VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ujetí od nehody je poukazem do věznice

Jihlava – Předseda jihlavského okresního soudu Vladimír Sova je specialistou na případy, které nějak souvisejí s dopravou. Věnuje se tomu už pětadvacet let.

12.5.2011
SDÍLEJ:

„Mně se v této souvislosti vždycky vybaví dopravní nehoda u Třeště, kdy opilý generální ředitel jedné firmy srazil opilého chodce do škarpy a ten se utopil v louži vody. Přitom stačilo, kdyby zastavil a toho chlapa zvedl z příkopu,“ říká Vladimír Sova.Foto: DENÍK/ Roman Martínek

Jak se viníci nehod snaží hájit? Zapírají, nebo se doznávají?

Někteří se zachovají chlapsky a jsou si vědomi toho, že musí nést následky.

Mohou tito lidé počítat s mírnějším trestem?

Mohou, ale pokud jde o opilé řidiče, tak ti musejí počítat s tím, že jim řidičský průkaz sebereme minimálně na dva roky.

Ty, kteří zapírají, asi moc rádi nemáte?

Jsou lidé, kteří si snaží vymýšlet a lhát. Ti musejí počítat s přísnějším trestem. Vždycky takovým lidem říkám, že kromě toho, že řídili opilí a někomu ublížili, tak ještě soudu lhali. To je druhý špatný skutek. S takovým člověkem nelze mít příliš velké slitování.

Když řidič usmrtí člověka, a nepožije alkohol, tak většinou dostane podmínku. Proč jsou soudy tak tolerantní?

Před rokem 1990 se za smrt automaticky ukládal nepodmíněný trest. I tehdy se to lidem zdálo málo, ale cítili alespoň nějakou satisfakci. Pak došlo ke společenským změnám. Přestože jsem měl chvilku červenou knížku, tak nejsem obhájce minulého režimu, i když musím říct, že pro pozůstalého bylo vězení pro viníka větší satisfakcí než dnešní směšné podmínky. Myslím, že to byla i jakási očistná věc pro samotné viníky. Prošli si nejlehčím kriminálem, jaký existoval, měli hodně volný režim a rychle se dostávali na svobodu, ale aspoň si prošli tou katarzí a uvědomili si, že zabili člověka.

A po roce 1990?

Pak jsme se srovnali se západní Evropou, kde platí praxe, že pokud je to otázka nějakého chvilkového selhání – nedbalosti – a nehraje v tom roli alkohol, pak není důvod za to lidi zavírat do vězení.

Za co tedy posíláte do vězení?

Musí to být souběh několika závažných okolností. Těžká újma na zdraví, opilost řidiče. Pokud k tomu ještě neposkytne první pomoc a ujede od nehody, pak je to poukaz do kriminálu.

Co vede lidi k tomu, že ujedouod nehody?

Mnohdy je to zkrat a obava z následků. Také nechtějí přijít o řidičský průkaz. Kvůli tomu jsou schopni i ujet. Mně se v této souvislosti vždycky vybaví dopravní nehoda u Třeště, kdy opilý generální ředitel jedné firmy srazil opilého chodce do škarpy a ten se utopil v louži vody. Přitom stačilo, kdyby zastavil a toho chlapa zvedl ze škarpy.

Berete neujetí od nehody jako polehčující okolnost?

Vím, že to byl jeden z argumentů, proč soud zmírnil trest řidiči, který usmrtil cyklistku u Telče, ale zajímavé je, že se tento názor neobjevil v písemném odůvodnění rozsudku. Je to logické, protože neujetí od nehody a poskytnutí první pomoci je základní povinností řidiče, nikoli polehčující okolnost.

Je jaro, cyklistů na silnicích je hodně. Jsou podle vás nějak nebezpeční pro řidiče?

Neuvědomují si, jak velké riziko se skrývá v jejich vlastním chování. Hlavně jde o jízdu vedle sebe. Pokud si někdo myslí, že mohou jet dva cyklisté vedle sebe, pak je to velký mýtus. V silničním zákoně je jasně napsáno, že smějí jet jen jednotlivě a za sebou.

Autor: Roman Martínek

12.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Vyboural se na cyklostezce

Luka nad Jihlavou – Mladý cyklista se dostatečně nevěnoval řízení svého jízdního kola a vyboural se na cyklostezce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení