Minulý pátek zadrželi dva z nich třebíčští strážníci. „Přijali jsme telefonické oznámení, že obtěžovali lidi v třebíčské nemocnici. Na krku měli cedulku, že jsou neslyšící, a požadovali po lidech finanční hotovost," řekla mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková. Protože nemohli prokázat svoji totožnost, byli předvedeni na policii. Od strážníků dostali blokovou pokutu.

Rozpoznat podvodníky od těch, kteří skutečně vybírají peníze na hendikepované lidi či jinak potřebné akce, je obtížné. Často mají u sebe papír s vytištěným logem nějaké hodnověrné organizace. „Nejlépe by bylo, aby lidé přispívali na osvědčená konta prověřených organizací, a ne v ulicích města. Když předáte peníze někomu na ulici, tak si nikdy nemůžete být jisti, co s nimi udělá dál," doporučuje Šerková.

Věrohodnost

Veřejné sbírky, pokud se konají celostátně, povoluje Magistrát hlavního města Prahy. Pokud se konají lokálně například v Třebíči, povoluje je krajský úřad, v našem případě Kraje Vysočina. Kromě povolení krajského úřadu musí pořadatel sbírky také oznámit sbírku v obci, kde se koná.

„Pokud se jedná o zapečetěnou kasičku, která je někde umístěna nebo se kterou zástupci pořadatele chodí, jde o bezproblémovou sbírku. V pořádku jsou většinou i ty, kde oproti přispění dostane přispěvatel upomínkový předmět žlutý květ, bílou tužku a podobně," řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.