocnici děti. Zatímco za záměnu dětí, které neutrpěly žádné zdravotní následky, vysoudili rodiče minulý týden dohromady 3,3 milionu korun, rodina z Dobroutova se po sedmi letech soudních tahanic domohla 200 tisíc korun.

Šlo přitom v obou případech o stejnou žalobu, tedy na ochranu osobnosti a porušení rodinného života. A obě kauzy řešil stejný soudce, Michal Ryška z Brna. Nutno dodat, že soudce Ryška kauzu převzal po soudci, který odešel do invalidní ho důchodu. Michalu Ryškovi se pak celou kauzu podařilo velmi rychle dořešit.

Proč ale jedni vysoudili miliony a ti druzí tak málo? Vysvětlení je jednoduché. Rodina z Dobroutova se totiž po mnoha peripetiích s nemocnicí dohodla na smíru a spokojila se s mimosoudním vyrovnáním ve výši 200 tisíc korun. Třebíčská nemocnice také nabízela každé z rodin za záměnu dětí 300 tisíc, ale ti usoudili, že mají nárok na mnohem více.

Další žaloba

O tom se snaží přesvědčit soudy i rodina popálené dívky, které je dnes osm let, proto je ve hře další žaloba o náhradu škody. Jihlavský soud již před třemi lety rodině přiznal na náhradě škody 2,5 milionu korun, ale nemocnice se proti tomu odvolala. Krajský soud v Brně rozhodl, že rodina má nárok asi na 750 tisíc korun. Poslední výrok Nejvyššího soudu je takový, že 750 tisíc je málo, a vrátil celou kauzu loni před Vánoci zpět do Brna.

„Já se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl Deníku otec Kláry H. z Dobroutova. Jihlavská nemocnice, které hrozí, že bude nakonec muset možná také zaplatit milionové odškodné, je na tom podobně. „Vše řeší právní oddělení. Pokud bude pravomocný rozsudek, vyplacení peněz půjde přes pojišťovnu,“ sdělil ředitel nemocnice Jan Procházka.