Vedení zahrady nepočítá, že by medvědy s domovinou v tropech vystřídali medvědi hnědí z mírného pásma a už vůbec ne lední medvědi. Právě malajští medvědi se cítí v horku posledních dnů v Jihlavě jako doma.

„Rozhodli jsme, že v rekonstruovaném medvědinci budeme chovat jen tropické medvědy. Medvědi hnědí, kteří v Jihlavě žili dlouhá léta, potřebují rozlehlé výběhy a to jim u nás nemůžeme zajistit. Z toho jsme vyšli i v projektu nového medvědího pavilonu s vyšším tepelným komfortem, který by byl pro otužilého medvěda hnědého zbytečný,“ vysvětlila ředitelka zahrady Eliška Kubíková.

Zoo má pro případ, že by s medvědy malajskými byly problémy, vybrané alternativní medvědy pyskaté. „Medvěd pyskatý má domov v Indii a na Cejlonu. Je o něco větší než medvěd malajský, ale oba druhy představují zástupce tropických medvědů,“ upřesnila ředitelka.

„Medvědi nám budou jako stálým návštěvníkům zahrady chybět. Ani ne nám, jako dětem. Už od vchodu chtějí nejdřív za medvídky,“ přiblížil otec rodiny Jiří Nováček. Jihlavská zoo už má v sesterské olomoucké zahradě přislíbenou výměnu samičky.

 

Výběh s vodopádem

„Medvědy hnědé si jihlavská zoo pořídila v roce 1957. Kristýnka jako dlouhověký medvěd vydržela od samého začátku až do roku 1994, kdy už u nás žili medvědi malajští,“ upřesnila ředitelka zahrady. Vedení zoo počítá, že v novém pavilonu by se mohlo medvědům dařit tak dobře, že se brzy dočkají medvíďat.

V těchto dnech by měl jihlavský magistrát rozhodnout o výběrovém řízení na dodavatele rekonstrukce medvědího pavilonu. Ze současného medvědince zůstane jen část opěrných stěn. Nahoře nad ubikacemi medvědů bude velká návštěvnická vyhlídka. Medvědi budou moci chodit k vodě. Do jezírka by měl padat vodopád.

Pokud přijdou mláďata, ošetřovatelé dostanou možnost upravovat výběh různými uzavíracími stěnami, aby v případě nutnosti mohli zvířata od sebe izolovat. Nový medvědinec by měl být hotový na jaře.