A právě čtyři velké investice, které jsou plánovány na příští rok v celkové hodnotě 1,2 miliardy korun, mají být z Bruselu spolufinancovány.

„Z evropských fondů chceme čerpat kolem půl miliardy. Dalších 500 milionů získáme od Evropské investiční banky a zbytek doplatíme spolu s nemocnicemi,“ uvedl hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

„Na problémy s čerpáním dotací jsme poukazovali od samého začátku. Myslím, že jiná možnost než zastavení privatizace ani není. Jsem rád, že je tomu konec,“ sdělil Deníku opoziční krajský zastupitel Libor Joukl (ČSSD).

„Privatizace nemocnic tak nebude minimálně do roku 2013,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).
Právě v roce 2013 končí současné plánovací období Evropské unie, v jehož rámci je možné podávat projekty s žádostí o dotace.

Utopené náklady

Proces převodu na akciovky je však již v plném proudu. Obchodními společnostmi jsou již nemocnice v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě.

Další nemocnice v Jihlavě, Třebíči a Novém Městě na Moravě jsou stále příspěvkové organizace. „Náklady na transformaci byly v řádech statisíců,“ přiblížil Deníku hejtman Miloš Vystrčil.

„Smlouva s advokátní kanceláří, která připravovala transformaci nemocnic, byla uzavřena na miliony korun. Je pravda, že privatizace nemocnic nebude dotažena do konce, čili nebude stoprocentní plnění,“ upozornil Joukl.

„Pokud však započteme audity, znalecké posudky a vlastní realizaci, bude se spíše než o statisíce jednat o miliony,“ namítl hejtmanovi Joukl.

„Na druhou stranu ale získáme půl miliardy z evropských fondů,“ argumentuje hejtman. Zrušení akciovek má být do konce června roku 2008.

INFOGRAFIKA: Plánované investice v nemocnicích

(kliknutím zvětšíte)