VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drogoví dealeři a žena zaútočili na běžné účty

Jihlava - Dva aktuální případy ukázaly, jak snadné je napadnout cizí bankovní konto a vybrat z něj libovolně peníze.

20.3.2013
SDÍLEJ:

Petra Nováková si ukradených peněz užívala jen chvíli.Foto: Deník/ Roman Martínek

Obavy před kybernetickým útokem hackerů na banky a peníze jejich klientů jsou stále častějším tématem, zvlášť po nedávném útoku na zpravodajské servery i banky. Jenže krádež peněz z bankovního účtu není jen výsadou počítačových zločinců, jak ukázaly dva aktuální případy z Jihlavy i lidí, kteří k podvodu počítač ani použít nemusejí.

Navíc, dostat se k penězům na účtu někoho jiného není zase tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí znát číslo účtu v konkrétní bance a trefit podpis majitele účtu. Říkáte si, že to v dnešní době není možné? Pak vězte, že v jednom případě se zločincům jejich jednoduchá bankovní krádež podařila.

To, že v jednoduchosti je krása, si řekla i sedmatřicetiletá svobodná matka z Jihlavy Lucie Valová. Žena žije u rodičů a v loňském roce byla v tíživé finanční situaci. Neměla práci a její bývalý manžel jí neposílal alimenty. Protože z dřívějška znala číslo účtu konkrétního majitele, řekla si, že se pokusí z tohoto konta získat peníze ve svůj prospěch.

Loni v září vstoupila do pobočky České spořitelny v Křížové ulici v Jihlavě a zamířila k pultíku, kde vyplnila jednorázový platební příkaz. Z cizího účtu si chtěla nechat poslat jedenáct tisíc korun na účet svých rodičů. Příkaz opatřila falešným podpisem a hodila ho do sběrného boxu. V tu chvíli asi netušila, že za to může skončit ve vězení až na osm let a je jedno, jestli se jí podvod povede či nikoli. O dva dny později udělala totéž, s tím rozdílem, že platební příkaz vyplnila na dvacet tisíc korun a peníze si nechala poslat na účet své pětileté dcery.

Podpisový vzor

Bankovní krádež Lucii Valové, která má pouze základní vzdělání, nakonec nevyšla. V prvním případě totiž zapomněla za číslo účtu, z něhož měly peníze odejít, napsat kód banky. V druhém případě banka platební rozkaz neprovedla, protože zfalšovaný podpis neodpovídal podpisovému vzoru skutečného majitele účtu.

Pro policii nebylo odhalení podvodnice nic složitého. Peníze si totiž nechala posílat na účty svých blízkých. Důkazem jsou i kamerové záznamy z banky. „Napadlo mne, že to zkusím. Podpis majitele účtu jsem neznala. Přivedla mne k tomu tíživá finanční situace. Lituji toho a nikdy bych to už neudělala," přiznala se v pondělí Lucie Valová před Okresním soudem v Jihlavě.

Za zločin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a přečin podvodu byla Lucie Valová v pondělí odsouzena ke třem letům vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Přísnou podmínku Valová dostala, protože už byla v minulosti jednou za podvod odsouzena. Rozsudek je pravomocný, protože Lucie Valová i státní zástupce se ihned po vyhlášení rozsudku vzdali práva na odvolání.

Příkaz od šéfa

Co nevyšlo svobodné matce, to se povedlo dvojici jihlavských drogových dealerů Martinu Piskurovi a Petře Novákové. Problémy se zákonem neměli poprvé. Tomu odpovídal i o něco promyšlenější plán než v případě Lucie Valové. Postup podvodu byl tentýž, jen s tím rozdílem, že si najali bílého koně. Podvod se jim nakonec podařil. I oni byli ale dopadeni a na konci února také odsouzeni.

Martin Piskura v prosinci 2010 požádal Martina Pojera, aby si založil účet v Komerční bance, na který mu přijde výplata Petry Novákové. Pojer s tím souhlasil. Piskura pak v bance vyzvedl tiskopis platebního příkazu a předal ho Novákové. Ta ho vyplnila na částku dvaadvacet tisíc korun ke škodě Petra M. a zfalšovala jeho podpis.

Piskura pak zašel do banky a příkaz předal bankovní úřednici na přepážce s komentářem, že příkaz přinesl za svého šéfa. Úřednice porovnala falešný podpis s podpisovým vzorem majitele účtu a příkaz zadala do systému banky. Banka pak peníze skutečně na účet Martina Pojera poslala. Nováková poté požádala Pojera, aby peníze vybral a předal je Piskurovi. Nováková i Piskura pak peníze utratili.

Když banka zjistila, co se stalo, peníze poškozenému klientovi do tří dnů poslala na účet a nyní je soudně vymáhá po Piskurovi a Novákové. Nováková se ještě sama pokusila ze stejného účtu Petra M. vybrat 18 500 a 29 tisíc korun přes dva jednorázové platební příkazy, které vhodila do sběrného boxu v bance. Úředníci ale v obou případech zjistili, že podpisy na příkazech jsou padělky.

Zlepšili bezpečnost

Minulý měsíc, 25. února, Okresní soud v Jihlavě poslal Novákovou do vězení na tři roky. Piskura dostal čtyři roky nepodmíněně. Trest mu soud uložil také za křivé obvinění jihlavského drogového dealera Ladislava Baráka. Piskura na policii řekl, že mu Barák prodal drogy. U soudu to ale odvolal, což vysvětloval tím, že ho ke křivému svědectví donutili policisté. Rozsudek nad Novákovou a Piskurou zatím není pravomocný.

Komerční banka musela po těchto i jiných pokusech zavést sadu opatření minimalizujících riziko zneužití platebních příkazů zadávaných prostřednictvím sběrných boxů. Z bezpečnostních důvodů je ale nechce komentovat. „Prostřednictvím sběrného boxu lze předat příkazy k úhradě v maximální výši půl milionu korun. Klientovi vždy doporučujeme, aby si s bankou dohodl takový podpisový vzor, který v dané podobě v jiných případech nepoužívá a nikdy nezveřejňuje," sdělila Deníku mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Pro zvýšení bezpečnosti banka ještě umožňuje svým klientům zakázat možnost přijímání platebních příkazů přes sběrné boxy v případě, kdy tuto možnost nechtějí využívat.

„Co se týče pokusů o podvod evidujeme ojedinělé případy pokusů o podvodné jednání, řádově jednotky ročně," dodala mluvčí Monika Klucová.

„Pokusy o podvodné jednání se občas vyskytují, ale díky nastaveným kontrolám se je daří odhalit s minimálním finančním dopadem na klienty. Ve výjimečných případech kontaktujeme přímo klienta a platbu ověříme," reagovala na dotaz Deníku mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

V případě platby přesahující sto tisíc korun banka vždy vyžaduje ověření přímo pracovníkem na přepážce. Neověřené platby přesahující tento limit automaticky vyřadí ze zpracování. „Na platebních příkazech v listinné podobě kontrolujeme shodu podpisu a způsobu dispozice na platebním příkazu se vzorovým podpisem a způsobem dispozice na podpisovém vzoru. To platí i pro platební příkazy předané přes sběrné boxy. Při kontrole podpisu se vizuálně porovnává, zda se podpis a způsob dispozice na platebním příkazu shoduje se vzorovým podpisem na podpisovém vzoru," upozornila mluvčí spořitelny Pačesová.

Autor: Roman Martínek

20.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na novorozeneckém oddělení JIP v Nemocnici Jihlava mají nové pomocníky. Pletené chobotnice.
4

Malá miminka se zabaví uchopením chobotniček

Kostelec (v červeném) derby v Telči nezvládl, prohrál vysoko 0:4.

Hráli jsme tragicky, láteřil trenér Votava

Krpálek se trefil sedmnáctkrát

Jihlava – O víkendu začala nová sezona pro národní házenkáře SK Autonot. Jihlavští muži vstoupili do oblastního přeboru jasnou výhrou nad rezervou Drakenu Brno, stejného soupeře přejeli i starší žáci. Pouze starším žákyním vstup do nového ročníku nevyšel.

Místní části Třeště budou mít vlastní kanalizaci

Třešť – Město Třešť se rozhodlo v příštích letech investovat do svých místních částí. Konkrétně do Salavic a Bukové. Chce lidem udělat splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. V obou částech jde o investici za necelých 30 milionů korun. Budovat by se mohlo začít v roce 2019 a 2020.

Žáci z jihlavské školy se dost často stěhují

Jihlava – Základní škola (ZŠ) Jungmannova v Jihlavě se od těch ostatních odlišuje. Její žáky představujeme ve středečním seriálu Deníku s názvem Moje první školní tablo. Školu tvoří speciální třídy od prvního až do devátého ročníku, a také jedna přípravná třída.

Juniorky na mistrovské Brno doma nestačily

Jihlava – První kolo a hned nejtěžší soupeř. Volejbalové juniorky KCTM Vysočina vstoupily do extraligové sezony dvěma porážkami, ale hlavu z toho věšet nemusí, protože v domácím prostředí narazily na obhájkyně titulu z brněnského Králova Pole. Ty nepovolily nováčkovi soutěže ani set.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení