Závažný případ zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí řešil v pondělí senát Okresního soudu v Havlíčkově Brodě. Případ byl o to pikantnější, že na straně poškozené stála čtyřiačtyřicetiletá Stanislava E. a na lavici obžalovaných usedl její manžel, o šestnáct let mladší Egypťan Hassan E., se kterým se seznámila před sedmi lety na dovolené v Egyptě.

Ten byl obviněn z toho, že svoji manželku minimálně rok hrubě fyzicky i psychicky týral. Obžalovaný ji podle státního zástupce i podle výpovědí Stanislavy E. a jejích rodičů, které byly sepsány na policii, bil často pěstmi, kopanci, páskem přes ruce, prodlužovací šňůrou nebo trubkou od vysavače.

Násilně chovající se muž navíc ženu urážel, mimo jiné ji nazýval nečestnou ženou, což v muslimském světě platí jako jedna z nejhorších urážek, a také jí vyhrožoval tím, že by mohl jejich syna odvézt do Egypta.

Vše mělo vyvrcholit dne 6. dubna letošního roku. Malý syn manželského páru se zranil při pádu ze židličky a Stanislava jej musela odvézt do nemocnice. Společně s mužem, který pracuje v Humpolci, se vrátila domů, odkud chtěla vzít několik věcí pro chlapce. Rozčilený manžel se ji neustále ptal, co se doma stalo, a poté začal ženu bít pěstí a kopat. Žena se pak musela nechat ošetřit v nemocnici a po naléhání otce případ nahlásila na policii. Úloha soudního senátu v kauze ale rozhodně nebyla jednoduchá. Výpovědi svědků se totiž od těch předchozích zásadně lišily. Přestože původní verze, podané a zaprotokolované na policii, byly dost podrobné, poškozená žena ani svědci si před soudem nevzpomněli na detaily a jejich včerejší verze evidentně napomáhaly ve prospěch obžalovaného.

Podle předsedkyně senátu Hany Doubkové mohly být dokonce předem naučené. Matka týrané ženy a zároveň tchyně obžalovaného navíc odmítla před soudem vypovídat.

Rozrušená žena se slzami v očích jednání svého manžela před senátem spíše zlehčovala a tvrdila, že i předchozí svědeckou výpověď podepsala silně rozrušená, proto se v ní objevily i věci, které se údajně vůbec nestaly.

Traumatický stres

Podle obhájkyně prý u ženy schází traumatický stres, kterým většinou týraní lidé trpí, v současnosti spolu žijí v poměrně spokojeném manželství a snaží se i vyhledat psychologa, který by jim jejich problémy mohl pomoci řešit.

„Naše manželství provázely po delší dobu hádky a já jsem nebyla napadána jednostranně. Sama jsem manželovi také nadávala, což ho ještě více rozčílilo.

Navíc mám sklon k tvorbě modřin i po drobném poranění,“ vysvětlovala poškozená mnohačetná poranění zapsaná v lékařské zprávě.

„Událost, která se stala na začátku dubna, mě mrzí. Měl jsem veliký strach o syna, proto jsem se dopustil nepřiměřeného jednání,“ přiznal ve své závěrečné řeči, kterou stejně jako celý proces tlumočil překladatel, obžalovaný. Ten ale zároveň odmítl, že by manželku bil hrubě, různými předměty a po delší dobu.

Muž nakonec odešel od soudu s trestem odnětí svobody na dva roky s tříletou zkušební dobou a musí být pod dohledem pracovníka Probační a mediační služby.

„Někdy je třeba postižené chránit nejen před agresorem, ale i před sebou samými. Stereotyp o traumatizované oběti týrání už vzal za své,“ dodala mimo jiné v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Hana Doubková.