Podklady určí, kde byty jsou, v jakém jsou stavu, jaké budou nutné investice do jejich oprav. Kolik bytů se nakonec prodá, bude podle náměstka primátora Martina Hyského (ČSSD) předmětem diskuzí v politických klubech.

Proti prodeji jsou tradičně komunisté, zatímco radniční koalice je pro. "Určitou část takzvaných sociálních bytů by si město mělo ponechat, zbytku bychom se měli zbavit," řekl dnes novinářům náměstek primátora Radek Vovsík (ODS).

Po roce 1989 přešlo do majetku města 7032 bytů. Do dubna letošního roku město prodalo 5446 bytů. Zbývající byty ve vlastnictví města jsou rozmístěny po celém jeho území, nesoustřeďují se do určité lokality. Podařilo se prodat naprostou většinu bytů v panelových domech.

V prodeji městských bytů chtějí pokračovat radnice většiny větších měst v kraji. Regulované nájemné se sice po několikaleté stagnaci od letošního ledna zvýšilo, přesto prý stále nepokrývá náklady spojené s údržbou a opravami činžovních domů. Města se také nechtějí zabývat správou rozsáhlého bytového fondu a ponechat si chtějí pouze byty, které mohou využít pro sociální účely.

Třebíč nájemníkům nabízí zhruba polovinu z 1070 městských bytů. Další prodej zvažuje Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou nebo Chotěboř.