VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalá přítelkyně drogového dealera měla na svědka poslat svého známého

Jihlava – Okresní soud v Jihlavě projednával případ vyhrožování a násilného napadení, který se stal letos v únoru.

25.9.2014
SDÍLEJ:

Josef ŠamkoFoto: Deník/ Roman Martínek

V lednu tohoto roku se Zuzana Novotná potkala v prostoru nákupního areálu na sídlišti Březinky v Jihlavě s mužem, kterého pod pohrůžkou násilí začala nutit ke stáhnutí nebo změnění výpovědi proti jejímu bývalému příteli, drogovému dealerovi Josefu Šamkovi. Ten byl za prodej a výrobu pervitinu letos v červenci odsouzen na šest let odnětí svobody.

Případ tohoto vydírání a také napadení svědka Zuzanou Novotnou a Robertem Poláčkem ve středu projednával Okresním soudem v Jihlavě. Kromě Poláčka a Novotné, kterou k soudu přivedla z vazby eskorta, se dostavil i napadený muž. Soud dále zjišťoval skutečnosti ohledně nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za které je obžalovaná Zuzana Novotná.

Když se Novotná s napadeným mužem potkali podruhé, v herně v nákupním areálu na Březinkách, Novotná mu opět vyhrožovala. Když odešla z herny, potkala venku svého známého Roberta Poláčka, kterému řekla, kdo je v herně a že by si něco zasloužil. Poláček tedy pod záminkou, že je policista, vyvedl muže ven, kde ho povalil na zem a několikrát do něj kopl.

„Já jsem Šamka znal z minulosti, byli jsme přátelé. Toho kluka jsem neznal, ale naštvalo mě to," uvedl při výpovědi Poláček.

Neshoda výpovědí

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková se ptala obou obžalovaných na podrobnosti toho dne a na další informace ohledně prodeje drog Novotnou. Poškozený muž při těchto výpovědích v soudní síni nebyl.

„Poznal jsem ho v té herně podle červené čepice. Jako policista jsem se nepředstavil. Když se mnou vyšel ven, dal jsem mu facku a to ho povalilo na zem. Pak jsem ho asi jenom dvakrát kopl do břicha," obhajoval se Robert Poláček. Doplnil, že od Zuzany Novotné několikrát koupil pervitin, který ale prý neměl žádné účinky.

„Když jsem ho poprvé potkala, řekl mi, že jeho svědectví proti Šamkovi bylo nepravdivé. Ano, řvala jsem na něj, naštval mě. Chtěla jsem, aby šel s pravdou ven. Nevěděla jsem, že nadávky jsou trestné. Poláčka jsem nevyzvala, aby ho šel pak zmlátit, rozhodl se tak sám. Když ho povalil na zem, tak jsem vykřikla, ať ho nechá, že ho zabije," odpovídala u soudu Novotná úsečně. Pak se přiznala, že pochybný pervitin, který Poláčkovi prodala, byla glukóza.

Po skončení výslechu obžalovaných byl do soudní síně přizván poškozený. Ten celou inkriminovanou situaci vylíčil jinak. „Už je to dlouho, podrobnosti si nepamatuji. Při prvním setkání, které bylo náhodné, mě Zuzana zastavila a začala řvát, že mi uřízne hlavu, když nestáhnu to svědectví. Po druhém setkání v herně, kdy na mě také něco pokřikovala, než odešla, za mnou přišel Poláček a představil se jako kriminální policista. Věřil jsem mu, tak jsem s ním šel ven. Tam mě pěstí povalil na zem, několikrát mě kopl do břicha a šlápl na hlavu," pronesl u soudu.

Na to chtěl zareagovat sám Poláček. Když mohl promluvit, zeptal se poškozeného: „Myslíš, že bys odešel jenom s poškrábanou tváří, kdybych ti šlápl na hlavu?" Napadený ale trval na tom, že se vše událo, jak to vypověděl.

Dále také řekl, že se zvedl ze země a v šoku, s pár modřinami, odešel domů, odkud pak zavolal policii. Podle výslechu dalších svědků se ale prý ještě vrátil do herny, odkud ho domů doprovodil jeho kamarád.

Drogová minulost

Po výpovědích obžalovaných se obhájce Zuzany Novotné snažil svými otázkami poukázat na to, že obžalovaná nikdy přímo Roberta Poláčka nevyzvala, aby šel Davida K. zbít.

Zuzana Novotná byla v minulosti už několikrát odsouzena za majetkové podvody. Do vězení ji před několika lety dostal až prodej drog. Brzy se ale dostala na svobodu, a to díky hromadné amnestii prezidenta republiky Václava Klause ze sklonku roku 2013. Po propuštění jí byla udělena na pět let podmínka. Kvůli incidentu se zbitím svědka a kvůli prodeji drog ji policie vzala do vazby. Při výpovědi přiznala, že bere pervitin už dvanáct let.

Její bývalý přítel, drogový dealer Josef Šamko, měl údajně už jednou z vězení nabádat své známé, aby se vypořádali se svědky.

Řešení případu napadení svědka bylo ve středu odročeno na říjen, kdy budou ze strany Novotné svědčit další dva lidé a mohlo by dojít i k vynesení rozsudku.

ANETA HRDLIČKOVÁ

Autor: Redakce

25.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cvičení Ample Strike.

Nad krajským městem se budou brzy cvičit vojáci

Fotbalisté Košetic mohou v Humpolci přidat třetí výhru v řadě!

Humpolec nebo Košetice, kdo znovu vyhraje?

Tasmánské čerty zatím zastupují v zoo psi pralesní

Jihlava – Někdo se v zoo během léta narodil, další zvířata jsou z chovů jiných zahrad. Nejnavštěvovanější místo v Kraji Vysočina proto návštěvníky láká nově na psy pralesní, hrošíka či nově narozené opeřence. Psi pralesní jsou zatím alternativou k tasmánským čertům, tedy ďáblům medvědovitým, o které zahrada usiluje.

AKTUALIZOVÁNO

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Vysočina – Plné ruce práce měli přes noc hasiči i policisté na Vysočině kvůli bouřce doprovázené silným větrem. „V průběhu noci a časného rána zasahovali hasiči na Vysočině u více než 120 událostí v souvislosti s počasím,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Šestadvacet oznámení obdrželi také vysočinští policisté.

Za darované peníze koupí vyhřívanou postel

Jihlava – Jednu vyhřívanou postel pro novorozeně dostane dětské oddělení jihlavské nemocnice díky sportovnímu výkonu Františka Boudného. Ten totiž absolvoval cyklistický závod a slíbil, že za každý ujetý kilometr daruje jeho firma jihlavské nemocnici deset korun. Nakonec je výsledná částka mnohem větší, protože se složilo více sponzorů.

Jednou mě donutili, abych poslal telegram Pavlu Dobešovi, ať nejezdí

Telč – Další ročník oblíbeného festivalu Prázdniny v Telči je již minulostí. Jak vznikl, které hudební hvězdy se ukázaly na prvním ročníku, co byla soutěž O starou Belu, které těžkosti museli organizátoři akce rozdýchat a co se chystá na příští rok. To všechno prozradil Milan Medvěd Kolář, který je duší celého festivalu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení