Tradice májových slavností zde má svou váhu. V roce 2003 se novoveská máj stala držitelem titulu Nejvyšší česká ručně stavěná májka. „Májku stavíme, co si pamatuji ručně, a protože máme tady na Vysočině pořádné chlapy, rozhodli jsme se tuto tradici zachovat,“ pochlubil se Jan Hlávka, starosta místních dobrovolných hasičů, kteří mají celou slavnost na starost.

Máj váží dvě tuny

O tom, že jsou silní chlapi potřeba, svědčí i letošní čísla. Nadzemní část je vysoká 53,5 metru, další 3 metry jsou zakopány v zemi. Hmotnost kolosu se blíží ke 2,5 tuny. K postavení máje bylo třeba 60 párů zdatných rukou. Jedni kopali základy, ostatní se střídali při stavění. „Když se vykope základ, vezmeme do rukou žejkrutě a postupně máj podpíráme,“ popsal práci Karel Venkrbec, jeden z organizátorů.

Žejkrutě jsou dlouhé dřevěné tyče s okem na konci, kterými se kmen pozvolna vztyčuje.

Celý obřad trvá přes 6 hodin. Přípravy ovšem trvají mnohem déle. „Smrk jsme obdrželi darem od vedlejšího Batelova a pracovali jsme na něm celý měsíc. Osekaly se větve, oloupala kůra a zdobilo se,“ přiblížil postup Karel Venkrbec. Když máj stojí, začnou náležité oslavy. Každý večer probíhá taneční zábava, pivo teče proudem, podávají se místní speciality.

„Včera hrála skupina Presto a měli jsme přes dvě stě návštěvníků,“ pochvaluje si mladík u výčepu.

Nevěsta uváže na špici šátek

Největší sláva přišla v neděli. Máj se kácí pod dohledem masek kněžny, knížete a myslivce. Když obrovský věnec z vrcholu máje dopadá na zem, nastává neskutečná mela. Mladíci se doslova porvou o jediný bílý šátek, který vrchol máje zdobil.

„Bílý šátek na vrchol uvázala nevěsta, která se letos bude vdávat. Když šátek ukořistí jiný chlapec než ženich, musí ho ženich náležitě vyplatit,“ usmívá se Karel Venkrbec. „Většinou to spraví sud piva, nebo nějaká kořalička,“ vysvětluje.

Novoveské stavění máje je krásnou ukázkou českých tradic a stojí za to je navštívit.