Vysočina má zpracovaný svůj Program prevence kriminality na rok 2010. Ten je součástí koncepce, kterou má kraj připravenou až do roku 2011. Na základě údajů poskytnutých Policií ČR o kriminalitě za celý rok 2008 a za období leden až září 2009 zpracoval krajský úřad analýzu stavu kriminality.

Z hlediska statistiky celkového počtu kriminálních případů na Vysočině vyplývá, že kriminalita v kraji se pohybovala v letech 2007 až 2009 přibližně v podobných číslech. V oblasti násilné kriminality zpráva konstatuje, že nejvíce trestných činů a současně nárůst jejich počtu byl zjištěn v případě loupeží a porušování domovní svobody.

Neklesá počet trestných činů spojených s domácím násilím, zde je zmiňován značný problém skrytosti podobných případů. Neklesá ani počet trestných činů páchaných pod vlivem alkoholu.

„V případě domácího násilí se Policii ČR a příslušným orgánům vcelku daří uplatňovat postupy dané zákonem. Dle poznatku odborníků je třeba se zaměřit na práci s osobami násilnými, to znamená s pachateli domácího násilí, kteří mohou být následně i osobami vykázanými z obydlí. V kraji Vysočina chybí poskytovatel psychologické pomoci se zvládáním agrese,“ konstatuje analýza kraje Vysočina. Ta také uvádí, že byl zaznamenán nárůst počtu trestných činů pohlavního zneužívání a ohrožování mravnosti. „Vzhledem k tomu, že dochází k výraznému nárůstu tak zvané kyberkriminality (kyberšikana, šíření dětské pornografie, ubližování a manipulace prostřednictvím internetu a mobilních telefonů, ad.), řadí se mezi nejohroženější skupinu obyvatel zejména děti a mládež, která tuto techniku velmi často využívá,“ zní komentář krajské analýzy.

Instalovat kamery

U majetkové kriminality došlo k nárůstu vloupání do rodinných domů, bytů, obchodů, a zejména víkendových chat.

„Tento stav je způsoben jednak nárůstem počtu trestných činů páchaných recidivisty a dále organizovaným zločinem, který pro svoje působení využívá i dálnici D1 a její okolí,“ říká se ve zprávě.

V kategorii zbývající kriminality zůstává na úrovni loňského roku počet trestných činů ohrožení pod vlivem návykových látek, opilství. Ve sledovaném období nebyl sice zaznamenán zvýšený počet trestných činů spojených s extremismem, ale události roku 2009 v Česku i na Vysočině ukazují na zvýšenou aktivitu extremistů.

Krajský program prevence kriminality na rok 2010 obsahuje řadu návrhů opatření, která by měla přispět ke snížení kriminality na Vysočině. Například: pravidelným monitoringem a kontrolou přístupových komunikací k dálnici D1 omezit podmínky pro páchání trestné činnosti a zvýšit pro pachatele trestných činů nebezpečí, že budou dopadeni.

K tomu je nezbytné instalovat technické prostředky – zejména kamery a osvětlení na příjezdové komunikace z dálnice D1 do obcí, které jsou nejvíce zatíženy kriminalitou.

Dále pak zvýšit informovanost občanů a usilovat o zvýšení aktivity Policie ČR a obecních policií v kraji.

V oblasti působení proti kyberkriminalitě, a zejména ochrany nezletilých a mladistvých ustanovit na úrovni kraje Vysočina odbornou pracovní skupinu, která bude navrhovat přijetí opatření směřujících ke snížení nebezpečí hrozících v souvislosti s touto trestnou činností.