Případy podvodného vylákání peněz se v poslední době dějí na Jihlavsku. Scénář bývá podobný. Do obchodu přijde neznámý člověk a pod různými záminkami vyláká od prodavačů někdy i nemalé částky peněz. Tak se stalo i minulý týden v Třešti a v Jihlavě.

„V pondělí 27. září po desáté hodině dopoledne vešla do prodejny v Třešti neznámá žena, která do obchodu přinesla dva balíky osušek. Prodavačce sdělila, že je domluvena s majitelkou na dodání zboží, a chtěla vyplatit částku 7 500 korun,“ říká k případu jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová a pokračuje v popisu průběhu celé události: „Prodavačka tedy telefonicky kontaktovala majitelku obchodu, která pachatelce sdělila, že žádné zboží nechce. Neznámá žena ale poté prodavačce řekla fingovanou informaci, že majitelka s odběrem zboží souhlasí stejně jako s vyplacením hotovosti. Prodavačka tedy pachatelce vydala 7 500 korun.“

Fingované dohody

K podobnému okradení došlo ve stejný den také v Jihlavě. Kolem půl desáté dopoledne neznámá žena požadovala po prodavačce ve stánku na Masarykově náměstí finanční hotovost na nákup zlevněného textilního zboží. Uvedla, že jedná na základě dohody s majitelkou stánku. „Prodavačka telefonicky majitelku kontaktovala a předala telefon neznámé ženě. Po ukončení hovoru žena prodavačce sdělila nepravdivou informaci, že majitelka stánku se zaplacením částky souhlasí a zboží si u ní následně odebere,“ říká k případu Kroutilová. Prodavačka poté ženě vydala deset tisíc korun. Neznámá však žádné textilní zboží nedodala a na místo se již nevrátila.

Trestné činy páchané podle tohoto scénáře nejsou podle policie nijak výjimečné. Letos v květnu neznámý muž podvodně vylákal v Jihlavě od zaměstnankyně prodejny částku deset tisíc korun, když jí řekl, že potřebuje půjčit peníze na nákup jahod. Označil se za zaměstnance mateřské školky, která v současné době potřebuje uhradit platbu za dodané zboží a peníze nemá k dispozici. Podvodník předal podle policejní mluvčí prodavačce do zástavy hodinky a řetízek. Zdůraznil, jak jsou tyto věci cenné a že má na ně dát pozor, aby nedošlo k jejich odcizení. „Žena mu hotovost vydala. Muž si peníze odnesl a do prodejny se už nevrátil. Hodinky a řetízek, které muž poškozené předal, byly nízké kvality a hodnoty,“ uvedla tenkrát policejní mluvčí.

Policie varuje před přílišnou důvěřivostí k podvodníkům. „Pokud vám neznámá osoba tvrdí, že přinesla pro majitele prodejny zboží a chce za něj zaplatit, ověřte si tuto informaci přímo u osoby, na kterou se dodavatel zboží odvolává. Nepředávejte telefon neznámé osobě ani nevěřte tomu, když vám začne tvrdit, že s majitelem prodejny mluví,“ upozorňuje Kroutilová a dodává: „Pokud přímo neslyšíte odpověď vedoucího prodejny, tak není vhodné věřit reakcím a tvrzením neznámé osoby.

Rovněž není dobré zakládat důvěryhodnost tvrzení neznámé osoby na tom, že zná jméno majitele prodejny.“ Vždy je lepší neznámého žadatele odkázat na dobu, až bude majitel v prodejně osobně přítomný, anebo osobně zatelefonovat a informace si přímo u majitele prodejny ověřit. Je to lepší než se stát obětí podvodníka.