Strážníci ve větších městech na Vysočině budou mít v příštím roce k dispozici více bezpečnostních kamer. Nové kamerové body vzniknou v Jihlavě a Třebíči, strážníci ve Žďáru nad Sázavou by měli dostat novou mobilní kameru. V Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zatím o rozšíření systému neuvažují.

Jihlavští zastupitelé schválili na rozvoj městského kamerového systému dalších 1,2 milionu korun. K 11 stabilním a jedné mobilní kameře, kterou využívá i Policie ČR, by měly přibýt další dvě stabilní kamery ve zrekonstruovaném areálu letního kina. „Jedna bude u dětského koutku, druhá nad filmovým plátnem,“ řekl ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc. Montáž se podle něj uskuteční na jaře příštího roku.

600 tisíc na další dvě kamery

Postupně se budou také vyměňovat zastaralé analogové kamery, které jsou v provozu už kolem deseti let a vyžadují nákladnější a častější opravy, za nové digitální. V příštím roce by se jich podle Frence mělo vyměnit čtyři až pět. „Výhledově by měly přibýt v ulicích další dvě kamery, tím bychom považovali kamerový systém v Jihlavě s celkem 15 stabilními a jednou mobilní kamerou za dokončený,“ uvedl Frenc. Jedna by měla být umístěna v Husově ulici, druhá u kina Dukla.

V Třebíči je zatím v provozu 15 bezpečnostních kamer. V návrhu městského rozpočtu je 600 tisíc korun na pořízení dalších dvou kamer. Jedna by měla být umístěna ve Znojemské ulici na budově bývalého Telecomu, druhá v centru města na Karlově náměstí, kde by vykryla některá místa, která současná kamera neobsáhne.

Stávajících 13 stabilních kamer ve Žďáru nad Sázavou by v příštím roce měla posílit jedna mobilní kamera. V Havlíčkově Brodě mají strážníci 11 stabilních a jednu mobilní kameru, rozšíření systému v příštím roce neplánují.

V Pelhřimově má městský bezpečnostní systém deset kamer. Má pod kontrolou důležitá místa a křižovatky včetně všech výjezdů z města. Pracoviště s obrazovkami je umístěno v přízemí sídla policie.

Podle potřeb policie tam pracují v nepravidelných směnách dva lidé se zdravotním postižením.

Pelhřimov je jediným větším městem na Vysočině, které nemá městskou policii a ani do budoucna o jejím zřízení neuvažuje. „Ročně díky tomu ušetříme v průměru osm milionů korun,“ argumentuje starosta Leopold Bambula. Město podle něj velmi dobře spolupracuje s Policií ČR, ušetřené peníze věnovalo na stavbu domova důchodců.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)