To jsou čísla, která zopakoval ve čtvrtek na jihlavském Masarykově náměstí v rámci Dne s Deníkem auditor Kronospanu pro oblast životního prostředí Michal Diviš. Firma pokračuje v montáži filtru na komín starší sušárny dřevních třísek.

„Kdy zahájíme testování? Hovoříme o dnech, maximálně o týdnech,“ řekl Diviš. Díly nové technologie za 220 milionů korun byly spojeny. Kromě montérů a izolatérů zahájili práci elektrikáři. Filtr je na elektomagnetické bázi.

Hygienici chtějí znát účinnost

„V podstatě souhlasíme s instalací zařízení, vyhradili jsme si pouze to, že chceme doložit účinnost. Zdokumentovat stav technologie před a po instalaci,“ reagoval včera na Masarykově náměstí na dotaz redaktorů Deníku zástupce Krajské hygienické stanice Jiří Kos.

„Když umývám okna, měli byste vidět tu vrstvu prachu a popílku,“ ozvala se v prostoru vedle Mariánského sloupu, kde stála mobilní redakce Deníku,“ paní Věra, která bydlí u nádraží. „Co s tím můžete udělat,“ zeptala se hostů.

„Když emise prašných částic klesnou o 300 tun ročně, tak to v okolí zdroje musí být znát,“ reagoval auditor Kronospanu Diviš. „Přijdu se k Vám podívat,“ přislíbil ženě.

Kronospanem se jinak zabývají i na krajském úřadě. „Během dubna a května letošního roku obdržel náměstek hejtmana pro životní prostředí Pavel Hájek několik set korespondenčních lístků a přes sto e-mailů s žádostí, aby krajský úřad společně s Českou inspekcí životního prostředí a Krajskou hygienickou stanicí uložil Kronospanu povinnost čtyřikrát ročně monitorovat formaldehyd a s výsledky měření seznamoval veřejnost,“ vzkázala mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

„Tento požadavek vyplývá ze stanoviska Ministerstva životního prostředí. Krajský úřad ho bude akceptovat,“ dodala.

Z hlediska vypouštění znečišťujících látek do ovzduší bude úřad po firmě požadovat i změření emisí jiných znečišťujících látek. V přípravě je také projekt rozsáhlého měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně.